Cipi - Apicultor incepator din Bucovina

Creat de Cipi, Noiembrie 22, 2014, 01:03:08 AM

« precedentul - următorul »

Cipi

Credeam ca sunt plecate...
A venit barza pe stadionul din Radauti

RazvanTi

de aici vine expresia de "barza chioara"  =)) =)) =))
stai linistit ca e o intarziata intr-o pauza de ghiftuire.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

.
Citat din: Cipi din Iunie 15, 2015, 01:56:49 PM
Centrifuga este pe 3 rame dadant, tangentiala, am facut-o la comanda la Inoxprim, o fabrica de la mine din oras. Centrifuga este din "tabla de inox" de 1,5 mm,  cos din inox, totul din inox, mai putin angrenajul. Pretul de achizitie este 1200 lei, pe mine m-a costat 1000 lei si ceva miere.... cam scumpa, dar tine o viata.

de cind m-am apucat de apicultura pina acum am schimbat centrifugi fara numar....

Cipri,.... la fiecare etapa in dezvoltarea ta  o sa-ti tragi alta centrifuga .

Tot inainte !!! :bravo:

Cipi

Va multumesc nea bio! Momentan nu am planuri de dezvoltare, serviciul si treburile gospodaresti imi ocupa mult timp. Sa dea Domnul sa iesim cu stupii bine din iarna, apoi mai facem calcule :). Numai bine!

bio

Cipi.... spune-mi sincer :

-Iarna chiar nu-ti faci planuri privitor la albine..??

Cipi

Iarna trecuta imi planificasem sa imi maresc numarul de stupi de la 2 la 4, si m-am ales cu noua :) Anul asta am investit in jur de 4000 lei in apicultura, am scos ceva miere, dar n-am vandut nici macar un gram. Asa ca iarna asta nu imi fac niciun plan :))

NYK74

Cipi ce ai mai cumpărat pt, albine in afară de centrifugă? Diferența până la 4000? :)
Nu ești obligat să răspunzi :wink:

dodo79


Cipi

#68
Citat din: NYK74 din Octombrie 03, 2015, 12:52:33 AM
Cipi ce ai mai cumpărat pt, albine in afară de centrifugă? Diferența până la 4000? :)
Nu ești obligat să răspunzi :wink:
centrifuga, 5 familii de albine cu tot cu lazi si miere, faguri, un stup complet din poliuretan, mai sunt si altele, nu are rost sa le enumar.

Citat din: dodo79 din Octombrie 03, 2015, 08:29:36 AM
Cum nu ai vandut miere?
la prima extractie din iunie, peste 10 kg le-am impartit vecinilor si cunostintelor apropiate, probabil inca n-au terminat mierea pe care le-am dat-o, ca niciunul nu a venit sa cumpere :), sau nu le-o fi placut mierea de la mine... cine stie :))
Decat sa vand mierea pe nimica bani, mai bine o tin pentru mine si pentru albinutele mele.

dodo79


NYK74

Pentru inceput nu ai facut rau cu vecinii si cunoștințele, dar pe viitor ar fi bine să învețe si ei că mierea nu curge "pe urdinis";gratis merge o dată da nu mereu.
Sunt cheltuieli de întreținere+muncă si la tine. :hi:9

dodo79

Sau  oferta :cumpara 9 si al 10-lea e gratis ;)

RazvanTi

Citat din: dodo79 din Octombrie 03, 2015, 09:41:44 PM
La vecini s-a terminat si asteapta alta
dap tot MOCA.... i-ai invatat prost din prima... ))/
stiu un stupar care la inceput tot asa facea, si cand se termina mierea, unii vecini nu mai asteptau sa le dea el. doar sareau gardul prin spatele oborului... =)) =)) =))
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Cipi

Dupa restrangerea cuiburilor, m-am ales cu ceva rame cu miere capacita si necapacita (de mana probabil) pe care le-am depozitat la rece. Ce se va intampla cu mierea necapacita, se va altera pana in primavara?

bucovineanu

Daca sunt depozitate intr-un loc uscat, ramele se pot da fara probleme albinelor in primavara.