Salut Oameni Buni!

Creat de Nedelcu Ionut, Februarie 10, 2014, 08:50:11 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Secretul lui Ionut este : SACUL SA NU LIPSEASCA DE LINGA STUP !  =D> =D> =D> :welcome:

gaby


Nedelcu Ionut

Salut Oameni Buni,
Este prima noastra lada,daca imi aduc bine aminte am cumparat-o de la cineva ce tinea malai in ea! la vremea aia i-am dat alocatia pe doua luni pentru ea!
Tati a modificat-o atunci pentru ca platise in avans doua roisoare si aveam doar o lada! asa ca a fost despartita in doua! doi ani au stat doua familii in ea! Acum tine adapost mastilor,afumatorului si etc.
Cand i-am schimbat tabla,sub cea veche si ruginita am gasit un ziar din 1900 nu stiu cat! habar nu am cati ani are dar sigur e batarn rau!
Primul semn de caracter este bunul simț!

Nedelcu Ionut

Nu mai stiu exact anul in care a cumparat albinele insa pentru un roisor pe 5 rame a platit 150lei.
Primul semn de caracter este bunul simț!

petru.atudorei

Daca,  vinzi ziarul ala vechi, sigur mai cumperi vreo 10 roiuri:)

Succes

Nedelcu Ionut

Salut Oameni Buni,

Maine e ziua cea mare, schimbam vatra! sper sa nu fie probleme cu toate ca au zburat zilele astea.
Cred ca doi stupi mai slabuti o sa ii lasam in vatra initiala.
Distanta de deplasare e de circa 1 km.
Sa vedem ce o sa iasa...... Va salut!
Primul semn de caracter este bunul simț!

iulian61

Salut! Eu cred ca nu faci bine,este prea aproape si se pote ca ce doi stupi mai slabuti sa se umple de de albina......daca vor ramane pe vatra veche.

ramysun

Va salut pe amandoi si va urez si eu Bine ati venit printre noi!

Ma regaseam putin in timp ce iti citeam postarea legata de "amintiri din copilarie". Si eu sunt a 3-a generatie de apicultor, bunicul meu a luat primii stupi din Hida (jud. Salaj) si i-a adus pe vatra actuala/permanenta (comuna Aschileu Mare, langa Cluj-Napoca) undeva prin 1981(am gasit un carnet de stupar de-al.. bunicii  :yes: - am inteles ca pe atunci asa era.. stupari si stuparite, cu totii spre progresul apiculturii comuniste).
Sa dea Domnul sa va tina in continuare ambele pasiuni: albinele si motoarele  :bravo:

PS: daca va place si rock-ul, sunteti de-a mei   :bzz:
In Apis Veritas

skype: ramysun

Nedelcu Ionut

Primul semn de caracter este bunul simț!

Nedelcu Ionut

Am schimbat vatra... intamplari neplacute nu au fost,momentan.
Primul semn de caracter este bunul simț!

Nedelcu Ionut

Spre Salcam 2!
Primul semn de caracter este bunul simț!

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Nedelcu Ionut

Fiecare stup vine cu bicicleta lui!
Primul semn de caracter este bunul simț!

Nedelcu Ionut

Prindem contur.desi in zona Rm Sarat stam prost,nu ne descurajam.
Primul semn de caracter este bunul simț!

Nedelcu Ionut

Dupa un an prost si dupa ce am unificat tot ce am putut, am reusit sa intram in iarna cu 21 de familii. Sa ne ajute Sfantul sa iesim la primavara cu toti!
Primul semn de caracter este bunul simț!