Stupi din tei?

Creat de csv_29, Ianuarie 27, 2013, 09:12:16 PM

« precedentul - următorul »

cristian bh

da-ne mai multe lamuriri despre imbinarea aia in ,,coada de randunica,, :uimit:
ca stam pana atunci in,, coada de peste ,, :rotfl: :rotfl:

marius_vfp

salutare , eu asi face asa , pun mana si tai mai mult tei , usuc lemn pentru rame , apoi tai rame cat cuprinde din tot teiul , imi pastrez o parte din rame cam cate ar fi necesare pentru mine , apoi restul de rame le vand , pe net sigur vei gasi clienti , cu banii luati pe ramele vandute iti cumperi lemn de brad si iti faci cutiile .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

csv_29

da sa sti ca m-am gandit sa fac rame sa le vand as putea usca lemnu in casa ,are ceva daca il usc fortat?
Nici nu sti cat nu sti!!

marius_vfp

da teiul crapa in draci , la soare daca il lasi e pericol , o sa ai rebuturi multe , cel mai bine e in mod natural la umbra da vara si nu pe pod . poti mai intai sa il debitezi in scandura de 40mm pentru laterale si 30 pentru speteaza mare , astfel ii mai tai din fibre si crapa mai putin in timpul uscarii .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

tassevasi

Citat din: MariusApicultura din Ianuarie 28, 2013, 01:06:12 PM


Eu zic sa iti alegi un indrumator de pe acest forum si sa il stresezi cu intrebari (asa am fc eu), si ai urez pe aceasta cale multa sanatate..(tassevasi).

Numai bine sau best regards  :)

  Multumesc Mariusica pt urari si-ti doresc si tie la fel .  :)
  Eu cu tot dragul ,ce am invatat de la altii vreau sa transmit mai departe asta in masura in care  eu ma pricep  ,poate cei mai tineri vin cu idei si solutii mai bune citeodata .
  Si de aceia nu gindi ca ma stresezi  , sa sti ca nu esti singurul  tinar , de  fiecare data  esti invitatul meu , oricind . :)
  Numai bine .


istodorescu vasile

salutare eu iti spun din proprie experienta ;acum 7-8 ani nu mai retin  am facut 20 de lazi din tei, verticale pe 10 rame  cu magazii de multietajat ca asta e modelul cu care lucrez si dupa 5ani nu mai aveam nici una din cele 20 au putrezit fundurile in partea din spate unde se imbina cu corpul inclusiv partea de jos a corpului asa ca eu zic sa faci rame ca sint foarte bune din tei iar lazile din rasinoase si vei fi multumit