Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Citat din: Pustu din Februarie 26, 2016, 11:17:28 PM
Citat din: MOTANUL din Februarie 26, 2016, 10:33:18 PM
Eu nu am pus asa la galeata. Am pus cu sirop si au luat-o rapid.
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?action=dlattach;topic=7571.0;attach=176527;image
Da ce s-a intamplat cu stupul ala ?


In ce sens ce s-a intamplat? In 2 zile nu mai era nimic pe speteaza (siropul proteic cu drojdie).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Pustu


Pustu

Citat din: MOTANUL din Februarie 27, 2016, 11:48:52 PM
In ce sens ce s-a intamplat? In 2 zile nu mai era nimic pe speteaza (siropul proteic cu drojdie).
Am vazut 10 rame . Nu-s cam multe pentru perioada asta ?

oroles

Am si eu unul pe 9-10 rame si roade deja la diafragme.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Citat din: Pustu din Februarie 28, 2016, 02:24:15 AM
Am vazut 10 rame . Nu-s cam multe pentru perioada asta ?
[/quote]

Nu vad sa fie o problema (toti stupii pe care am scris 10R full au iernat foarte bine; cei care au mers mai slab au 9 intervale - cum e cel din imagina; cel care a mers cel mai bine are 11 intervale; e plin si intervalul de la perete in ambele parti)
Ala nu este favoritul meu ca la cules nu a fost fruntas. Am 4-5 la care si culesul a fost mult peste medie si inmultitul albinelor a mers foarte bine. O sa caut sa fac matci din respectivii.

Nu am emotii - ramane constant in perioada asta din experienta de anul trecut (incep sa moara albinele din 2015 si se schimba generatiile).
Avand in vedere ca nu am cules deloc poate chiar sa dea un pic inapoi. Când incepe culesul (nu e nimic inflorit - in Bucuresti acum incep sa infloreasca pomii), atunci o sa am o problema cu ei. (trebuie ori cat ori sa mai scot rame). Deocamdata nici nu m-am uitat in ei. Inca 2 saptamani ii las in pace. (asta e decalajul intre pomii infloriti in Bucuresti si cei infloriti la Cernica unde e mai frig/vânt).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Cristel

#1685
Citat din: Pustu din Februarie 28, 2016, 02:24:15 AM
Citat din: MOTANUL din Februarie 27, 2016, 11:48:52 PM
In ce sens ce s-a intamplat? In 2 zile nu mai era nimic pe speteaza (siropul proteic cu drojdie).
Am vazut 10 rame . Nu-s cam multe pentru perioada asta ?
Pustule, nu sunt deloc multe, asa ar fi de dorit sa fie toate familiile daca vrei sa faci productie (fie miere, fie roi). Lesinaturile pe 3 rame trebuie hranite, pana ajung la puterea unei familii normale impingi in hranire artificiala. Astea pe 10 rame ajung pana la salcam pe 30 de rame! Si asa cum stii, daca la o familie slaba - de 1 kg- sunt cam 1/5 culegatoare, la o familie de 50000 de albine, ai cam 30000 de culegatoare. Una este sa ai o mana de albine care sa culeaga nectar din flori de pomi fructiferi si alta sa ai o armata de 30000 de albine... Doar vremea sa fie buna si sa poata culege!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Pustu

Atunci imi cer scuze pentru interventie . Vorbim de 2 lucruri diferite . Al meu cel mai bun e pe 5 rame cu albine de 4  ))/

Cristel

Citat din: Pustu din Februarie 28, 2016, 12:54:51 PM
Atunci imi cer scuze pentru interventie . Vorbim de 2 lucruri diferite . Al meu cel mai bun e pe 5 rame cu albine de 4  ))/
Nu-i rau, daca are regina buna si tu nu iti bagi degetutele toata ziua sub capac sa le zgandari, sigur va ajunge bun la salcam. Poti sa le ajuti si sa le stimulezi descapacind din "mierea" capacita si oferindu-le turta proteica.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

jean_dobrita

Citat din: Pustu din Februarie 28, 2016, 02:22:57 AM
http://www.youtube.com/watch?v=u6boD8uJGAk
apropo de invertaza
E1103 sau invertaza este folosit, in principal, in industria de patiserie cu umpluturi, ciocolata fondanta, martipan, praline, jeleu si alte produse de cofetarie.

Invertaza este adaugata in produs in cantitate de 1 ml/kg si catalizeaza reactia de hidroliza a zaharozei in glucoza si fructoza. In acelasi timp, incetineste procesul de cristalizare a zaharozei, iar fructoza formata pastreaza fragezimea produsului.

tinumaftei

Stie cineva de unde putem achizitiona invertaza (Ev1103)????

Pustu


Pustu


Pustu

Salutare
Care din cele 2 ar merge sa dizolv zaharul in butoi ?

tinumaftei

Cred ca va face valuri butoiul!!

apivasmob

Sa te uiti ce granulatie maxima accepta fiecare ponmpa, a mea este ptr ape murdare de 200W ,v-a trebui sa o legi bine.
Sanatate tuturor apicultorilor