Tratament acid oxalic

Creat de silvius, Noiembrie 01, 2014, 09:44:28 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: sorinma din Decembrie 20, 2015, 03:17:10 PM
Atasez si eu un prospect  doar pt comparatie pt ca dcpmpletat nu mai am ce...
Eu ma refeream la concentratia indicata de acel prospect.

sorinma

Cred ca aici se vede tot prospectul.
Intradevar concentratia e mai mare si difera in functie de modul de administrare.
Eu a-s lua de referinta ce a tradus Stefan1
Acest subiect a demonstrat ce inseamna sa colaboram, :thanks:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

MARIUS_bc

Cat este de tarziu sa incerc un tratament cu acid oxalic acum la sfarsitul lui ianuarie?
Sunt din Bacau si e putin probabil sa am puiet.

bucovineanu

Daca nu ai puiet poti face tratamentul.

MARIUS_bc


Kiwi Bee

Britanicii au publicat anul acesta un articol despre tratamentul cu AO.
Rezultatele lor au fost foarte bune, in special pt tratamentul prin evaporare/fumigare.
Chiar au declarat ca tratamentul cu AO prin fumagare in lipsa puietului pe timp de iarna este un tratament bun si se poate aplica fara probleme.
Nu am citit tot articolul inca si il atasez aici dar este pe engleza.

tinumaftei

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 30, 2016, 01:33:47 PM
Britanicii au publicat anul acesta un articol despre tratamentul cu AO.
Rezultatele lor au fost foarte bune, in special pt tratamentul prin evaporare/fumigare.
Chiar au declarat ca tratamentul cu AO prin fumagare in lipsa puietului pe timp de iarna este un tratament bun si se poate aplica fara probleme.
Nu am citit tot articolul inca si il atasez aici dar este pe engleza.
Multumim pentru articol.AO prin evaporare/sublimare/fumigatie pare sa fie o alternativa la tratamentul cu varachet in lipsa puietului. Am citit doar pe sarite articolul si nici nu am o engleza prea avansata. Din experienta unora de pe la noi AO ar crea ceva necazuri matcilor, o sa vad daca in articol aminteste ceva.

mmacreanu

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 30, 2016, 07:03:31 PM
Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 30, 2016, 01:33:47 PM
Britanicii au publicat anul acesta un articol despre tratamentul cu AO.
Rezultatele lor au fost foarte bune, in special pt tratamentul prin evaporare/fumigare.
Chiar au declarat ca tratamentul cu AO prin fumagare in lipsa puietului pe timp de iarna este un tratament bun si se poate aplica fara probleme.
Nu am citit tot articolul inca si il atasez aici dar este pe engleza.
Multumim pentru articol.AO prin evaporare/sublimare/fumigatie pare sa fie o alternativa la tratamentul cu varachet in lipsa puietului. Am citit doar pe sarite articolul si nici nu am o engleza prea avansata. Din experienta unora de pe la noi AO ar crea ceva necazuri matcilor, o sa vad daca in articol aminteste ceva.

Si varianta prin picurare este buna, am dat a 2 a oara in iarna asta, a 2 a oara pe unele matci, si nu au fost probleme.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Kiwi Bee

Toate variantele sint bune , dar Britanicii au aratat in acest studiu ca prin fumigatie au obtinut cele mai bune rezultate. Asa am inteles(si eu am citit articolul pe sarite) ca au dat peste 2g la un stup care era pe o cutie. Eu am folosit iarna trecuta pt prima oara si am dat doar 1g/cutie. Am facut 4 tratamente atunci la un interval de 7 zile. Am iesit bine din iarna.

Mai demult am citit ca la metoda prin picurare apare riscul sa dai din greseala cu solutia de AO peste regina si de aici pot aparea pierderi de matci. Eu nu am incercat aceasta metoda. Imi place metoda cu fumigatia dar ai nevoie de mai multe aparate ca sa nu pierzi timp.

tinumaftei

@Kiwi Bee: dai AO in sezon sau numai atunci cand nu e puiet?
Opinia mea este ca orice lichid care cade pe albine este daunator si de asemenea ca nu poti sa dai in decembrie/ianuarie cu lichid peste albine.

