Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: oroles din Ianuarie 03, 2016, 09:12:24 PM
As adauga la ce a zis domnul @bucovineanu ca hranirile cu antibiotice au facut mai mult rau albinelor. Am cateva studii care spun ca a crescut numarul de infectii bacteriene la albine de cand se administreaza antibiotice in hrana lor. Esti doctor Dragos, tu ce parere ai despre administrarea "preventiva" de antibiotice la albine?


Si o intrebare de bun simt: Tu ai accepta sfaturi de la cineva care si-a omorat toate familiile de albine deoarece sotia nu mai era de acord cu aceasta ocupatie? Daca punea 3-4 caturi deasupra cuibului inseamna ca nevasta domnului Ignatov, suparata de faptul ca se impiedica de atata miere prin casa a decis  o decimare "ritualica" a intregii stupine.  :rotfl: =))
1)Vreau sa vad si eu studiile respective , cine le-a scris si in ce publicatii au fost tiparite.
2) Apicultura industriala nu se face fara antibiotice.
3) Nu imi dau cu parerea despre viata personala a lui Andrei . Pe mine ma intereseaza doar informatia apicola de la el.

romikele

Problema e atunci cand, la aceeasi vreme, cu acelasi tip de stupi si aceeasi rasa de albina, pe acelasi areal, unul face performanta si arata celorlalti cum a facut, iar altul fluiera a paguba mutand cutiile goale de colo-colo, dar zice de celalalt ca e prost si/sau mincinos.
Concluzia o trageti voi...

bucovineanu

Eu consider apicultura o ecuatie cu mai multe necunoscute si mai multe variabile. Daca necunoscutele le putem imputina prin studiu si le putem inlatura in mare parte prin practica de-a lungul anilor, cu variabilele e mai greu. Nici o zona nu e la fel ca alta, nici un an apicol nu nu e la fel cu precedentul.
Pentru a obtine rezultate care sa ne multumeasca e nevoie sa avem familii puternice in oricare perioada din an, care sa nu se urce in pom cand ne este lumea mai draga.

oroles

Citat din: Dragos G. din Ianuarie 03, 2016, 09:26:24 PM

1)Vreau sa vad si eu studiile respective , cine le-a scris si in ce publicatii au fost tiparite.

Un pic ca vreau sa scap intai de doi virusi (Windows 8.1 si Bitdefender Total Security 2016) si apoi ti le pun la dispozitie.
Mi se incarca o pagina de web si in 5 minute din cauza astora doi.

PS: Bitdefender Uninstall Tool a fost detectat  ca fiind virus de catre Bitdefender Total Security 2016.  :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: oroles din Ianuarie 03, 2016, 10:47:11 PM
PS: Bitdefender Uninstall Tool a fost detectat  ca fiind virus de catre Bitdefender Total Security 2016.  :rotfl: =))

Asa-ti trebuie daca nu-ti place avastul  =))

oroles

Daca scap de astia 2 dau cu aghiasma. Ptiu drace...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

 (Tu ai accepta sfaturi de la cineva care si-a omorat toate familiile de albine deoarece sotia nu mai era de acord cu aceasta ocupatie? Daca punea 3-4 caturi deasupra cuibului inseamna ca nevasta domnului Ignatov, suparata de faptul ca se impiedica de atata miere prin casa a decis  o decimare "ritualica" a intregii stupine. )


Oroles cine sti tu sa judeci oamenii (a inchis doar la cativa pe care nimeni nu le vroia). Aici mai descumpanit.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Niste articole pentru Dragos:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3591333/

http://newsatjama.jama.com/2012/10/30/after-decades-of-antibiotic-treatment-of-honeybee-colonies-tetracycline-resistant-bacteria-often-found-in-us-bees/

http://yaledailynews.com/blog/2012/11/06/antibiotic-resistance-killing-off-bees/

Aveam un studiu sintetic dar nu il gasesc. Oricum, sper ca Universitatea Yale e relevanta.

Problema e ca la noi la romani, cum s-a cacat albina cum ii dam Fumagilina. Eu sunt curios daca cei care dau frecvent antibiotice la albine au vreun buletin medical pe care sa scrie nosema ceranae sau nosema apis? Eu la cate analize am facut la mine la albine nu mi-a iesit niciodata. Ca sa nu mai spunem ca multi dintre apicultori se cred si oameni de stiinta. Pun mana pe microscop si identifica ei nosema. Am si eu microscop. Il folosesc in scop educational, dar daca pun la microscop o proba nici nu stiu la ce sa ma uit si cum arata nosema. Ca sa nu mai spunem ca sporii de nosema si de loca se gasesc in orice stup iar albina are rezistenta / imunitate la ei. Cei mai multi stupari romani confunda diareea albinelor cu nosema, care sunt doua lucruri total diferite. Baga  antibiotice la greu. Pe termen scurt castiga. Pe termen lung pierd si aduc defavoare imaginii apiculturii romanesti, mai ales ca sunt "mari producatori". E drept ca daca vand eu miere cu antibiotic sunt refuzat instantaneu. Daca vand altii din "marii producatori" nici nu exista teste pentru ei... Prietenii stiu de ce!

