reteta protofil

Creat de dragos2006, Octombrie 09, 2007, 02:02:41 AM

« precedentul - următorul »

D006


D006

la ce ora ati dat siropul ?

ioanardelean55

dar nu teapuci de facut suc de ceapa la 200 de stupi !!!!!! un prieten i-mi spunea ca de tuica tare cad si paduchi ,o fi n-o fi !!!!???ramine de vazut .

D006

La urma urmei si protofilul este un extract alcoolic de plante care se bazeaza pe principiile amare din plante . Acum ca alcoolul sau plantele sunt mai bune , nu stiu .

marc

Citat din: dragos2006Reproduc reteta de protofil pt. cei interesati :
necesar de plante:
1,musetel
2,coada soricelului          aceste 4 plante sunt principale
3,galbenele
4,sunatoare
5,menta
6,tei
7,patlagina
8, cimbru
9,busuioc  (8 si 9 plante dezinfectante )
10,cimbrisor
11,pelin-cules tinar -primavara in luna mai
12,maces
13,catina  (12 si 13 sunt polivitamine naturale)
14,lamaie 1 kg. la 25litri sirop
15suc de ceapa 25 ml. la 1 l sirop
16,tinctura de usturoi
MOD DE PREPARARE
a)150gr.de plante maruntite la 1 litru alcool de 70%
b)se tin la macerat timp de 10-12 zile in sticla la intuneric,
c)se strecoara  (restul de plante bune la sirop)
d)tinctura obtinuta astfel se aduce la 40%prin dilutie cu apa distilata
e)se poate adauga si complexul de vitamine B vit. A , vit. PP etc.
se administreaza in modul cunoscut : 34 ml. la 1kg turta sau 17 ml. la 1 l. sirop.
Pe un cantar de bucatarie cintaresc 200gr. din cele 10 plante enumerate(o cantitate mai mica de tei si pelin ) apoi le pun intr-un borcan de sticla de 3l. peste care adaug 1,5 l alcool de cel putin 87% si las amestecul 12 zile. cind au trecut cele 12 zile strecor tinctura obtinuta si cu apa distilata sau un alcool mai slab il aduc la 40%(altfel punem prea mult alcool in turta)
Toate bune dar...  proportiile de plante care sunt.Macar aprox. in procente.

D006

la 10 litri de alcool pun cate o cutie de plante din fiecare tip.

marc

Citat din: dragos2006la 10 litri de alcool pun cate o cutie de plante din fiecare tip.
si tinctura de usturoi cita?

D006

Eu tinctura de usturoi nu pun atunci cand se amesteca alcoolul cu plantele . Tinctura se adauga in sirop inainte de administrare dar atentie sa nu dati in perioada culesului pentru ca poate ramane miros in miere , valabil si pentru ceapa. Un flacon de tinctura de usturoi cam la 10 - 15 litri de sirop.
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/zKeyO6ZAMts[/youtube]

crisbee

multumim pentru filmulet.foarte practic, ca de altfel toate filmuletele pe care le-ati postat pana acum :hi: daca imi permiteti un sfat:pentru a realiza o filmare de calitate incercati sa miscati cat mai putin si cat mai  lin camera, astfel imaginea nu-si va pierde din calitate. :nod:  :hi:

D006

Filmul e facut de fiul meu , Stefan , care are abia 9 ani . Poate cu timpul va reusi sa ma filmeze mai bine.

crisbee

am urmarit aproape toate filmuletele postate de dumneavoastra si mi se par foarte interesante si educative.nu sunt un cameraman profesionist, dar am facut ceva filmari si stiu cat de cat, cum se manevreaza o camera.sa va creasca feciorii mari si sanatosi.sper ca observatia mea ati luat-o ca pe un sfat si nu ca pe o provocare.(daca doream sa va provoc o faceam cu alte subiecte, dar ma abtin)sanatate multa si spor in toate :hi:

D006

Citat din: dragos2006Filmul e facut de fiul meu , Stefan , care are abia 9 ani . Poate cu timpul va reusi sa ma filmeze mai bine.
FB dar va recomand un trepied pentru camera

valy_cot

Dragos sa inteleg ca protofilul rezultat din filmulet l-ai folosit anul trecut. Ai facut un test la stupi care ai dat protofil facut de tine si la stupi care nu ai dat, sa vezi diferenta(din punct de vedere a sanatatii sau a cantitatii de puiet)
Tel 0766615731

D006

De cand folosesc aceasta reteta in stupii mei nu mai exista pata de diaree sau puiet varos. In primvara am facut poze cu rame de puiet batut de sus pana jos. Beneficiul este evident.

eugen.ivan

Citat din: pintiliedReteta PROTOFIL data de un cercetator dela ICDA;
                   UN PACHET DE CEAI GASTRIC 1 plus UN PACHET CEAI GASTRIC 2
         puse impreuna in 2 litri alcool 90grade lasat sa macereze la intuneric timp de 2 saptamini. Dupa scurgerea alcoolului plantele pot fi folosite inca odata. Preluata dela  "UNCHIUL"
                              Sa auzim de bine.
Cu tot respectul fata de membrii mai vechi ai acestui forum, dar ne-apucand sa culeg multimea de plante recomandate aici, am fost la plafar si am cumparat 2 cutii de ceai gastric 1 si 2 asa cum a spus domnul Pintilie. Va pot citi de pe cutie ce contine fiecare.
Ceai gastric 1:
floare de galbenele
floare de musetel
floare de coada soricelului
iarba de menta
iarba de papadie
radacina de valeriana
Ceai gastric 2:
iarba de tintaura
iarba de sunatoare
iarba de troscot
fruct de fenicul
fruct de coriandru
floare de galbenele
floare de coada soricelului.
Dupa cum se observa, apar aici aproape toate plantele sugerate de domnul Dragos, mai putin cateva. Apoi ceapa si lamaia cred ca se pot adauga la momentul utilizarii direct in sirop sau in turte. Asa ca, cred ca si domnul Pintilie ne-a dat un sfat bun. Pretul fiecarei cutii este in jur de 3,5 - 4 lei, iar cantitatile sunt de 60 de grame ceaiul 1 si 70 de grame ceaiul 2 in fiecare cutie. Ramane ca fiecare sa-si faca propriile calcule, cum iese mai ieftin sau mai comod. Intentia mea nu a fost sa supar pe cineva. Sunt convins ca domnul Dragos are mult mai multa experienta decat mine, vazand si urmarindu-i cu interes activitatea intensa a dumnealui pe acest forum. Va multumesc.