Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


Pustu


Pustu


Cristel

Pustule, mi-a placut costumul tau de astronaut.  :razz: In magazie cred ca nu mai ai albine, e mai usor sa manuiesti ramele fara a mai tine manusile. Ei bine, vad ca ai aceeasi problema majora, molia mancatoare de ceara. Cred ca undeva prin siteul asta sunt descrise diverse metode de pastrare a fagurilor peste iarna, fara a fi atacati de gaselnita( nu se pun inghesuiti, se lasa spatiu intre ei, nu se lasa pastura in ei, se afuma bine cu sulf etc..).
E prima data cand vad o rama bine lucrata din plastic, desi sunt reticent sa introduc plasticul in procesul tehnologic, e ca si cum mie mi-ar pune patul de teflon ca sa fie mai usor de aspirat. Raman un traditionalist, chiar daca sunt avantaje la utilizarea plasticului (razuiesti celulele si ai fagurele disponibil pentru a fi din nou lucrat de albine). Am vazut ca mai ai miere in coronitele ramelor, de ce nu le descapacesti si le introduci langa cuibul albinelor? E mult mai usor pentru ele sa traga miere descapacita din apropierea cuibului decat sa ia nu stiu ce sirop din podisor, mai ales ca acum se face cam frig noaptea si cred ca nu le arde lor sa mearga prin frig pana la "camara", mai degraba formeaza "ghemul de iernare". Poate ca de asta si trag greu siropul, e foarte frig noaptea si nu bazaie saracele decat ziua in podisor (aparent, conform legilor fizice, caldura se aduna in partea superioara, dar prin gaura podisorului nu cred ca trece un curent de aer cald atat de mare incat sa pastreze o temperatura optima si in cursul noptii in zona in care ai depozitat siropul). Poate ar fi mai ok sa pui cate o punga, direct pe rame, unde temperatura ramane relativ constanta daca vei pune in podisor o perna cu paie.
Bafta in continuare! Iernare usoara!

PS la gaselnita nu merge cu probabilitati ("probabil au murit"), pentru ca raman active ouale. Ori le congelezi, ori le reformezi. Altfel risti sa infestezi toate ramele. Am patit-o cu un stup cu rame de rezerva la inceputuri, asa ca nu-i de gluma. :nono:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefanm

Salut Pustiu,ia zi lasi folia si iarna ,ai funduri AV sau pline?
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

SPYKAL

Fagurii se pastreaza foarte bine peste iarna, daca se pune frunze de nuc intre ei. Eu asa procedez si nu am avut nicio problema cu gaselnita pana acum. Stima si respect!!!

Pustu

Citat din: Cristel din Septembrie 28, 2014, 04:14:50 AM
In magazie cred ca nu mai ai albine, e mai usor sa manuiesti ramele fara a mai tine manusile.
Eram in trecere  :smile:
Citat din: Cristel din Septembrie 28, 2014, 04:14:50 AM
E prima data cand vad o rama bine lucrata din plastic, desi sunt reticent sa introduc plasticul in procesul tehnologic .
Acele rame au fost crescute la salcamul din 2013 . Nu le-am mai folosit de atunci . Nu stiu de ce dar nu-mi plac deloc . Poate pentru faptul ca nu au umerase . Nu stiu . De fagurii de plastic iar nu stiu ce sa zic . Mai probez la anul care vine . Daca nu merg incerc sa scap de ei . Inca nu fac pastoral . Acolo cred ca nu ar fi o problema . Cel putin in caturi . La mine in stationar mai mult i-au stricat .
Cu gaselnita nu am probleme decat pana se mai raceste afara . De aia nici nu reduc cuiburile : ca nu am unde sa depozitez ramele . Mai e un pic .
Multa sanatate si numai bine .

Pustu

Citat din: stefanm din Septembrie 28, 2014, 03:48:47 PM
Salut Pustiu,ia zi lasi folia si iarna ,ai funduri AV sau pline?
Fundurile sunt pline . Folia o sa dispara cand albinele nu vor mai zbura dar o voi pune iar in februarie . Planuiesc sa fac funduri av dar la anul ce vine .
Multa sanatate

Pustu

Citat din: SPYKAL din Septembrie 28, 2014, 04:50:22 PM
Fagurii se pastreaza foarte bine peste iarna, daca se pune frunze de nuc intre ei. Eu asa procedez si nu am avut nicio problema cu gaselnita pana acum. Stima si respect!!!
Inca nu am incercat . Dar sigur o sa probez .
Multa sanatate si numai bine

Mihai Sergiu

Pustiule da de ce nu folosesti diafragma sa restrangi cuiburile?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Pustu

Citat din: Cradle din Septembrie 28, 2014, 08:07:34 PM
Pustiule da de ce nu folosesti diafragma sa restrangi cuiburile?
Am diafragme dar nu am loc in stupi sa le bag .
Mai exact nu am unde depozita ramele si mi-i tare frica de gaselnita .
Multa sanatate .

jean_dobrita

punele in corpuri de 1/1 suprapuse cu sita deasa si sus si jos..dale cu benzi de sulf de 2-3 ori la cateva zile si nu ai treaba pana la primavara...eu anul trecut le-am pus doar frunza de nuc uscata printre rame si nu am avut treaba...

jean_dobrita

Eu le-am restrans astazi cuibul intre 5 si 8 rame la toate familiile in functie de albina..restul ramelor care au mai avut miere le-am descapacit dupa diafragma...
Majoritatea familiilor mai au decat puiet capacit pe 1-2 rame care intr-o saptamana o sa iasa..poi o sa fac si ultimul tratament cu varachet(al 4 lea din toamna asta)....pregatirea finala,gratiile antisoareci si larevedere pana in februarie -martie la primul zbor de curatire..

4nissan

Citat din: SPYKAL din Septembrie 28, 2014, 04:50:22 PM
Fagurii se pastreaza foarte bine peste iarna, daca se pune frunze de nuc intre ei. Eu asa procedez si nu am avut nicio problema cu gaselnita pana acum. Stima si respect!!!
Buna seara interesant ce spui despre frunza de nuc daca ai descrie cum procedezi as fi foarte interesetat (frunza uscata....) multumesc anticipat.

dodo79

Frunzele se pun sub,intre si pe rame.sa fie curate.daca ai verzi bine,daca nu uscate.ele oricum se usca.eu pun si p folie la baza si una sub capac.
Atentie ca frunzele sa nu aiba mucegai sau paianjeni..ganganii.acest lucru previne aparitia gaselnitei.daca ai viermi in faguri adio.