Lucruri Slabe

Creat de Muntoiu Radu, Martie 08, 2015, 06:04:07 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: RazvanTi din Noiembrie 09, 2015, 09:34:32 AM
...
Am avut o cutie ASA, cu piesa centrala din bucati si marele ei avantaj a fost ca a intretinut 10 minute cazanul de tuica la temperatura optima...

P.S. Nu doresc inca o sursa de foc pentru cazan.

  Imi aminteste o intamplare de la noi care 'a intrat in folclor'.
Pe vremea CAP-ului orice petic de pamant se lucra, daca aveai curtea si gradina mai mare de 2,5 ari, surplusul ti-l taia din lotul care se da in camp dupa cate 'norme' lucrai la CAP. In aceste conditii, un taran, a gasit o bucata de pamant chiar pe malul inalt (si instabil) al Oltului, unde tractoarele nu au avut curajul sa se aptopie, a sapat locul cu harletul si a plantat varza. Pamantul era bun si varza crestea frumos. La un moment dat omul s-a dus la varza lui si a vazut ca Oltul era rupt o mica bucatica din mal cu varza de pe ea cu tot. Asa ca oamenii care treceau pe acolo l-au vazut uimiti cum el smulgea tot cate un fir de varza si il arunca in Olt. Intrebat ce face, a spus cu repros ca ei nu vad ca Oltul ii strica cultura? A ramas neobservat un singur fir de varza mai amarat dar care pana toamna s-a facut o varza foarte frumoasa. Chiar el povestea apoi ce prost a fost, distrugandu-si singur cultura de teama ca i-o va distruge Oltul.
  Asa si Razvan, a pus pe foc o lada doar de teama ca se va strica mai repede decat normal. Nu era mai bine sa o lasi sa vezi daca rezista sau nu?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Birladeanu

producatorul incriminat in acest topic a avut site'ul suspendat ceva timp...
ma gindeam ca a avut mustrari si a lasat totul balta. acum a reaparut si sincer chiar eram interesat daca au mai aparut probleme sau pur si simplu nu a mai cumparat nimeni de la el.

sint incepator si verific (poate mai mult decit e necesar) mai multi producatori de stupi. poate nu sint interesant pentru ei (datorita valorii unei eventuale comenzi) dar in cazul meu o eventuala "tzeapa" primita poate insemna foarte mult.

exista vreun producator care sa aibe rabdare cu un incepator si sa cultive saminta unei eventuale colaborari (in viitor in exclusivitate) ?

dan sebastian

Mie mi se pare ca ești exigent. Deci ia-ți scule de tâmplărie si produ ceva de calitate pt tine. E cea mai buna soluție.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

RazvanTi

daca venea de la mine pilda asta se numea ca e carcoteala  :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

dan sebastian

De ce?
Mi se pare doar un sfat, o alternativă.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

PricopArthur

Multumesc colegului Muntoiu Radu inca odata pentru atentionare.
Acum 2 zile am achizitionat 40 de stupi me de toata frumusetea de la o firma din Constanta.
Miere multă şi inimă curată!

Birladeanu

puteti spune mai multe detalii? ce firma? configuratie? calitate? pret?
multumiri anticipate

PricopArthur

Stupi me compusi din fund, caturi 3/4, capac, montati, parafinati, cu coltare si cleme de prindere montate, la 1500 lei/ bucata.
Producator Fabrica de Stupi Constanta.
Miere multă şi inimă curată!

oroles

Citat din: PricopArthur din Decembrie 03, 2015, 04:52:24 PM
Stupi me compusi din fund, caturi 3/4, capac, montati, parafinati, cu coltare si cleme de prindere montate, la 1500 lei/ bucata.
Producator Fabrica de Stupi Constanta.
1500 lei?  :uimit:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

PricopArthur

Miere multă şi inimă curată!

oroles

 Sa-i folosesti sanatos si spre folosul tau! Arata bine. O singura obiectie. Nu pot sa nu remarc o anumita zgarcenie la folosirea unor materiale. Eu am o obsesie cu tabla de la capac. Daca nu are fusta mai lata nu ii cumpar. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

PricopArthur

Tabla de la capac este inalta cat inaltimea capacelor. In colturi este indoita, nu taiata.
Miere multă şi inimă curată!

tinumaftei

Arata super. Dar sfatul meu este sa ii vopsesti. Peste un an vor fi negri ca uluca de gard. Radiatiile UV "ard" uleiul de la exterior repede. Spun din experienta!!

PricopArthur

Multumesc de sfat. Stupii sunt parafinati.
Miere multă şi inimă curată!

tinumaftei

Nu m-ai inteles! Am spus asa pentru ca stiu ca sunt parafinati! Sa ne pui fotografii cu ei... peste un an!