Roinita

Creat de gore, Februarie 16, 2008, 02:55:12 AM

« precedentul - următorul »

gore

Am auzit de acesastă plantă încă de anul trecut. Acum am căutat-o şi am găsit seminte în piaţă la un centru de specialitate. Mi s-a spus că se vinde sub denumirea de lămâiţă. Ce părere aveţi, merită cultivată?
   Roinita sau iarba stuparului (Melissa officinalis L.) este cunoscuta din antichitate, primul care o descrie fiind medicul Eladei - Dioscoride - Pedanios, sec. I e.n., care ii mentiona si unele proprietati terapeutice.
Fiind o planta melifera, este vizitata frecvent de albine. De altfel, numele stiintific de "Melissa" deriva din cuvantul grecesc "Melitta", care inseamna albina.
Denumirea speciei "officinalis" indica proprietatile medicinale ale acestei plante, originara din Asia orientala.
In tara noastra, infloreste din iunie pana in august.
Florile au o culoare alba, alb - galbuie sau alb - liliachie si cu un miros de lamaie.
Este o planta anuala. Se recolteaza frunzele (folium Melissae) in timpul infloririi.
Cercetarile stiintifice privind melisa incep in secolul al XVI-lea, cand apare pe piata "apa de melisa", iar in anul 1582, la Frankfurt pe Main, s-a obtinut uleiul de melisa (Oleum melissae).
Cercetarile ulterioare evidentiaza faptul ca aceasta planta, in afara de uleiurile eterice, mai contine urmatoarele substante: citralul (o aldehida nesaturata din clasa terpenelor, ce prezinta o izomerie geometrica), citronelolul (un alcool nesaturat), taninuri, rasini, saponine, acidul succinic, cafeic, vitamina C (pana la 15 la suta, din substanta uscata), geraniol si un principiu amar.
Datorita substantelor mai sus amintite, melisa are urmatoarele proprietati: antispastice (diminueaza contractiile), carminativa (calmeaza durerile abdominale si expulzeaza gazele din intestin), coleretice (mareste si excita secretiile biliare), eupeptice (regleaza digestia stomacului), tonice, sedative.
Se recomanda in boli de stomac, ficat, astm, anemie, balonari, indigestie, intepaturi de albine, viespi, slabirea memoriei, boli de plamani, maladia Parkinson, ameteli.
Se administreaza sub forma de infuzie 1% si se bea circa 250 ml (1/4 l) de ceai pe zi, in special, dupa masa.
Intra in compozitia ceaiurilor laxative si anticolitice.
Apicultorii folosesc melisa la prinderea roiurilor si dezinfectarea stupilor.
Prof. Ion MINTEANSCHI
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Ceva poze:
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Alta
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

inca una,
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

ultima.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

crombra

Nu numai ca merita dar chiar este indicata s-o avem pe vatra stupinei.Asigura un cules de intretinere. Am luat si eu seminte si vreau sa le seman in primavara la stupina.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

gore

Asta voi face şi eu, pe marginea brazdelor de facelia plantez roiniţă.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

