Popa Marian

Creat de marian_6777, Mai 12, 2013, 01:56:55 PM

« precedentul - următorul »

marian_6777

Deoarece pana in acest moment doar v-am "zapacit" cu probleme  :) , am hotarat sa va arat cateva poze cu rame din stupul care merge bine. Mult cautata Regina,(ramele luate la mana de doua ori) am gasit-o in cat pe o rama plina cu oua si larve. Deoarece totul va fi al lor anul acesta, am fost incantat sa o vad ca nu someaza...
   Tot ieri au sosit cele doua matci, din pacate neimperecheate, cu care am format doua nuclee intr-o lada putin modificata. Aici se vad si cele doua gauri de ventilatie executate in partea opusa urdiniselor, si doua rame cu plasa pentru ventilatie, independente, coresponzatoare celor doua nuclee.
  Mai departe... asteptam rezultatele.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

marian_6777

Se pare ca lucrurile reintra in normal si la stupul slab. Azi foarte multe albine se intorceau cu polen. Este ceva timp de cand nu am mai vazut un asa trafic intens... :yes:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

bismark

    Buna ideea cu gaura de pe fund,eu am facut 4 gauri  (fi 14)  am pus plasa si am iernat foarte bine fara condens.Am observat ca la unii stupi chiar albinele au astupat o parte din gauri.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Vyktor

Citat din: marian_6777 din Iulie 03, 2013, 08:58:46 AM
Deoarece pana in acest moment doar v-am "zapacit" cu probleme  :) , am hotarat sa va arat cateva poze cu rame din stupul care merge bine. Mult cautata Regina,(ramele luate la mana de doua ori) am gasit-o in cat pe o rama plina cu oua si larve.
Salut Marian
Nu stiu de ce insisti asa de mult sa vezi matca. Pentru noi, incepatorii, cred ca este "sarbatoare" sa o vezi.
Eu am renuntat sa o mai caut. Imi este suficient daca vad oua de o zi. Se intampla uneori sa o vad,  matca, destul de repede, dar daca am verificat toate ramele si nu am vazut o dar in schimb am oua de o zi nu insist pentru ca stiu ca este:-)pe umdeva pe acolo
Spor in continuare

marian_6777

Salut. De ce am insistat? Pentru ca am folosit rame din acest stup, pentru formarea celor doua nuclee. Astfel m-am asigurat ca matca a ramas la locul ei.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

marian_6777

Dragilor,... sunt fericit. Azi am verificat cele doua nuclee. La primul nucleu, matca, o frumusete nu alta, se plimba linistita printre albinele care de acum o recunosc de stapana. La cel de-al doilea matca am gasit-o pe fund, dar fara sa fie agresata. Banuiesc ca ar fi rezolvat-o pana acum, fiind libera de ieri. Ieri am ajutat-o sa iasa deoarece o albina moarta bloca iesirea din cusca.
Posibil sa fi cazut de pe rama cand am scos-o pentru verificare.
Acum sa vedem daca norocul prostului tine pana la cap... :P, urmeaza imperecherea  ^:)^.
Matcile au fost achizitionate de la un crescator din Arad.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

marian_6777

Revin... Din cele doua nuclee unul a pierdut matca, constatare facuta pe data de 12 Iulie. Asa ca au fost unificate. Azi la control, am gasit doua rame full cu puiet capacit, una cu larvar si oua. Problema ar fi ca nu prea au rezerve de miere pe ramele laterale, au ceva insa in coronite. Polen insa baga la greu, si cred ca ar trebui sa aduca si ceva nectar. Sirop primesc, cam 200- 250 ml la doua zile. Credeti ca ar trebui sa suplimentez cantitatea un pic?
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

marian_6777

Buna seara dragilor, revin iarasi cu o problema. De ceva  timp, sa fie vreo doua saptamani, gasesc in fata stupului cu care nu am avut probleme pana acum, destul de multa albina moarta in fata urdinisului. Acest lucru m-a cam speriat. Nu stiu cat este de normal, mai ales ca acest lucru se intampla doar la acest stup. Polen baga la fel ca ceilalti, comportamentul albinelor nu pare schimbat. Pana acum am stimulat numai roii, insa perioade destul de scurte, cam doua saptamani de la inceperea pontei matcilor. Deja de maine vreau sa incep sa-i ajut cu sirop pe toti. Furtisag sa fie,.... nu stiu... nu sunt in stare sa-l recunosc. Am mai vazut cand si cand cate doua albine ciugulindu-se pe scandurica de zbor, dar inclusiv la roi am vazut acest lucru. Urdinisurile au fost reduse la jumate cam de trei saptamani.
  Pentru orice raspuns, va multumesc anticipat :thanks:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Vyktor

Te-ai uitat atent ?Sa nu fie trantori

Hermannstadt

Totodata in aceasta incepe schimbarea albinelor batrane, posibil sa fie aceasta cauza.

numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

marian_6777

   Trantori nu sant. Aseara am maturat bine in fata stupilor, azi cred ca 50-60 de albine erau pe jos moarte.
   O metoda recomandata pentru administrare sirop care ar fi? Vreau sa-l bag direct peste rame, si ma gandeam la un pet de 5 litri taiat la circa 3cm , cu fasii de polistiren, in care sa torn siropul.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

romikele

Citat din: marian_6777 din August 02, 2013, 09:54:43 PM
...   O metoda recomandata pentru administrare sirop care ar fi? Vreau sa-l bag direct peste rame, si ma gandeam la un pet de 5 litri taiat la circa 3cm , cu fasii de polistiren, in care sa torn siropul.
Cea mai indicata metoda este administrarea siropului direct in rama, metoda prezentata pe forum, prin care se elimina furtisagul si administrarea se poate face in orice moment al zilei.
Personal am folosit un vas plin cu sirop in care am scufundat o rama goala, am lasat sa se scurga surplusul si am plasat-o langa prima rama cu puiet.
Evident, daca nu e loc, se va scoate o rama cu rezervele cele mai mici de miere, care va fi ulterior descapacita, dupa diafragma.

Kiwi Bee

Citat din: marian_6777 din August 02, 2013, 09:54:43 PM
  ...... O metoda recomandata pentru administrare sirop care ar fi?......

Vezi fundalul actual al forumului - o metoda simpla si rapida far sa necesite scule/oale/minuni de administrare

marian_6777

Scuze pentru calitate, dar va prezint un filmulet. Asta am descoperit in aceasta seara cand am venit de la munca.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

bismark

    Inceput de furtisag,se vede dupa graba cu care ies si pata lasata la urdinis.Trebuie luate masuri altfel acea familie  va fi distrusa daca n-o fi prea tirziu.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/