cam cat ajunge un roii in primavara ????

Creat de Bee happy, Martie 01, 2014, 07:26:57 PM

« precedentul - următorul »

Bee happy

in primavara intetionez sa imi mai achizitionez cativa roii , un roii pe 4 rame si matca 2014 cam cat ar ajunge ???  :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

istodorescu vasile

Citat din: Bee happy din Martie 01, 2014, 07:26:57 PM
in primavara intetionez sa imi mai achizitionez cativa roii , un roii pe 4 rame si matca 2014 cam cat ar ajunge ???  :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:
pretul este intre 40 si 50 lei/ rama,matca intra in pretul ramelor.ideal ar fi sa ii achizitionati imediat dupa salcim.

oroles

De ce e mai bine dupa salcam? Daca omul ii ia dupa salcam si sta in zona inalta de deal din nordul tarii (exemplu) nu va avea cum sa ii intareasca pana la intrarea in toamna!!

Se recomanda dupa salcam deoarece e pretul mai mic.
Un pret corect ar fi intre 200 si 250 de lei. Pretul variaza de la an la an, de la sezon la sezon.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

istodorescu vasile

Citat din: oroles din Martie 01, 2014, 08:05:08 PM
De ce e mai bine dupa salcam? Daca omul ii ia dupa salcam si sta in zona inalta de deal din nordul tarii (exemplu) nu va avea cum sa ii intareasca pana la intrarea in toamna!!

Se recomanda dupa salcam deoarece e pretul mai mic.
Un pret corect ar fi intre 200 si 250 de lei. Pretul variaza de la an la an, de la sezon la sezon.
pentru ca inainte de salcim putini sunt cei care slabesc familiile de productie, pentru a vinde roiuri.

oroles

#4
Am cumparat roi anul trecut in Vinerea Mare (3 mai). Salcamul infloreste in regiunea mea in jurul datei de 1 iunie. Gasisem o groaza de anunturi pe net. In ultimul timp a aparut o noua categorie de stupari: cei care fac bani din roiuri si mai putin din miere. Din pacate, din cauza taierii finantarii europene aceasta categorie va disparea incet.

http://www.tocmai.ro/cauta?q=roi+albine&typ=1&ct=0&jd=0
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Daca masura 141 nu va mai exista, vanzatorii de albine care sa obtina profit in urma vanzarii vor disparea rapid.

orbanstefan64

toate masurile care au fost vor fi si deacum incolo numai ca nu vor aparea sub alta forma.
fosta masura 141 cu 7500 euro  va fi de  15.000euro, 3000 euro/ an masura 112 va fi de 60.000 euro.
vor mai aparea reglementari.

oroles

Citat din: orbanstefan64 din Martie 02, 2014, 01:42:23 PM
toate masurile care au fost vor fi si deacum incolo numai ca nu vor aparea sub alta forma.
fosta masura 141 cu 7500 euro  va fi de  15.000euro, 3000 euro/ an masura 112 va fi de 60.000 euro.
vor mai aparea reglementari.
Si eu le astept cam demult! Mai ales noile reglementari pt. 141. Sunt curios daca modifica numarul de UDE la masura asta. Daniel Constantin a zis ca se impune acest lucru deoarece nu mai vrea sa finanteze fermele de subzistenta. La masura 112 nu ma incadrez.  :(
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Bee happy

pe 4 rame si matca e un pret bun cu 190 lei  de la 200 lei ????

oroles

Citat din: Bee happy din Martie 02, 2014, 05:39:21 PM
pe 4 rame si matca e un pret bun cu 190 lei  de la 200 lei ????
Tot pe 4 rame i-am luat si eu si la acelasi pret. Ai grija ca:
1. sa ai cel putin o rama plina cu puiet.
2. sa ai o rama cu miere plina (sau aproape plina). Daca cumperi in primavara ma indoiesc ca va fi plina. Doar daca stuparul tau are la rezerva si e placerea lui sa iti ofere.
3. sa ai matca si sa nu fie trantorita.
4. sa ai o rama cu ceva pastura in ea
5. sa iti lase suficienta albina acoperitoare (de regula iti raman doicile. Depinde de metoda de roire artificiala folosita).

Uita-te si un pic la calitatea ramelor. Sa nu fie prea negru fagurele sau patate de diaree! Aaaa... si sa nu aiba multe celule de trantor! Te sfatuiesc sa te duci si cu rame noi ale tale cu foita in ele. Le bagi la un capat si la celalalt al cuibului. Bine ar fi sa ai si pe cineva cu experienta cu tine! Nu te grbi cu cumparatul! Trage cu ochii la mai multi stupari, vezi cat de seriosi sunt, ce albine au... Intereseaza-te de clientii pe care i-a avut... etc. Asta tine de flerul tau. Eu unul am dat de un fel de dl. Ursu prima data, dar ca fin psiholog ce sunt l-am mirosit! :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipriene

sper sa fie roiuri de vanzare anul asta.
anul trecut stiu ca a fost un an mai dificil
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Bee happy

vanzatorul e autorizat si pare unul serios , daca ii cer sa imi dea 4 rame cu puiet si mai completez eu cu miere si pastura de la ai mei si le mai dau si cv sirop cu lapte praf , ce parere aveti ???? :hi: :hi: :hi: :hi:

cipriene

deja la 4 rame cu puiet este o familie
daca reusesti........esti bun  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

oroles

Cand vrei sa ii cumperi? Daca ii vrei prea devreme nu va avea de unde sa iti dea 4 rame cu puiet!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

la cat va fi mierea de scumpa anul acesta cam greu se vor mai gasi roi la 250 lei . Doar pisici terminati putin aranjati pentru pinguime vor mai fi pe la 250 sau mai putin.