Tratament acid oxalic

Creat de silvius, Noiembrie 01, 2014, 09:44:28 AM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Am mai postat aici undeva despre arzator.

Se prezinta 2 modele facute in NZ. Eu o am pe cea rotunjita.


http://www.youtube.com/watch?v=ieAzrgZgttY

Marius87

Salutare tuturor, vin si eu cu o problema...Din nefericire nu am facut suficiente tratamente cu varachet cand trebuia, am facut 2 in august si 2 in septembrie. Din lipsa de timp nu am mai ajuns la ele cat a fost vremea prielnica pt a face varachet asa ca am pus benzi de mavrirol. Ca sa nu o lungesc prea mult, ideea e ca am mortalitate f mare. Multi din ei sunt roiuri facute in luna mai dar si cateva familii.Am vazut multi paduchi morti la urdinis, alta cauza nu poate fi.Intrebarea mea este daca pot administra cat de curand un tratament cu oxalic prin picurare, daca mai pot salva ceva, astept sfaturi, multumesc.

pistol28

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7845.0

   "mape 48-petru manea" a scris:

Metoda prin picurare explicată pe scurt
Necesar:-soluţie apoasă de acid oxalic concentraţie 3.5 % (în apă sau sirop de zahăr -200 g zahăr şi 35 g acid oxalic se dizolvă în cca litri apă şi se completează apoi până la un litru. Soluţia astfel preparată se numeste Bienenwohl.
•   siringă de 100 ml
•   mănuşi (important)


Dozare: se picură 30-50 ml soluţie/familie repartizată în spaţiul dintre toate ramele cu albină.

Ce urmărim:
•   tratarea în noiembrie sau decembrie la peste 0 grade
•   stropirea cât mai fină pe cât mai multe albine (nu turnaţi, stropiţi)
•   căderea de acarieni durează 4-5 săptămâni
•   eficienţa tratamentului este garantată numai la familiile fără puiet
•   de două ori înseamnă o dată prea mult



pentru o mai buna intelegere, citeste tot articolul postat mai sus

benzile de  mavrirol si-au facut datoria (acarienii vazuti la urdinis), tinele maxim 40 de zile in stup (se obisnuesc cu ele si creeaza rezistenta acarienilor)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tinumaftei

Citat din: Marius87 din Decembrie 16, 2016, 03:02:48 AM
Salutare tuturor, vin si eu cu o problema...Din nefericire nu am facut suficiente tratamente cu varachet cand trebuia, am facut 2 in august si 2 in septembrie. Din lipsa de timp nu am mai ajuns la ele cat a fost vremea prielnica pt a face varachet asa ca am pus benzi de mavrirol. Ca sa nu o lungesc prea mult, ideea e ca am mortalitate f mare. Multi din ei sunt roiuri facute in luna mai dar si cateva familii.Am vazut multi paduchi morti la urdinis, alta cauza nu poate fi.Intrebarea mea este daca pot administra cat de curand un tratament cu oxalic prin picurare, daca mai pot salva ceva, astept sfaturi, multumesc.
Dacă mai ai o  zi cu temperatura peste 4-5 grade dă-le un varachet cu varojet. Va avea efect imediat. Oxalicul este pentru cine a făcut tratamentele la timp.

oroles

Eu mai am pe cineva cunoscut care a facut tratament prin fumigatie (VF) cand albina nu ventila. Dezastru apicol! A gasit stupi complet morti. Albina a ingerat miere (ca atunci cand dai cu fum) si nu a putut iesi la zbor. A gasit multe pete de diaree pe fundul stupului. Eu zic ca nu e bine sa se faca tratament cu VF decat atunci cand albina zboara. Si prospectul spune cam acelasi lucru.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Decembrie 16, 2016, 08:42:46 AM
Eu mai am pe cineva cunoscut care a facut tratament prin fumigatie (VF) cand albina nu ventila. Dezastru apicol! A gasit stupi complet morti. Albina a ingerat miere (ca atunci cand dai cu fum) si nu a putut iesi la zbor. A gasit multe pete de diaree pe fundul stupului. Eu zic ca nu e bine sa se faca tratament cu VF decat atunci cand albina zboara. Si prospectul spune cam acelasi lucru.
Eu fac asta din 2005. Intr-un singur an nu am dat. Albinele nu sunt deranjate. Probabil alta a fost cauza mortalității. Oricum dacă la data asta are multa albina moartă pe fundul stupului are mici șanse de supraviețuire. Iar efectul la AO este lent. Oricine poate încerca pe un stup. Prima dată eu am dat în decembrie din disperare. Au căzut 2-3000 de varooa

Marius87

Cam asa arata...

Marius87

Aici am mai tras eu cu sarma din spate...