Kiwi Bee

Iarna trecuta am facut tratament cu AO - 4 tratamente. Nu am deschis stupii dar banuiam ca am puiet.
Am funduri cu plasa si miam facut o tava(din placaj si leatzuti pt margini) care vine pusa sub plasa pe cit posibil de etansh. Minierul aparatului/sculei trece printro decupare dintrunul din leatzuri astfel arzatorul va fi in tava. Obturez intrarea pe timpul arderii 2 minute + inca 4 minute cu aparatul decuplat. Apoi indepartez tava si arzatorul si deschid intrarea. Deci minim 6 minute la un stup.

mmacreanu

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 31, 2016, 01:45:05 AM
@Kiwi Bee: dai AO in sezon sau numai atunci cand nu e puiet?
Opinia mea este ca orice lichid care cade pe albine este daunator si de asemenea ca nu poti sa dai in decembrie/ianuarie cu lichid peste albine.

de ce este daunator orice lichid dat pe albine, si de ce nu se poate da in decembrie/ianuarie, cum sustii afirmatia?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mape 48-petru manea

kiwi  4 tratamente cu AO la interval de 7 zile cred ca este prea mult---prin picurare nu poti atinge matca daca dai jeturi subtiri pe albinele din intervale,matca fiind in mijlocul ghemului---la +5 gr.albinele sunt in ghem
-fac tratament cu AO de 5 ani prin picurare si in 2 ani am iesit din iarna cu cate 0 matca lipsa (din 70-100 stupi)

tinumaftei

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 31, 2016, 08:34:07 AM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 31, 2016, 01:45:05 AM
@Kiwi Bee: dai AO in sezon sau numai atunci cand nu e puiet?
Opinia mea este ca orice lichid care cade pe albine este daunator si de asemenea ca nu poti sa dai in decembrie/ianuarie cu lichid peste albine.

de ce este daunator orice lichid dat pe albine, si de ce nu se poate da in decembrie/ianuarie, cum sustii afirmatia?
Sistemul respirator al albinei dispune de mici orificii prin cuticula trupului. Lichidul turnat peste insecta poate sa intre in trahee, acolo unde nu trebuie sa intre decat aer. Albina cu este dotata pentru traiul in mediul lichid. Daca ajunge apa in sist respirator aceasta poate genera infectii sau ceva similar racelii la oameni.
Daca lichidul are temperatura redusa (administrat iarna) efectele sunt si mai pronuntate, data fiind inertia termica ridicata a apei.
Dupa mine, un tratament eficient impotriva V este bazat pe substante ce stau in suspensie o perioada cat mai lunga. Fumul de varachet sau de AO poate fi un exemplu. O parte din el este chiar aerosoli. Acestia stau in "plutire" cateva minute pana ajung din nou pe fundul stupului. Datorita dimensiunii microscopice, prin fluxul de aer din ghem pot patrunde prin "cotloanele" stupului. V sta bine infipt intre tergitele albinei. Cat AO sa dai ca sa ii atinga pe toti? Nu poti imbaia stupii la temperatura de iarna.

mmacreanu

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 31, 2016, 09:42:49 AM
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 31, 2016, 08:34:07 AM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 31, 2016, 01:45:05 AM
@Kiwi Bee: dai AO in sezon sau numai atunci cand nu e puiet?
Opinia mea este ca orice lichid care cade pe albine este daunator si de asemenea ca nu poti sa dai in decembrie/ianuarie cu lichid peste albine.

de ce este daunator orice lichid dat pe albine, si de ce nu se poate da in decembrie/ianuarie, cum sustii afirmatia?
Sistemul respirator al albinei dispune de mici orificii prin cuticula trupului. Lichidul turnat peste insecta poate sa intre in trahee, acolo unde nu trebuie sa intre decat aer. Albina cu este dotata pentru traiul in mediul lichid. Daca ajunge apa in sist respirator aceasta poate genera infectii sau ceva similar racelii la oameni.
Daca lichidul are temperatura redusa (administrat iarna) efectele sunt si mai pronuntate, data fiind inertia termica ridicata a apei.
Dupa mine, un tratament eficient impotriva V este bazat pe substante ce stau in suspensie o perioada cat mai lunga. Fumul de varachet sau de AO poate fi un exemplu. O parte din el este chiar aerosoli. Acestia stau in "plutire" cateva minute pana ajung din nou pe fundul stupului. Datorita dimensiunii microscopice, prin fluxul de aer din ghem pot patrunde prin "cotloanele" stupului. V sta bine infipt intre tergitele albinei. Cat AO sa dai ca sa ii atinga pe toti? Nu poti imbaia stupii la temperatura de iarna.

un raspuns mult pe langa subiect.
1. la popularea nucleelor adun albina tanara intr-o galeata de 15l pe care le stropesc cu apa, populez nucleul, ele se usuca si nu raceste nici una.
2. la administrarea solutie de AO se incalzeste solutia si se tine calda in timpul administrarii, studiind actiunea tratamentului cu AO asupra varoua am vazut ca acesta nu ataca direct varoua, ci indirect, cand parazitii se hranesc iar albinele au consumat solutia de acid oxalic, se stropeste cat mai multe albine, albinele consuma solutia si prin hranirea din gura in gura ajunge la tot ghemul (caderea de paraziti dureaza 4-5 saptamani). In concluzie: poate sa sta infpt foarte bine parazitul intre tergitele albinei, cand se hraneste (si stim ca el nu poate sta decat 4 ore fara hrana) pica! Atiunea AO nu este ca la varachet, drect asupra sistemuli nervos al parazitului varoua!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.