Stupi din tei?

Creat de csv_29, Ianuarie 27, 2013, 09:12:16 PM

« precedentul - următorul »

csv_29

Buna Seara!

Sunt nou in ceea ce tine de arta apiculturi de un timp incoace citesc cam in firecare zi despre albine cam 2-3 ore pe zi mi-am confectionat un stup de albine pe 12 r plus magazie din lemn de brad,eu inca nu am cumparat albinele uremeaza ca in primavara sa cumpar vreo 3 famili,acuma ce urmaresc eu Marti ma voi duce in padure sa tai un Tei pentru confectionarea stupilor ii voi imbina cu metoda coada de randunica am vazut ca pe forum scria ca lemnu de tei nu este indicat pentru conefectionarea stupilor doar pentru rame dar eu spun ca daca ii imbin prin metoda coada de randunica vor iesi foarte bine si nu voi avea probleme cu ei? Astept parerile voastre !

Multumesc/Best regards!
Nici nu sti cat nu sti!!

pharaonu75

Parerea mea este ca "strici orzul pe gaste", vorba proverbului.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

eu zic ca nui problema de modul de imbinare ci de fibra , teiul e mult mai dens , rasinoasele respira altfel, da o sa te convingi abia dupa prima iernare cum stau lucrurile . si apoi nare sens sa strici teiul pe cutii le faci rame cas mai sfinte ,  da apropo cu ce debitezi teiul ,adica sa faci scandura din el ?

spor

ps. corect pharaoane ca postasem in acelasi timp
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

csv_29

Pai marti vine un vecin cu calu si imi trage teiu din padure si doua case mai jos de mine am un gater de lemn,le voi debita acolo...eu zic ca daca am teiu de pomana sa il folosesc si pe lazi inteleg ca pentru rame e mai bun dar pana il tai ma hotarasc poate il tai si fac numai rame din el si imi voi cumpara lemn de brad pentru stupi.

Si eu vreau sa le imbin coada de randunica ca mi se pare ca e mai bun decat cu faltz ...

Multumesc!
Nici nu sti cat nu sti!!

pharaonu75

Sfatul meu este sa iti faci rame din tei, iar stupii sa ii faci din conifere (brad, molid).
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristian bh

Da ai de gand sa-l lasi sa se usucee???in coada de randunica zici :bravo:asta daca te referi la cutie  dar pana acolo mai e ceva de facut :wink: spunene te rugam mai multe ca sa nu ne dam cu parerea degeaba

csv_29

Da, il las sa se usuce un timp si dupa aceea ma apuc sa prelucrez lemnul,da despre lada stupului vorbesc vreau sa-l fac pe 10 r +magazie si fundu antivaroa,sa stiti ca mi-ati dat de gandit dintr-un tei mare rau de tot care rame imi iasa cred ca vreo 2000 si voi avea si pe viitor rame eu mai am acasa un m2 de scandura dar este de 2,2 daca o mai iau pe abricht ramane 1,5 deci nu am facut nici o afacere asa ca m-am gandit ca scandura care o am sa o folosesc la capacele care acopar stupu o iau la abricht numai pe o parte si partea din exterior nu conteaza ca v-a trebui sa o acopar cu tabla.
Stupi ii fac eu ca am echipamentu necesar pentru a realiza cutiile chiar si ramele ,de fapt vreau ca tot ce v-a fii la mine in stupina sa realizez eu cu mana mea ,

Multumesc /Best regards!!
Nici nu sti cat nu sti!!

Marius-ursulakhe

Sefule eu ce sa iti zic eu tie daca vrei sa debitezi acel tei sa faci scandura pt stupi dar eu daca as fi in locul tau as face dulapi din tei sa vezi ce bine iti prinde sa faci niste rame peste 1-2 ani iar stupi cum zic si calegi mei din brad sau molid dar de fapt daca ar fi dupa mine nu as taia de fel teiul
Eu in zona mea plang dupa un tei macar sa culeg floricele pt ceai iarna acuma ramane decizia pt tine   :hi:   sa ne tii la curent

csv_29

ursulake la mine in zona e foarte mult tei si salcam cand zic foarte mult nu zic 20 de tei e o padure intreaga acuma eu ma voi gandi ce sa fac si cred ca tai niste scandura sa imi fac vreo 3 stupi si restu dulapi de 4,5 pentru rame si am impuscat 2 iepuri dintr-o lovitura,acuma parereile voastre conteaza ca eu ma gandesc la mai multe variante. Astept sa imi mai scrie-ti!

Multumesc!
Nici nu sti cat nu sti!!

MariusApicultura

Eu iti spun sa asculti de cei care sunt stupari si sa faci stupi din brad, conteaza foarte mult iernatul la albine, cum ies din iarna. De acolo pleaca totul cu cat ies din iarna mai sanatoase si o familie mai mare cu atat e mai bine in sezon. Tine tinand cont ca o familie sanatoasa tine si de tratamente (sa le faci la timp), dar conteaza ca ele sa reziste peste iarna (impotriva frigului).
Eu zic sa nu te arunci din prima, mai speculeaza....si asculta pe cei mai invarsta si cu experienta. Eu zic sa iti alegi un indrumator de pe acest forum si sa il stresezi cu intrebari (asa am fc eu), si ai urez pe aceasta cale multa sanatate..(tassevasi).

Numai bine sau best regards  :)
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

csv_29

Da o sa stresez multa lume ca eu sunt in cautare de cunoastere si sunt curios din fire.

Cu respect / Best regards / Mit freundlichen Grüssen / Üdvözlettel / S pozdravom / 敬具
Nici nu sti cat nu sti!!

MariusApicultura

Trebuie sa caut pe google translate, ai injurat la final...!!! :)  :hi: :hi: sper sa nu te superi.  :stop_the_war:

Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

csv_29

:)) nu am injurat inseamna cu respect in japoneza :)))
Nici nu sti cat nu sti!!

MariusApicultura

Mi-am dat seama hotomanule.... :) :) :) :) :)...sa ai succes. Eu de abia astept primavara si eu anul trecu am luat trei familii.  :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

csv_29

Si eu abia astept primavara sa ma bag eu sa desfac stupi una alta,abia astept multe chesti!!!
Nici nu sti cat nu sti!!