Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


tassevasi

 E bine sa  bati 2 capse sus , dar nu asa ,  poti sa  bati una din laterala in leat, ii confera o rezistenta  mai mare .
Deci una  de sus si cealalta din lateral.

dan sebastian

Crede-ma ca e importanta o capsă sau 2 cuie din laterală. E pt transport pastoral și când propolizeaza excesiv, să nu tragi leatul de sus și să rămâi cu el în mâna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mmacreanu

Citat din: dan sebastian din Februarie 25, 2016, 09:11:21 PM
Crede-ma ca e importanta o capsă sau 2 cuie din laterală. E pt transport pastoral și când propolizeaza excesiv, să nu tragi leatul de sus și să rămâi cu el în mâna.

o picatura de adeziv poliuretanic si un cui, nu le mai desparte nimeni! :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

MirceaCalin

Eu având un necesar de rame mult mai mic îmi "permit" să bag doar câte un holzşurub din lateral, pe fiecare, parte pentru îmbimarea leaţului superior cu verticalele.

ciucur

Pustule, fa-ti un cadru de asamblat rame. E mai usor sa asamblezi rame daca il folosesti.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Pustu

Am un suport din ala de intra 20 si ceva . 1 m . M-am chinuit vreo 2 ture dar nu ma inteleg cu el . Mai repede fac cate una 20 de rame decat cu suport . Nu stiu de ce . O sa incerc sa fac altul . La anu de acum

sorinma

Citat din: Pustu din Februarie 25, 2016, 11:09:46 PM
Am un suport din ala de intra 20 si ceva . 1 m . M-am chinuit vreo 2 ture dar nu ma inteleg cu el . Mai repede fac cate una 20 de rame decat cu suport . Nu stiu de ce . O sa incerc sa fac altul . La anu de acum
Fa unu mai mic 10-12 rame ,cat ai cutiile.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ciucur

Citat din: sorinma din Februarie 26, 2016, 05:03:51 AM
Citat din: Pustu din Februarie 25, 2016, 11:09:46 PM
Am un suport din ala de intra 20 si ceva . 1 m . M-am chinuit vreo 2 ture dar nu ma inteleg cu el . Mai repede fac cate una 20 de rame decat cu suport . Nu stiu de ce . O sa incerc sa fac altul . La anu de acum
Fa unu mai mic 10-12 rame ,cat ai cutiile.

Pai il poate scurta pe cel vechi.
Si eu am de 12 rame si lucrez usor cu el.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

sorinma

Probabil ceva nu e bine la.cel care il are,conteaza mai putin nr de rame. Sau nu se potriveste la ramele.cu care a incercat sa-l foloseasca
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele


MOTANUL

Eu in loc de scandurile de lemn am pus 2 tije filetate (tin fortat foarte bine si nici sa vrei nu ai cum sa scoti rame care sa nu fie la 90 grade). Vorbim de abateri mici de tot. Am 3 pozitii pentru tije ca sa folosesc aceiasi cutie si la 1/1 si la 1/2.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Cadrul ăsta îl folosesc la toate tipurile de rame.
Dacă se vrea pentru 1/1 doar, se mărește înălțimea corespunzător, sau se pot prinde câte două picioare care depășesc egal sus și jos, pe două fețe opuse.

G. Iulian

Aici doua poze cu un dispozitiv in functiune:

Prieten cu Stuparii

Atat de util este ...de numa ....si simplu de facut ...in fiecare an spun ca imi fac unul si tot nu ajung !!!! am lucrat cu unul de imprumut si-l recomand tuturor !!!