Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


Pustu


cipik

La turte eu tai fasi de circa un centimetru si cu acea parte o pun peste rame, fasiile perpendicular pe rame astfel încât sa intre albinele.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

jean_dobrita

Nu cred ca era cazul sa le mai dai turte acum...am vazut ca le-ai dat destul sirop..uzezi prea mult si prea devreme albina care iti intra in iarna...daca mai aveau nevoie de rezerve mai bn le dedeai f40 in punga direct pe rame..

apivasmob

Voi nu stiti ca salcamul nu da nectar in fiecare an.
Anul acesta a fost unul din ei.
Sanatate tuturor apicultorilor

Pustu

Citat din: cipik din Septembrie 24, 2014, 09:03:38 PM
La turte eu tai fasi de circa un centimetru si cu acea parte o pun peste rame, fasiile perpendicular pe rame astfel încât sa intre albinele.
Asa le-am taiat si eu asta primavara dar acum am zis sa le ajut sa o traga mai repede
Multa sanatate

Pustu

Citat din: jean_dobrita din Septembrie 24, 2014, 09:46:18 PM
Nu cred ca era cazul sa le mai dai turte acum...am vazut ca le-ai dat destul sirop..uzezi prea mult si prea devreme albina care iti intra in iarna...daca mai aveau nevoie de rezerve mai bn le dedeai f40 in punga direct pe rame..
N-am gasit in oras f40. Numai dulcofruct .Si ala e peste 5 lei kg. Mai exact 32.50  ==>  6 kg . M-am straduit sa invertesc zaharul ala , care l-am luat cu 2,79 si 2,99 , si sper ca nu se vor uza asa tare . Turtele sunt mai mult ca sa nu consume rezervele de pastura , ca am vazut si acum [ adica 21 septembrie ]  oua de o zi .
Multa sanatate .

Pustu