NYK74

#113
Cum prinzi +5 grade,dă-le un AO,atenție mare cu dozajul ,Oxalicul  merge ca tratament complementar ,dar este si  mai ideal fiind unul din tratamentele care se pot aplica în timpul iernii cu succes , atunci cînd este executat bine,si poate ajuta într-o situație ca a ta.
VF are timpul lui de aplicare tot așa cum si AO îl are pe al său.
Citeste bine topicul indicat de colegul Pistol,după aceea decizia îți aparține  :hi:
Un alt sfat,dacă nu esti sigur de ceea ce faci,nu fă tratament la toți odată,o șarjă la 1-2buc,vezi ce ai fãcut și după în etapa 2 ,dăle la ceilalți.

maximotgv

As vrea sa fac un aparat de sublimare a acidului oxalic la care sa folosesc ca  sursa de incalzire o trusa de lipire PPR. Aceasta are o plita termostatata  cu temperatura reglabila intre 0 si 300 grade celsius ideala pentru sublimarea AO la cca 200 grade celsius. Trebuie facuta doar o adaptare pentru un capac dozator si o tyeava pentru introducerea fumului in stup. Avand o putere de 600W, cred ca se poate alimenta lejer la un generator de 220 V sau chiar la un invertor. Ca exemplu de plita termostatata PPR poate fi asta:
http://www.oldmag.ro/trusa-set-lipire-ppr-600-w-cu-3-bac-uri-makalon-mk-pw03
Cred ca putem obtine cu transformari minime ceva asemanator cu asta:

http://apiexpert.ro/tratament-anti-varroa-acid-oxalic-sublimare/

Aveti careva experienta cu asa ceva?

oroles

De ce nu încerci cu o buni e incandescentă?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

maximotgv

#116
Citat din: oroles din Decembrie 18, 2016, 07:40:08 PM
De ce nu încerci cu o bujie incandescentă?
Pai si cum controlezi temperetura  de sublimare?

dinupaltinis

Citat din: Marius87 din Decembrie 16, 2016, 02:31:58 PM
Aici am mai tras eu cu sarma din spate...
Dar in lazi te-ai uitat?Mai ai ceva albine vii?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Marius87

M-am uitat astazi,au fost 4 grade la mine cu soare, zi frumoasa, n-am mai rabdat si am facut un tratament cu oxalic, 20ml la fiecare, am in medie 3...4 intervale ocupate, eu ma asteptam sa nu le mai gasesc. Bine...rau nu stiu, eu totusi sper sa ies cu ele in primavara. vedem ce se intampla dupa acest tratament.Am respectat reteta cu 35gr oxalic la 800ml apa + 200gr zahar.

stefanescu

De pe celalat forum am gasit ceva interesant referitor la tratarea albinelor cu acid oxalic in Chile.  Ce parere aveti?.
http://apiaraucania.blogspot.com.es/201 ... arroa.html
Ideea este interesanta: folosirea unor benzi de carton imbibate cu AO. o traducere ar fi cam asa:
Acid oxalic in folie de carton

Uitandu-ma pe internet si cautand tratament pt varroa am descoperit un blog a unui apicultor chilian si am fost uimit de tratamentul pe care il foloseau cu acid oxalic... am contactat apicultorii care tratau 2500 familii.
Apicutorii m-au asigurat ca aceasta metoda functioneaza in 95% din cazuri .. nu pproduce rezistenta si nu lasa reziduu in miere sau ceara si nu provoaca rau albinelor.
Pentru prepararea a 80 de tablete cu acid oxalic pt a trata stupina de doua ori ... si a doua oara la 15 ziIngrediente:
- acid oxalic (>90% puritate) 600g
-glycerina (lichida 80%) 1 kg
- papier mache ( un carton culoare plumb(gri?), greu, din acela folosit de arhitecti pentru modele sau coperti de carti.
-termometru 150 grd
-oala de 3 l
- vase rezistente la caldura/foc care sa incapa in vasul respectiv spumiera sau ceva plasa
-ceva galeti plastic??? in care Sa recuperezi surplusul de solutie.
-pungi cu fermoar ptr pastrarea tabletelor sigilate.
-sa tai cartonul in 3 cm x 35 cm
-sa incalzesti pe aragaz/ foc glicerina pana la 65 grade ( sa fie translucida) .. sa masori cu termometru
adauga 600 gr de acid oxalic ( temperatura ar trebui sa scada la 3-40 grade si amesteculs a fie opac)
reincalzeste pana ajungi la 65 grade din nou (solutia devine din nou translucida) nu este nicio problema daca treci de 65 grade atata vreme cat stai sub 110 grade . La aceatsa temperatura se formeaza vapori si iti poate afecta ochii si plamanii
indeparteaza Solutia de pe foc??? si cele 80 de tablete inauntru (scufunda-le).. nu se stie cat timp trebuiesc tinute ca sa se imbibe dar inainte sa devina cartonul sa se inmoaie sau sa se strice. Solutia poate deveni rosie in caz de eliberare a colorantilor din carton
-sa aduni excesul de solutie intr-o galeata pentru a o recupera
-sa pastrezi tabletele acelea formate in ceva geanta cu fermoar pana cand le utilizezi
-Pune 4 tablete intr-o familie de 10 rame cu distributia omogena a albinelor in camera depuiet. Tableta sa fie indoita in doua si agatata de rama inconjurand puietul.
trebuie sa repeti chestia asta peste 15 zile pt ca atata doar forrotic varroa ???
Precautii : acizii oragnizi sunt corozivi pentru piele. sa porti musai manusi de nitril si in caz de contact cu pielea sa speli cu multa apa si sa pui faina de amidon pe zona afectata. sa porti ochelari de protectie... daca incalzesti solutia pana la 110 grade vaporii care se formeaza sunt toxici

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)