Sterilizare cupule plastic

Creat de Cristel, Noiembrie 24, 2015, 09:40:33 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 10, 2016, 08:56:58 AM
Bine asa am facut si eu ,dar in nicot le-ati pus ? pentru insamantare
Doar o matca proasta oua in mai-iunie in cusca aia mica cu 100 de celule. Matcile care oua 2000 de oua si mai mult se vor bloca daca sunt introduse in cusca asa de mica. Am facut nenumarate incercari. Doar pui in cusca cea mai buna matca. In primele 24 ore nu va oua mai mult de 5 oua. Nici dupa 4 zile nu erau oua in toate celulele.
Sistemul nu functioneaza pentru ca nu poti avea oua de aceeasi varsta!!

mape 48-petru manea

Ai perfecta dreptate---si eu am observat aceeasi situatie cu cusca nicot ---dar din cauza ca nu mai am o vedere buna pentru a transvaza sunt nevoit sa folosesc cutia nicot sau metoda "taierii in semicerc "---referitor la cutia nicot se pot alege totusi 15-20 de larve de 12 ore sau apropiat de 12 ore--- ma gandeam ca folosind cupule din ceara in nicot rezultatele vor fi mai bune

teoalbina

Citat din: marian sima din Decembrie 04, 2015, 01:39:29 PM
... Am facut de proba si o matrita pentru botci stil canadian... am o comanda de asemenea botci.
Ati facut cumva si botci (cupule) Jenter din rasina? ma refer la un model care sa poata fi folosit in orice combinatie a sistemului Jenter.

RazvanTi

Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 10, 2016, 08:56:58 AM
Bine asa am facut si eu ,dar in nicot le-ati pus ? pentru insamantare
nu. transvazare directa.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marian sima

Dl Teo am facut insa m-am lovit de niste necunoscute si trebuie sa rectific ceva in lucru cu rasina.

teoalbina

Daca le rezolvati sa ma anuntati si pe mine. Sa aveti spor! Doamne ajuta!

marian sima


Cristel

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 10, 2016, 12:14:23 AM
Si eu fac asa. Botcile trebuie insa lipite cu ceara lichida, altfel vor cadea din portbotci. Si nu pun asa de multe, maxim 10 pe un leat.
Pui putine pentru ca vrei calitate maxima... :P
Vad ca si la RazvanTi fac acelasi lucru albinele, selecteaza si optimizeaza.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ionut vlv

o metoda simpla pentru sterilizarea inventarului apicol este similara celei din salile de operatii,adica varianta sterilizarii cu raze ultraviolete.ca si aparatura e foarte scumpa dar se poate face si testa in curtea fiecarui stupar.totul e sa aveti indemanare.

se taie un bec cu vapori de mercur,din cele de la iluminatul stradal (acolo unde mai exista) imediat deasupra duliei(125 sau 250w,cel de 400w e prea mare) .se poate taia cu diamant de geamuri,unul bun,sau cu varianta nichelinei.trebuie taiat in asa fel incat sa nu deteriorati interiorul,cel care va fi emitatorul de UV al montajului.aici se termina problema cu indemanarea.ce a ramas din bec nu se alimenteaza direct la 220 ci prin bobina(balast).se foloseste o cutie etansa construita dintr-un material cat mai reflexiv pt lumina,daca nu gasiti se pot placa peretii cu oglinda sau folie auto nichelata.emitatorul UV se monteaza pe capacul cutiei,in interior.se pune materialul de sterilizat si se alimenteaza jucaria pentru 10-15min functie de gabaritul cutiei.ar trebui sa fie suficient.cautati informatii pe internet despre sterilizarea cu UV si cu ce ne poate ajuta pe noi.cititi despre cele trei tipuri de UV.avantaje,distruge majoritatea tipuri de spori intr-un timp f.scurt,fara imbaiere in produse chimice.

ATENTIE!!!NU PRIVITI IN LUMINA UV,NU RESPIRATI AERUL DIN CUTIE!(puneti produsul de sterilizat,inchideti cutia,alimentati montajul.............debransati montajul,deschideti cutia,aerisiti,scoateti produsul de sterilizat.NU introduceti faguri cu puiet sau albine vii.

eu il folosesc pe faguri si inventar apicol.
daca sunt intrebari...

se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

ionut vlv

inca ceva,nu atingeti balonul de sticla din interiorul becului cu vapori de mercur.este o sticla speciala cu continut ridicat de cuart si se deterioreaza la atingere,devenind opaca pentru emisia de UV chiar daca vizibil ochiului uman e transparenta.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

tinumaftei

Citat din: ionut vlv din Ianuarie 12, 2016, 10:50:22 PM
inca ceva,nu atingeti balonul de sticla din interiorul becului cu vapori de mercur.este o sticla speciala cu continut ridicat de cuart si se deterioreaza la atingere,devenind opaca pentru emisia de UV chiar daca vizibil ochiului uman e transparenta.
E cam periculos! Mai elegant ar fi o lapma portativa de tipul celor aflate prin cabinetele TBC!

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Cristel

Inca 2 feluri de botci din plastic, unele par ok dar sunt cam dese (nici vorba sa faci regine pe asa ceva, decat daca faci transvazare din 3 in 3 botci) iar celelalte cred ca au peste 10 mm diametrul. Oare, cei care fac matrita au si idee pentru ce se face? Primele sunt pentru laptisor de matca, lasi larva 4 zile si pe urma te apuci si scoti laptisorul. Sunt tare curios daca e cineva care a reusit sa faca o crestere normala pe botca mare, de peste 10 mm diametrul. Tot la cupule din ceara sterilizata mai mult timp ma gandesc sa raman. Deja am facut o sarja de 100 buc. Ramane sa vedem cum este cu acceptarea si cresterea. In definitiv, chiar la cupulele mici - nikot, 8 mm- din plastic, dupa eclozionarea reginelor tot ramane mult laptisor neconsumat. iar la Ruttner nu gasesc nicio legatura intre laptisorul ramas si calitatea reginelor.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

marian sima

Botcile de plastic panglica sunt pentru recoltarea laptisorului de matca,se pune larva mai mare si botca e luata in crestere.


Cristel

Citat din: marian sima din Februarie 01, 2016, 06:01:12 PM
Botcile de plastic panglica sunt pentru recoltarea laptisorului de matca,se pune larva mai mare si botca e luata in crestere.
Multumesc! Nu am incercat niciodata, poate anul asta fac o experienta sa recoltez laptisor.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)