Sterilizare cupule plastic

Creat de Cristel, Noiembrie 24, 2015, 09:40:33 AM

« precedentul - următorul »

Cristel

Pregatirea pentru sezonul de crestere matci incepe prin renuntarea la cupulele Nicot pentru ca au diametrul de 8 mm iar in "Cresterea matcilor" a lui Ruttner se recomanda sa fie de 9 mm, in ideea ca o regina crescuta intr-o celula mai mare are mai multe ovariole. Dintr-un simpozion tinut la Iasi, in care a vorbit dl ing. Vlad Balteanu -specializat in cresterea de regine- inteleg ca recomandarea pentru albina romaneasca era de 8,7 mm. Si daca are cu 3o de ovariole in plus, tot e mai bine. :P

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

xvader

eu imi cresc matci de 4 ani in botcute din plastic de la nicot si sunt super multumit de rezultate.
cat despre pretul botcutelor...le iau de la targ in fiecare primavara la pretul de 15-20 lei suta de bucati...nu cred ca merita sa fac din ceara. nu am timp de munca de chinez batran :)
dar fiecare face cum crede ca este mai bine pentru el

Cristel

As fi de acord cu tine, dar iarna e lunga si intr-o seara, la un vin fiert, poti sa faci cateva sute de cupule de ceara autentica, din propria stupina. Vreau sa elimin cat mai mult contactul cu plasticul, iar ce m-a determinat sa fac cupulele este faptul ca le-am gasit mai mici decat recomanda Ruttner in "Cresterea matcilor": au 8 mm in loc de 9 mm. Si poate asta conteaza. Voi vedea anul asta, daca vremea va fi mai buna si nu atat de capricioasa. Imi place sa vad regine mari si frumoase, dar mai ales, prolifice. Asta din imagine m-a uimit anul asta. Am lasat un "roisor" tardiv de anul trecut sa treaca iarna cu doua rame iar tipa asta l-a facut stup in primavara, pana la sfarsitul lui aprilie a umplut lada cu albina. Ceea ce e un semn bun. Vedem daca si aduna miere suficienta. :P
Sunt un chinez batran  :D imi plac lucrurile bine facute.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)