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

Wolfgang Ritter Bolile albinelor

Citat"Sporii de nosema pot fi gasiti aproape in fiecare colonie." (p. 125).
Multi n-au citit asta dar isi iau cine stie ce aparate de numarat sporii. :D

Citat"In mod normal infestarea este atat de slaba incat nu duce la daune recognoscibile". (p. 125).

Citat"Daca colonia a fost slab sau mediu infestata, de cele mai multe ori se ajunge la autovindecare." (p. 126)

Citat"Dovada sigura a eistentei parazitului Nosema o poate da numai analiza de laborator." (p. 127)

Despre administrareaa Fumagilinei:
Citat"Fiindca sporii deja eistenti nu pot fi distrusi, albinele batrane nu pot fi vindecate." (p. 129).

Citat"Adesea, apicultorii utilizeaza medicamente fara sa verifice necesitatea utilizarii lor." (p.131)

Liviu Aleandru Marghitas Albinele si produsele lor

Citat"Diareea albinelor este o boala fiziologica nemolipsitoare [...]
Completeaza cu cauze posibilie: imposibilitatea de a-si face zborul de curatire, zgomote din stupina, prezenta daunatorilor in cuib. E drept ca recomanda antibiotice, desi eu nu as face asa ceva. Dar ca sa vedeti ca nu trebuie confundate cum discutau pe chat la Pustu aseara niste stupari "semidocti".   De asemenea, gasiti in Manualul apicultorului la pag. 182 descrisa diareea albinelor, separat de Nosemoza. In acelasi manual se spune ca legal se iau masuri (izolarea stupinei) la cei la care a fost depistata nosemoza. Daca se depista nosemoza la stupari,  credeti ca nu ii izolau?

Am vazut persoane care abia si-au cumparat albine si se plangeau ca au nosemoza.


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Antibioticele nu erau folosite numai pentru tratarea anumitor boli ci si pentru stimularea pontei.  :smile:

oroles

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 04, 2016, 10:46:29 AM
Antibioticele nu erau folosite numai pentru tratarea anumitor boli ci si pentru stimularea pontei.  :smile:
Am citit in Sporirea productie de miere a lui Malaiu. Eu unul sunt reticent in administrarea antibioticelor. Nu ma dau inlaturi de la a da vitamine, tot felul de suplimente si vad ca unele chiar au rezultate. Sunt genul de om care nu crede pana nu vede si caruia ii place sa testeze pe pielea lui inainte de a-si face o opinie. Cred ca se poate si fara antibiotice. Protofilul e dat dracului...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Daca esti sanatos nu vad rostul sa dai antibiotice,mai ales ca se tot demnstreaza ca afecteaza ADN-ul si alte chestii.
Sper sa nu inceapa stuparii sa faca asa ceva, pe termen lung cred ca va avea efect rau.
Acuma fiecare face ce vrea, dar eu din cate vad practic nu trebuie asa ceva

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 04, 2016, 10:46:29 AM
Antibioticele nu erau folosite numai pentru tratarea anumitor boli ci si pentru stimularea pontei.  :smile:
Asta este aproape un truism. Pai daca se imbunatatea starea de sanatate a albinelor, inclusiv a matcii, crestea si randamentul cresterii de puiet inclusiv si mortalitatea acestuia inainte de eclozionare. Asta inseamna ca de fapt albinele erau mai sanatoase!! Nu pot sa inteleg mecanismul prin care un antibiotic (prin definitie impotriva vietii) poate sa stimuleze ponta matcii! Eu cred ca randamentul sporit de crestere de puiet provenea din imbunatatirea starii de sanatate a coloniei.

Closcutz

Nu folositi in Romania ANTIBIOTICE la albine! Ai probleme cu vreo boala (nosema, loca, varroza) duci proba de albine moarte si fagure la analiza si dupa ce vorbesti cu cineva competent, Dr veterinar iei masurile care se impun! E un forum liber, dar trebuie sa fiti constienti ca la noi antibioticelesunt interzise si prezenta lor in miere e dezastru pt apicultor. Basca un ins neinformat poate afecta cu antibiotice albinele vecinilor foarte usor!