Tratament acid oxalic

Creat de silvius, Noiembrie 01, 2014, 09:44:28 AM

« precedentul - următorul »

silvius

Anul acesta am facut primul tratament cu acid oxalic intre 30-50 ml /familie (dilutie 800 ml apa + 200 g zahar +35 grame acid oxalic picurat intre ramele de albine )

Daca imi puteti da mai multe informatii despre un mod de administrare mai eficient, eficienta tratamentului cand este facut in toamna, etc...
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

apivasmob

Ai pus foie de control?
Din cate am studiat temp. sa fie 5-6*C si de facut trat. in lunile nov.-dec. despre eficienta nu pot sa spun nimic dar remanenta 4-5 saptamani.
Sanatate tuturor apicultorilor

mape 48-petru manea

Traducere dupa Deutches Bienen Journal 11/2002

Tratament anti varoa cu acid oxalic

Tratamentul familiilor de albine toamna târziu sau la începutul iernii este parte integrantă a conceptului luptei împotriva varozei, aşa cum se face de exemplu în Germania, landul Baden-Wurtenberg. Ţelul este scăderea nivelului de infestare al familiei de albine cu varoa în apropiere de zero pentru că în anul următor să nu apară probleme de infestare înainte de îngrijirea stupului de la sfârşitul verii, în august. Acest concept şi-a dovedit valabilitatea în practica apicolă.
Pentru tratament se aşteaptă ca familiile de albine să fie fără puiet. Atunci este suficient un singur tratament pentru a obţine un grad de eficienţă de peste 90%. La familiile cu puiet reuşita tratamentului este mult mai scazută. Un tratament anti varoa fără efecte secundare este posibil numai prin folosirea acizilor organici, acid formic şi acid oxalic. Cu toate acestea folosirea oficială  a acestor mijloace alternative este limitată de cadrul juriduc care chiar în cadrul UE nu este unitar. O reglementare a UE (1804/1999) asupra cresterii ecologice a animalelor permite folosirea de acid formic, lactic, oxalic şi tymol ca mijloace anti varoa, însă importanţa  reglementărilor naţionale prevalează. De exemplu în Germania este permisă folosirea doar a acidului în proporţie de 60%. Ceea ce nu este de ajuns. În alte locuri deja s-a ajuns mai departe. În Austria este permisă folosirea şi a tratamentului bazat numai pe acidul oxalic, iar în alte ţari ale EU şi în Elveţia aceasta este tolerată.

Când sunt familiile de albine fără puiet?
Multe familii bătrâne rămân deja fără puiet în octombrie. La familiile mai tinere acesta este un caz rar. Explicaţia constă în faptul că faza de crestere a familiilor tinere se termină doar la sfârşitul verii pe când familiile bătrâne işi depăşesc deja punctul culminant al dezvoltării în iunie. Situaţia puietului toamna este influenţată de locul de amplasare al stupinei dar mai ales de climă. Primele îngheţuri de noapte toamna determină matca să înceteze depunerea ouălelor. Trei săptămâni după aceea toate ramele sunt fără puiet. După aceea poate începe tratamentul prin picurare. Deschiderea stupului şi efectuarea tratamentului nu afectează familiile de albine.

Metoda prin picurare explicată pe scurt
Necesar:-soluţie apoasă de acid oxalic concentraţie 3.5 % (în apă sau sirop de zahăr -200 g zahăr şi 35 g acid oxalic se dizolvă în cca litri apă şi se completează apoi până la un litru. Soluţia astfel preparată se numeste Bienenwohl.
•   siringă de 100 ml
•   mănuşi (important)


Dozare: se picură 30-50 ml soluţie/familie repartizată în spaţiul dintre toate ramele cu albină.

Ce urmărim:
•   tratarea în noiembrie sau decembrie la peste 0 grade
•   stropirea cât mai fină pe cât mai multe albine (nu turnaţi, stropiţi)
•   căderea de acarieni durează 4-5 săptămâni
•   eficienţa tratamentului este garantată numai la familiile fără puiet
•   de două ori înseamnă o dată prea mult

silvius

Nu am pus foaie de control pentru ca am uitat ....
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

roi_ag

Astazi cred ca este cel mai potrivit sa fac un tratament cu acid oxalic !
Familiile nu mai au puiet ,temperatura s-a anuntat 15grade dar sigur nu vor fi ca s-a inorat !
Pregatesc solutia si dupa amiaza trec la treaba !

bucovineanu

Daca albinele nu sunt in ghem, iar daca vor fi peste 8 grade nu vor fi, multa solutie va ajunge pe fundul stupilor si eficienta tratamentului va fi scazuta.

mmacreanu

Luni imi vine si mie acidul oxalic, se anunta 4 grade ziua si 2 noaptea luni, cred ca este cel mai potrivit sa le administrez, este prima data si cam am emotii :)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

Nu trebuie sa ai emotii, e destul de simplu de aplicat tratamentul.

mmacreanu

Citat din: bucovineanu din Decembrie 20, 2014, 12:32:30 PM
Nu trebuie sa ai emotii, e destul de simplu de aplicat tratamentul.

singurele emotii le am la dozaj, am si stupi mai mici, si mai mari ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

Solutia sa fie 3,5% si se dau 5ml pe intervalul ocupat de albine. Daca ai 8 intervale ocupate, iei in seringa 40ml de solutie si o picuri printre rame trecand de cel putin 2 ori pe fiecare interval.

mmacreanu

Citat din: bucovineanu din Decembrie 20, 2014, 03:50:52 PM
Solutia sa fie 3,5% si se dau 5ml pe intervalul ocupat de albine. Daca ai 8 intervale ocupate, iei in seringa 40ml de solutie si o picuri printre rame trecand de cel putin 2 ori pe fiecare interval.

acum intervalele sunt cat tine ghemul :D si am vazut si intervale mai mari, si mai mici ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

Chiar daca  o famile  o sa primeasca ceva mai mult sau alta mai putin cantitatea nu e foarte critica cum e in cazul altor substante, ex amitraz. Daca respecti ce am zis in postarea anterioara nu vor fi probleme.

roi_ag

La ora 12 m-am apucat de tratament , 9grade, ghemul putin afanat, 50ml la fiecare ,am facut vreo 25
luat pauza 2ore, dupa verific ce fac familiile tratate, ridic podisor, ghemurile nu se mai vedeau,
zumzait da ,credeam ca le gasesc pe fundul stupului,dar ridicand corpul de pe fundul stupului,
ghemul se pozitionase pe partea de jos a ramelor. Am rasuflat usurat si am continuat tratamentul
la alti 30 de stupi. Maine ii mai verific si daca timpul imi permite mai fac la alti 30. Chiar daca este
duminica !

mmacreanu

acidul oxalic actioneaza cand se hranesc parazitii  din albinele care au consumat tratamentul!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

buya

Bună ziua
In această perioada a anului ,având in vedere ca deja avem puiet in familii putem face tratament cu ac oxalic?din ce am citit se face tratamentul doar toamna si ma gândeam ca poate cineva a încercat si primăvara devreme. Daca nu putem folosi alt tip de tratament gen ac formic?
Mulțumesc!
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler