Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Cantarul in seara asta arata 4kg la mine, si 5kg la nepotu Bogdan.Sporeste Doamne, sporeste! :nudie:

calmusdaniel

http://youtu.be/gwUyZkWIAFo

Ia uite,cum ajunge mierea noastra,noi o dam pura si ei o inmultesc de ramane decat o urma de miere!Oricum noua ne dau un pret de nimic,pe o marfa de calitatea 1. :hi:

pistol28

Aici  ASOCIAŢIILE APICOLE pot să scoată de pe piaţă CONCURENŢA NELOIALĂ, prin analize făcute la produsele din raft.

Legislaţia este SLABĂ la acest capitol.

Definiţie:
MIERE = produs din nectar şi polen recoltat de  :bzz:, transportat de  :bzz:, procesat de  :bzz: din flora spontană şi cultivată, cu maxim 18 % umiditate,  fără alte hrăniri ARTIFICIALE sau  adaosuri, încălzită la maxim 45 grade celsius, protejată de razele soarelui (UV), fără antibiotice sau chimicale.

Aşa au apărut produsele BIO vis-a-vis de produsele INDUSTRIALE.

Marchetingul l-a inventat pe MOŞ TAKE.


Mi-am făcut o grămadă de "PRIETENI".




Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dan sebastian

Unde au văzut ei polen la salcâm ???
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele


calmusdaniel

Servind masa cu prietenii mei din Arges

calmusdaniel

O familie minunata din moldova

calmusdaniel

.

calmusdaniel


calmusdaniel

Citat din: dan sebastian din Mai 29, 2015, 11:58:22 AM
Unde au văzut ei polen la salcâm ???
La analiza mierii ca sa se vada ce sortiment e si daca nu e falsificata se afla intai ce procent de polen e in acea miere.
La salcam trebuie sa se gaseasca polen de salcam peste 82 %. :hi:

bio

Citat din: calmusdaniel din Iunie 01, 2015, 12:06:26 PM
Servind masa cu prietenii mei din Arges

... "cintarul de control pentru apicultor"  ce spor a aratat dupa aceea masa..??..

calmusdaniel

Citat din: bio din Iunie 01, 2015, 10:09:26 PM
Citat din: calmusdaniel din Iunie 01, 2015, 12:06:26 PM
Servind masa cu prietenii mei din Arges

... "cintarul de control pentru apicultor"  ce spor a aratat dupa aceea masa..??..
Am avut un spor bun la cantar in pastoralul asta!Dar,de cand am venit acasa,rontai de trei ori pe zi numai morcovi! =)) =))

bio

Citat din: calmusdaniel din Iunie 01, 2015, 10:25:31 PM
.....
Am avut un spor bun la cantar in pastoralul asta!Dar,de cand am venit acasa,rontai de trei ori pe zi numai morcovi! =)) =))

.... Ahha...Bravo .

Morcovi maninci... de morcovi  ai si "prestatia conjugala " ...:))

yulian

Citat din: calmusdaniel din Iunie 01, 2015, 12:06:26 PM
Servind masa cu prietenii mei din Arges

Citat din: calmusdaniel din Iunie 01, 2015, 10:25:31 PM
Am avut un spor bun la cantar in pastoralul asta!Dar,de cand am venit acasa,rontai de trei ori pe zi numai morcovi! =)) =))

Se vede ca a fost anul bun...anul trecut rontaiam toti morcovi si la salcam si dupa  :lol:

MOTANUL

Daniel,

Vad ca desi faci productie f. buna iti faci timp si pt. filmulete educative; Eu unul chiar le urmaresc si iti multumesc pt. ele.

Daca poti in urmatorul filmulet sa spui si cum faci selectia fagurilor pentru centrifuga (cata miere trebuie sa fie capacita si câtă poate sa fie necapacita);
Si cum reformezi cuibul la o familie cu cat de 1/2; Ce urmaresti, cum asezi ramele (ce scoti, ce adaugi si de ce);

Am retinut recomandarea ta cu Apivirol forte; Când se poate aplica? Din prospect am vazut ca se recomanda in vederea pregatirii pt. iernare (biostimulator de toamna);
In rest, ar trebui utilizat doar daca starea familiei nu e buna (fie nu au cules corespunzator, fie probleme de sanatate); In cazul asta poti sa dai si in plin cules sau intre culesuri.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0