Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Pentru ca eu nu vorbesc vorbe am umplut o familie cu Dulcofruct , nu pun nici macar diafragma si vom vedea cum va evolua.

stup din poliuretan

mape 48-petru manea

#5641
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 01, 2012, 10:56:34 PM
  Nu mai veniti cu MINCIUNI SE 2  BANI ! va dati cu parerea fara sa stiti despe ce e vorba !  daca unul mananca un rahat  nu te  mai grabi tu sa mananci doi !


????

D006

Citat din: stefan1 din Noiembrie 02, 2012, 02:08:04 AM
  Ma fac ca nu am citit asta.
  Din pacate sau din fericire pe Forum toti ne dam cu parerea. Cine crede ca doar el are dreptate si ce spune el este imuabil, ori este prost ori e prea plin de sine.

  Stefane  eu nu la tine m-am referit , dar cand l-am citat pe tassevasi automat a intrat si postarea ta .

pharaonu75

Asa cum am mai spus, Fileomera distribuie Apiinvert.
Si cum Dulcofructul (mai ieftin) ii face concurenta, este de la sine inteles ca au tot interesul sa il denigreze.

Daca ati vizionat filmele lui Dan Margarit, acesta spunea la un moment dat ca hraneste albinele cu sirop de porumb. Si administreaza de ani buni asa ceva la familiile sale, iar in Canada este o practica extinsa. (Dulcofructul este facut din porumb) Deci siropul de porumb poate fi folosit fara probleme in hranirea albinelor, aceasta distrugand mitul distribuitorilor de Apiinvert (obtinut din sfecla de zahar) cum ca siropul de porumb nu este bun.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 02, 2012, 05:59:18 PM
Asa cum am mai spus, Fileomera distribuie Apiinvert.
Si cum Dulcofructul (mai ieftin) ii face concurenta, este de la sine inteles ca au tot interesul sa il denigreze.

Daca ati vizionat filmele lui Dan Margarit, acesta spunea la un moment dat ca hraneste albinele cu sirop de porumb. Si administreaza de ani buni asa ceva la familiile sale, iar in Canada este o practica extinsa. (Dulcofructul este facut din porumb) Deci siropul de porumb poate fi folosit fara probleme in hranirea albinelor, aceasta distrugand mitul distribuitorilor de Apiinvert (obtinut din sfecla de zahar) cum ca siropul de porumb nu este bun.

ma asteptam sa-mi comanzi si tu macar 1 tona de Dulcofruct ieftin, dar probabil voua v-au marit salariile si ai luat zahar.
iernare usoara
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Pharaonu a trecut la bio si nu da nimic la albine in afara de ambrizie !  =))

pharaonu75

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Noiembrie 02, 2012, 06:08:21 PM
...
ma asteptam sa-mi comanzi si tu macar 1 tona de Dulcofruct ieftin, dar probabil voua v-au marit salariile si ai luat zahar.
iernare usoara

Am lasat in stupi destula miere de la floarea-soarelui, plus ce au mai adunat de la flora spontana. Nu imi fac probleme in privinta hranei!
Multumesc pentru urari! Iti doresc asemenea!

@ Dragos: Am trecut pe bio-stup off-line! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 02, 2012, 05:52:10 PM
Citat din: stefan1 din Noiembrie 02, 2012, 02:08:04 AM
  Ma fac ca nu am citit asta.
  Din pacate sau din fericire pe Forum toti ne dam cu parerea. Cine crede ca doar el are dreptate si ce spune el este imuabil, ori este prost ori e prea plin de sine.

  Stefane  eu nu la tine m-am referit , dar cand l-am citat pe tassevasi automat a intrat si postarea ta .


  Scuzati ca am scris ceia ce mi-a  zis acel individ ,nu am stiut ca Dragos foloseste acel sirop ,nu am vrut sa supar pe cineva si-mi pare rau ,ca puteam f bine sa nu postez .sa evit aceste aspecte  "urit mirositoare".
  Faraonu are dreptate in ceia ce spune ,  eu am folosit zahar ,probabil e mult mai bun  acel sirop .
  Inca odata scuze ,prefer sa fie stearsa acea postare .
     Numai bine si ajung la concluzia ca de multe ori e mai bine sa nu mai sriem ,ori sa nu mai avem nici o parere .
 

D006

#5648
 In stupina santierul este in plin , tocmai am acoperit rampa de receptie-livrare miere si am gata fundatia la depozit . In rest cu prietenii la gratare.

D006

La stupina experimentala totul este OK , chiar prea mult polen.  :cool:

Polen in luna noiembrie

D006

 Sa prezint si interiorul  :

Stup nikot

desprealbine

nu am vazut albine sa sufere din cauza tipului de sirop dar din lipsa lui am vazut stupini intregi decimate mai ales in ultimii ani

D006

  In aceasta vara pe youtube  au aparut niste clipuri facute de un roman in Canada cu apicultura de acolo. Multi tineri au ramas muti de uimire cand au vazut ce de miere se face acolo . Nimic nou sub soare !  In randurile ce urmeaza vreu sa va prezint parerea domnului dr. O. Milea in urma unui vizite in Auatralia in anul 1985.
  Spune omul : Cand secretia de nectar este buna de la eucalipti se pot scoate 60-80 kg miere pe famili in numai 3 - 4 saptamani.De necrezut (pentru un european ca mine dar adevarat !Si mai retin ca acesti eucalipti au perioade de inflorire esalonate aproape tot timplul anului. Sa ma mir ca in Australia de Vest se obtin productii medii de 140 kg. miere pe familie ?Sau ca , tot in acest stat a fost posibila realizarea recordului mondial la productia de miere , in 1954 cand un apicultor cu o stupina de 450 stupi a strans in MEDIEde la o familie nici mai mult nici mai putin decat ... 356 kg. de miere ?

roi_ag

Australia da ,dar CANADA are o perioada cu clima rece mai mare decat ROMANIA si de aici uimirea!!!!

D006

  dar in acelasi timp in canada rapitza infloreste cand familiile sunt la apogeu iar in ro infloreste cand familiile sunt slabe . Cum ar fi ca rapitza sa infloreasca la noi pe la 5 iunie ???