stefan1

Se apropie primavara si unii dintre noi am procurat seminte de melisa. Am gasit si vreau sa postez unele lucruri care nu au fost spuse aici despre aceasta planta.
  Numele poate sa-i vina de la nimfa Melissa, care alaturi de sora ei Amaltheia au ingrijit pe Zeus cand era bebelus in insula Creta, locul lui de origine. Amaltheia il hranea  pe Zeus cu lapte de la o capra si miere. Cum in alte variante Amalthea era chiar capra divina care l-a hranit pe Zeus, si Melissa  era albina purtatoare de miere pentru Zeus. Meli inseamna chiar miere in greaca veche, iar melissa inseamna albina in neogreaca. Probabil de la aceasta legenda a ramas expresia ca albina este doica zeilor. O asemanare a numelui plantei este si cu meliteion = lamai.
  Sunt mai multe soiuri de melisa, dar date am numai despre Melissa officinalis, cea cu aroma de lamaie.
Din aceasta sunt mai multe varietati. Iata cateva cultivate in Germania ca planta medicinala:
-    Quedliburger (taratoare) – aromata, cu multe frunze, rezistenta la boli si ger
-    Erfurter (erecta) – sensibila la ger
-    Typ Offstein – creste erect din primul an.
-    Citronella – erecta, se poate creste si in glastra
-    Stamm NLC – inalta, continut bun de principii active.
CULTIVAREA
E o planta multianuala, o cultura dureaza 3-4 ani. Nu poate fi precedata sau urmata tot de o cultura de lamiaceae timp de 4 ani. Din familia laminaceae fac parte multe specii de plante printre care: menta, salvia, rosmarinul, thymianul, hortensia, busuiocul, sovarful, urzica moarta si multe altele.
   Prefera soiuri cu humus. Sa nu se cultive pe soluri foarte umede, nici foarte grele dar nici nisipoase.
  Foarte favorabile locurile calde, insorite, protejate. Locurile umbroase cauzeaza slabirea aromei plantei.
  Important  sa nu fie locuri cu iarba
  E sensibila la geruri tarzii.
        INSAMANTAREA
  - directa: sfarsitul lui aprilie/inceput de mai
                    8-10 kg samanta/ha
                    adancime 1 cm (incoltire cu lumina, deci nu prea adanc)
                    distanta intre randuri 45-62,5 cm
                    temp sol minim 15 gr C
  - plantare din rasaduri: primavara in aprilie sau vara tarziu (sfarsit de august inceput de septembrie)
                                  intre randuri 45-62,5 cm
                                  pe rand la 30-40 cm
                                  densitatea 60000 plante/ha
  Sa se ude si sa se dea ingrasaminte dupa fiecare taiere.
          RECOLTAREA
Inainte de inflorire se taie la 10 cm de la sol. In primul an doar o recoltare la 40 cm inaltime, la  sfarsit de august- inceput de septembrie. Din al doilea an se recolteaza de doua ori, in iunie si la mijlocul lui septembrie. Daca se recolteaza mai tarziu riscam pierderi in iarna.
Dupa alte surse se pot face 1-2 taieri in primul an si 3-4 in urmatorii. Poate fi vorba si de soiuri diferite, unele cu crestere mai viguroasa.
Si Romania si Bulgaria sunt mentionate ca producatoare de Melissae Folium (malissa pentru frunze).
  Planta recoltata e sensibila la presiune si zdrobire. Se separa frunzele de ramuri si se usuca la 40 gr, pana la 8% umiditate.
Productia in primul an 1,5-2 t/ha iar in urmatorii 3-5t. Pentru 3-5 t planta uscata se recolteaza 17-28 t planta verde. La semanarea directa productiile sunt mai mici.
  Continutul in uleiuri aromatice creste la timp mai mare de vegetatie.
          UTILIZARI
  Se utilizeaza frunzele in scopuri medicinale, dar si ca salate in bucataria mediteraneana, de asemenea drept condiment, in bauturi sau in ceaiuri.
  Parca au mai fost prezentate efectele terapeutice.
   Mentionez aici o utilizare interesanta, in Cafeaua Hofigal.
Se folosesta extract de melissa, lemn dulce si manta piperita. Prin dizolvare in apa fierbinte se obtine o bautura cu gust placut amarui-aromat care inlocuieste cafeaua. Are efecte tonice si hepatoprotectoare totodata. Se recomanda in hepatite cronice, ciroza, insuficientza hepatica, icter, inflamatii de vezica biliara. De asemenea in perioada tratamentelor chimioterapice si radiologice favorizeaza detoxifierea. Ajuta in indigestii, constipatii, toxinfectii., hemoroizi, varice.
Se gaseste in plicuri x 5 g. Se dizolva un plic in 50 ml apa fierbinte. Se pot consuma 2-4 plicuri/zi.
  Si uleiul de Melissa este f scump. Din aceasta cauza sunt si multe incercari de falsificare si s-au dezvoltat tehnici de depistare a falsificarilor. Tot din acest motiv nu se gaseste permanent in comert. In anii '80 pretul adevaratului ulei de melissa era de 15000 DM/kg. Se obtine prin distilarea in vapori de apa a plantelor verzi sau uscate, recoltate in oreajma infloririi. Franta, Anglia, Irlanda sunt producatoare de ulei de melissa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Interesant.
Chiar daca pamintul meu in curte nu e cel mai bun, daca gasesc samanta, pun si eu o brazda.
Miere multă şi inimă curată!

D006

vreau si eu niste plante de roinita :razz:

gore

Plante! Stai întâi să aducă sămânţa la vânzare, pentru că ieri am întrebat şi nu avea, a zis că mai târziu vin aceste seminţe, stiut fiind faptul că plantarea se face în luna aprilie. Oricum, dacă am să cumpăr, fac un pustiu de bine si îţi voi trimite şi ţie unul, parcă eşti din Rm.Sărat, nu? Adresa o trimiţi pe e-mail. Dacă vii la Câmpina pe 9 martie poate ne întâlnim.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

stefan1

In camp se pune la sfarsitul lui aprilie, dar se poate pune si in ghivece. Vorbesc de cei care vor 2-3 cuiburi de melisa, care sa furnizeze lujeri cu care sa se frece lazile pentru roi sau cosnitele cu care se prind roii naturali.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Am primit si eu anul trecut in primavara o tufa  de roinita pe care am plantat-o in gradina.Anul acesta vreau sa o despart in mai multe tufe deoarece este de aprox. 05m in diametru.Sunt dispus sa dau din ea si la alti apicultori.
       Ionel

D006

pot fi gasite plicuri cu seminte de mellisa la toate standurile specializate in vanzarea de seminte si plante, din marile magazine (kaufland, careffour, praktiker, real, billa, metro, dedeman etc, etc) aflate in marile orase din tara la pret variind intre 0.60 bani si 2 lei plicul.

crombra

Ieri am cumparat 2 pachete de seminte de Melisa din Carefour Braila.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/