Sterilizare cupule plastic

Creat de Cristel, Noiembrie 24, 2015, 09:40:33 AM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

Profesionistule (glumesc desigur) Mariane, nu prea sunt de acord cu tine...
cum sa scada in diametru cand dupa intarire abia scoti siliconul din cu.pula (alta)?
am incercat ulterior sa introduc la loc potirasul peste silicon si nu mai intra cum intra (cu.pula adica - a treia  :razz:)
si am bagat si sublerul in potirasul de ceara (de data asta nu e cu.pule) si e la fel, la fel...
iote scula si 400 bucati:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marian sima

Felicitari,stiu ca sanitarul se contracta in momentul intariri,daca mirosi siliconul sanitar cand il aplici proaspat acesta miroase a acid acetic ,probabil acesta se evapora si prin evaporare siliconul se intareste ,eu la suprafata mare am observat contractarea,prima mea matrita de faguri a fost facuta din silicon sanitar insa prima data nu am atasat siliconul de nimic,in momentul cand am ridicat mulajul de silicon acesta a ramas mai mic decat fagurele.

La o suprafata mica probabil ca nu se cunoaste contractarea (dupa cum spui) insa atunci de unde a rezultat dimensiunea de 8 mm a sablonului colegului nostru?Poate botca nicot fiind trapezoidala a masurat la mijloc sau a torsionat cu sublerul partea de sus.

Cristel

Vorba unui personaj: exista o explicatie... :P
Cred ca in comert au aparut si botci contrafacute si comercializate bine merci de firmele private. Voi merge cu sublerul dupa mine la cele 3 magazine apicole mai mari si voi face masuratori. Evident ca matrita siliconata arata doar ceea ce e in interiorul cupulei, asa cum spune si RazvanTi, nu se percepe o diminuare a diametrului acesteia ca urmare a "contractarii". Posibil ca interiorul lor sa fie de 8mm si nu de 9mm.
@RazvanTi: ai perfecta dreptate in descriere  :P. Dupa ce am facut botcile mi-a trecut prin minte sa masor matrita si am constatat ca e de 8 mm. Dar asta nu inseamna ca s-a contractat ci pur si simplu interiorul botcilor de plastic e de dimensiunea asta. Silicoanele tale ce dimensiune au in diametru? :D Poate sunt alte cupule.
@marian sima" cat timp vinzi ceea ce produci si ai si o calitate a produselor, mi-am permis sa numesc asta profesionist. Faptul ca o faci din pasiune, tine doar de resorturile interioare.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

marian sima

Diferenta la botcile nicot nu am vazut decat la botcile luate din bulgaria,acestea sunt mai mari putin probabil au 9 mm la gura.

RazvanTi

Citat din: Cristel din Decembrie 06, 2015, 06:29:31 AM
... Silicoanele tale ce dimensiune au in diametru? :D Poate sunt alte cupule...

deci eu NU am silicoane!!!!  =)) :rotfl: =))
nu stiu cristache... nu m.a f.... curiozitatea sa masor :nebun:
am cu.pulele (iar) de vre-o 4 ani refolosite 3 ani consecutivi. toamna dupa ce terminam le dadeam unor larve de gaselnita dupa metoda rusa si apoi stateam "la gura sobei" si le spalam la interior cu apa fierbinte imbibata pe betisoare de urechi...(munca de chinez obosit)
asa ca m.am enervat si mi-am tras in prima faza anul trecut matrita pentru o singura botca si am tras cateva potirase sa vad cum merg...
acum am renuntat la plastice si la anul voi folosi ce ai vazut mai sus :wink2:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

mitica pribeagu

Buna seara dragii mei stupari  ! eu ,am copiat multe de la Lelea  Marin asa ca  si  salutul  lui i-mi  este foarte la indemina . sper sa nu se supere pe mine.  ( drept de autor ) subiectul discutat mai sus, mi se pare interesant . A, sa nu  uit  ! Domnule  Marian  Sima , am ajuns la destinatie cu matrita  de 50  de cu.pule, si, m-am laudat cit am putut  in stinga si dreapta . sper sa va mai deranjez .  si sa revin la subiect.  ce plastice domnilor ? cred ca , fiecare  cu obiectul lui natural, si sa-l foloseasca ,  pina la adinci batrinete !    LA  MULTI ANI  ! si,,,,,,sanatace !

bio


vioso

Eu le-am spalat cu alcool 96 grade apoi le-am spalat cu apa calda.

roi_ag

Naturale de unica folosinta

mape 48-petru manea

M-am gandit sa fac cupule naturale din ceara si sa le pun in nucot---a facut cineva asa ceva ?

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

RazvanTi

a facut cineva  :wink2:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

tinumaftei

Si eu fac asa. Botcile trebuie insa lipite cu ceara lichida, altfel vor cadea din portbotci. Si nu pun asa de multe, maxim 10 pe un leat.

RazvanTi

15 bucati o serie de la startare pana la finisare.
de cele mai multe ori au pastrat cam 9. o singura dta mi-au reusit 14.
nu le-am lipit cu nimic.
le indesi bine si gata!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

mape 48-petru manea

Bine asa am facut si eu ,dar in nicot le-ati pus ? pentru insamantare