Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Dintotdeauna rusii au fost mari apicultori. Au si intindere foarte mare. Se pare ca primul care a facut transvazare de larve a fost un preot rus. Dar secretul a fost pastrat o perioada si in cele din urma metoda a fost patentata de altcineva.

mape 48-petru manea

Nu prea are Alexei dotari ,dar face miere

bogdan moldovean

am gasit subtitrarea in limba romana, numai subtitrare nu este asta, .....o porcarie de subtitrare. Cel care a subtitrat   a facut special acest lucru ca sa nu se inteleaga nimik. E codat totul sau nu a fost intentie de a se afla despre cei vorba. rusul ramane tot rus neserios si panarama Tot ce vine de la est e spurcat

orbanstefan64

Citat din: bogdan moldovean din Decembrie 20, 2013, 07:55:53 PM
am gasit subtitrarea in limba romana, numai subtitrare nu este asta, .....o porcarie de subtitrare. Cel care a subtitrat   a facut special acest lucru ca sa nu se inteleaga nimik. E codat totul sau nu a fost intentie de a se afla despre cei vorba. rusul ramane tot rus neserios si panarama Tot ce vine de la est e spurcat
:nod: :nod: :nod:

Stefan Madalin

Zi si mie o metoda completa de crestere matci sau dezvoltare gasita pe net . Limiteaza-te doar la fineturi , culoarea cutiei nu ma intereseaza.

pharaonu75

Citat din: bogdan moldovean din Decembrie 20, 2013, 07:55:53 PM
... Tot ce vine de la est e spurcat

De Veceslav Harnaj ai auzit? A venit tot de la est!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

noroc ca am un rus in Ramnic care mi-a facut traducerea !

popa georgian

Nea Dragos, am vazut videoclipul , mi-a placut dar.... sincer nu prea are albina , cine a adunat acea miere?

popik50

Unde e albina care a strans atata miere...Poate a pus ramele pline cu miere de la alti stupi inainte de filmare  :)

Bătrânul

popa si popik daca imi dati cite un vot la https://www.facebook.com/ciobanulghita/app_1387776658132192 va explic cum e atita miere la rus si are albine putine ... :limba:

popa georgian

asta cum se numeste? un fel de santaj, hai sa-ti dau bomboana sa fi cuminte si ascultator.

Bătrânul

Georgian ! M-am uitat la pozele tale . Baiat frumos, oameni gospodari ,meticulosi ... Ai reptate . De acum : ceva contra ceva. Cine ma ajuta il ajut si eu . adica punct.  :welcome: =D>

Kiwi Bee

Subtitrarea este facuta automat de google prin intremediul bazei de date al google translate.... si este cam dezastruos.
Este un proiect lung al lui google si va dura ani si ani pina cind isi vor face un softwere de traducere foarte bun
iar pina atunci ...... :sad:


marian sima

Citat din: popa georgian din Decembrie 20, 2013, 11:31:46 PM
Nea Dragos, am vazut videoclipul , mi-a placut dar.... sincer nu prea are albina , cine a adunat acea miere?
Pai daca santem invatati cu anumite filmulete.
Orice cules abundent duce la blocarea cuibului , daca ai floarea-soarelui semanata in doua etape si un stup de volum mai mare care nu te forteaza cu extractia ,rezultatul este cea ce vezi in acel filmulet.
Blocarea cuibului+uzura albinei  la culesul de floarea-soarelui mai prelungit=populatie putina in stup chiar daca la inceputul culesului stupul este ful de albina.

Romikele permite-mi sa sterg un mesaj din alt topic ,nu vreau sa-l vada Rusii. :D

istodorescu vasile

#6884
Citat din: marian sima din Decembrie 21, 2013, 02:59:42 PM
Orice cules abundent duce la blocarea cuibului , daca ai floarea-soarelui semanata in doua etape si un stup de volum mai mare care nu te forteaza cu extractia ,rezultatul este cea ce vezi in acel filmulet.
Blocarea cuibului+uzura albinei  la culesul de floarea-soarelui mai prelungit=populatie putina in stup chiar daca la inceputul culesului stupul este ful de albin

corect :yes: :yes: :yes: