Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

bio

Nu-mi apare nik LIVE pe Youtube..

..poate nu este nik in seara asta..

Pustu


Pustu

ce avem noi aici ? sa ma ingrijorez sau nu ?

romikele

Nu e altceva decât curățenia de primăvară... păcăleala temperaturilor ridicate din aceste zile.
Totul e normal, albinele se adaptează din mers la orice condiții.

dorindafi

Citat din: Pustu din Ianuarie 15, 2016, 12:28:16 AM
ce avem noi aici ? sa ma ingrijorez sau nu ?
nepoate ,conform intrebari tale,  ma faci sa-mi pun intrebari
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Pustu

Citat din: dorindafi din Ianuarie 15, 2016, 02:31:51 PM
nepoate ,conform intrebari tale,  ma faci sa-mi pun intrebari
Nea Dorine zi tare ca ma pui pe ganduri

dorindafi

pai acelasi lucru pe care la scris romikele
ma-ntreb :de cit timp ai albine ?
dar ce ma sperie mai tare ca tocmai tu care postezi filme peste filme cu albine sa nu sti asa ceva  :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Pustu

Citat din: dorindafi din Ianuarie 15, 2016, 08:23:24 PM
ma-ntreb :de cit timp ai albine ?
Pai si cum fac sa nu mai am cristale ? Nu iernez pe miere

dorindafi

 asa se-ntimpla daca iernezi pe zahar
dar daca au miere de zahar suficienta si cuibul populat iarna o trec cit ar fi de grea . garantat  :nod:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

marian sima

M-ai omorat,asta este daca n-ai sfatuitori pe teleenciopledia aia a ta.

Cristalele mari sunt rezultatul desnsitati siropului ,cu cat siropul are mai multa apa cu atat cristalele sunt mai mari,asta daca ai bagat sirop de porumb amestecat cu apa.

Daca ai bagat sirop de zahar tot la fel insa aici cristalizarea mai este data si de adaosul de sare de lamaie,zeama de lamaie,acid citric sau ce ai adaugat tu la sirop pentru invertire.

Nu gasesti tu sfaturi bune ca aici pe oricate teleenciopledii si national geografic te-ai uita. :rotfl: =))


Pustu

Am pus 1 gram de sare de lamaie la 1 kg de zahar . Sa pun mai mult sau mai putin ? Cum influenteaza criatalizarea , adaosul meu de sare de lamaie ?

marian sima

Daca se pune prea multa sare de lamaie are loc o cristalizare masiva si tare in rama,insa ai pus bine dar la producerea siropului  a fost o mica problema pe undeva,se prea poate ca in rama sa ai miere fluida cu cristale in ea,albina consuma mierea fluida si cristalele sunt aruncate,daca era toata mirea cristalizata cu cristale mari aveai mai multe reziduri la urdinis.

In orice caz nu ai pentru ce sa-ti faci griji,asta daca ai fund plin,daca ai cu plasa trebuie sa mai analizezi si sub stupi.

bio

Citat din: Pustu din Ianuarie 15, 2016, 12:28:16 AM
ce avem noi aici ? sa ma ingrijorez sau nu ?

Pustu stai linistit...este ceva OK. O familie buna care face curatenie in stup. Daca era familie slabuta nu ar fi scos nimic afara .


Pustu


Pustu