Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Recipientii se folosesc la orice lichid dar cei cu pompa la motorina. Pompa este alimentata la 12 sau 24v.

Pustu

Citat din: tinumaftei din Februarie 24, 2016, 12:42:59 AM
...
Ma gandeam sa ma orientez dupa un second dar daca e cu motorina ...
Multumesc frumos

Pustu


nicomico

Pustule sa traiesti, imi place ca ai simtul umorului.Acest video este super.

Prieten cu Stuparii

Citat din: Pustu din Februarie 24, 2016, 01:17:00 AM
http://www.youtube.com/watch?v=GRCSs_fkK0M
E dat tehnologiei si fineturilor ...tamplarul nostru ....lasa Pustiule ca la anul avem furnizorul nostru de lazi !!!  :D

Pustu


dan sebastian

Nu știam ca Decebal Tuturici are inclinatie spre tâmplărie. Merge frumos lucrul cu pânză dado blade. Dezavantajul pânzei e doar prețul 1200 lei, mult pt cineva care face doar 10 - 20 de cutii. Ar fi însă de luat în considerare de cei care produc stupi. E o îmbinare perfectă.
:bravo:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

De ce este mai buna decat imbinarea cu un singur falt?

dan sebastian

Am niște stupi îmbinați aproximativ la fel, în coada de rândunică care au depășit suta de ani de folosinta de mult. Asta demonstrează pt mine tot.
Ex. Iarna sau când plouă cepurile respective se umfla și țin îmbinarea ca în menghină. Nu sunt necesare cuie sau holțșuruburi la îmbinarea coada de rândunică. Mie îmi plac și estetic. Cred ca cei care fac stupi și cumpăra un adaptor de freză (o matriță metalică) vor avea de câștigat financiar pt ca acesta va fi noul trend. Calitate îi zice.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Acum o suta de ani nimeni nu facea stupi din materialul din care se face azi. Nu se folosea decat material de cea mai buna calitate. Materialul din care se face azi va crapa in prima iarna exact pe la colturile frezate.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marian_6777

Citat din: tinumaftei din Februarie 25, 2016, 07:05:31 AM
De ce este mai buna decat imbinarea cu un singur falt?
Pentru ca da cutiei o rezistenta deosebita. Nu prea o sa mai vedeti deformari, pereti crapati (doar daca materialul este foarte verde, poate nici atunci). Suprafata de incleiere se tripleaza.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

dan sebastian

#1648
A pus Romilele un film cu asamblarea stupilor pe un topic nou dar nu stiu cum să pun linkul respectiv aici. Încearcă sa-l găsești în subiecte noi. E artă ce fac băieții aia. Dacă ar da și cu aracet înainte de capse ar fi idealul la orice ladă de stup.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Citat din: marian_6777 din Februarie 25, 2016, 07:43:55 AM
Citat din: tinumaftei din Februarie 25, 2016, 07:05:31 AM
De ce este mai buna decat imbinarea cu un singur falt?
Pentru ca da cutiei o rezistenta deosebita. Nu prea o sa mai vedeti deformari, pereti crapati (doar daca materialul este foarte verde, poate nici atunci). Suprafata de incleiere se tripleaza.
Materialul nu crapa din cauza imbinarii cu falt. Acum o suta de ani nu exista cleiul de azi. Daca pui URELIT la imbinarea in falt lemnul se va rupe din alt loc decat de la imbinare.
Materialul crapa din mai multe cauze
1. Lemn bolnav
2. Lemn verde
3. Cherestea obtinuta prost. Busteanul este taiat pentru a obtine cat mai multa scandura in zilele noastre, nu pentru a obtine scandura de calitate.
Nu va uitati la filmele americane in care fac stupi cu imbinare in tincuri. Cheresteaua lor este tratata. In America din scandura din care noi facem stupi ei nu ar face decat lemn de foc. (sa nu generalizez mai exista si pe la noi stupi facuti din cherestea f buna dar asta este exceptia - 10%).