Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

romikele


andrei_georgian

Deci din ce vad eu spune ca apicultorii nu stiu sa foloseasca acest produs descoperit de el...si ca foloseste un PIEPTANE special, banuiesc si ca aceasta este tot o inventie de a lui, cu siguranta nu seamana cu furculita pentru descapacit...  =)) pana la urma si albinele folosesc antibiotice..oare le procura de la farmacie.. ?  :rotfl:  =)) te spargi de ras... =))
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

romikele

Ai grija de tine, nu te sparge... pe vremea cand prezenta acele produse avea albine si nu o luase razna  :P
Pana la urma aici nu conteaza Ursu`, ci produsu` :D

andrei_georgian

Asta am vazut si eu in toata povestea...DOAR PRODUSELE LUI MINUNE sunt bune..  =))
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

oroles

Si produsul principal este albina, nu?  :stop_the_war:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Spuneti-mi si mie va rog o medie de productie la 50 de familii pt.
produse primare stup in varianta stationar (ca sa zic asa defavorabila)

- miere
- polen
- pastura
- propolis
- laptisor de matca
- apilarnil (larve de albine)
- ceara
- venin

Cu materialul biologic ( Matci, roi, familii ) in carte scrie de 30%; Evident se poate si mai mult si mai putin - dar am o referinta.
Evident daca vrei sa scoti matci pe banda rulanta poti sa scoti mult mai multe... Depinde ce-ti propui.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

yulian

Pentru un an dezastruos, pune la toate 0 si inmultesti cu 50  :rotfl:. Sau nu...imparte 50/2 ca nu se stie...poate ramai si numai cu 25  :rotfl:

MOTANUL

#1312
Eu am precizat ca ma intereseaza intr-un an mediu; (nici f. bun; nici dezastros ca anul trecut).
Sa nu declar bazaconii la DSV.

Eu imi iau jucariile si plec de aici deoarece bio nu are nicio vina ca discutia a inceput pe topicul lui;  :P
Si vrea sa tina apilarnilul doar pt. el  :rotfl:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4698.60
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

italianu

Citat din: bio din Martie 24, 2015, 07:21:17 PM
Citat din: italianu din Martie 24, 2015, 11:09:04 AM

Mai Razvane,nu mai spune bazaconi! Mierea e un ,,produs secundar" daca nu esti in stare s-o faci! :hippo:

..Sal, Italianu.... miere face orice "albinozaur" de fapt albinele o produc si "albinozaurul" o fura, pardon extrage... =)) .
Sa recoltezi si alte produse sa le poti oferii spre vinzare incepe sa fie lucru de finetze ....macrameu .

..Razvan a spus ce....  i-am spus eu. Adi9ca pentru mine mierea nu este produs principal.

Nu ma axez pe miere deoarece imi rupe spinarea...:(...
Hei-rup-ul care apare la extractia de miere ma cocosheaza .... ma simt mai bine d.p.d.v. al sanatatii sa adun seara de seara polenul .

E un punct de vedere pe care il inteleg(spatele e o problema a multor stupari)!
Important e ca la sfirsitul anului,sa fii in pozitiv! Aici la un pret de 7-9 € /kg salcîm la en-gros ,nu-ti prea vine sa aduni polen!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

bio

Citat din: MOTANUL din Martie 25, 2015, 10:09:51 AM
.....

Eu imi iau jucariile si plec de aici deoarece bio nu are nicio vina ca discutia a inceput pe topicul lui;  :P
Si vrea sa tina apilarnilul doar pt. el  :rotfl:
.....

Sal, Motane... stai linistit ca nu ma deranjeaza chiar imi face placere sa discutam sa discutati  orice problema aparuta .


bio

Citat din: MOTANUL din Martie 23, 2015, 09:37:24 AM
Daca asta este ceara obtinuta din tunderea fagurilor nici nu vreau sa ma gândesc câtă a fost mierea obtinuta din aceeasi operatiune.  :lol:   =D>
...

..Nu este ceara obtinuta in urma procesului de descapacire a ramelor in vederea extractiei .

..Este vorba despre "tunderea celulelor  fagurilor" in vederea intineririi fagurilor pentru a nu mai fi nevoit sa fac prea multa reforma.

Mai exact despre ce este vorba:..

https://youtu.be/39eaaCMwRGI

MOTANUL

Citat din: bio din Martie 25, 2015, 07:27:32 PM
Citat din: MOTANUL din Martie 25, 2015, 10:09:51 AM
Eu imi iau jucariile si plec de aici deoarece bio nu are nicio vina ca discutia a inceput pe topicul lui;  :P
Si vrea sa tina apilarnilul doar pt. el  :rotfl:
Sal, Motane... stai linistit ca nu ma deranjeaza chiar imi face placere sa discutam sa discutati  orice problema aparuta .

atunci: Cum este cu apilarnilul?
Merita timpul investit, munca, etc;
Exista o piata de desfacere cat de cat sigura? Eu anul asta nu ma gândesc serios la asa ceva. Dar sa-mi fac o idee generala doresc.
(un colector de polen nu pare mare filozofie; idem la propolis) - sunt lucruri accesibile si pt. un incepator. Nu trebuie musai pt toate familiile. Poti sa incepi cu 3-4 bucati.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

pharaonu75

Motane, mergi la un magazin Apicola si vezi ce produse ale stupului iti primesc acolo... si la ce preturi.

Pentru cantitati mari:
Procesatorii cumpara doar miere... unii chiar si polen.
Ceara o cumpara producatorii de faguri.
Propolis, din cate stiu eu, poti vinde doar la Apicola (la fel si polen, ceara, miere).

Pentru pastura, venin, apilarnil, laptisor de matca, material biologic, trebuie sa iti cauti clienti!

Piata de desfacere "cat de cat sigura" ai doar la miere si ceara.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Marius-ursulakhe

Pharaoane ai nota 10 de la mine pt raspunsul asta  ^:)^      =D>    totul la subiect

yulian

Citat din: MOTANUL din Martie 25, 2015, 10:30:05 PM
(un colector de polen nu pare mare filozofie; idem la propolis) - sunt lucruri accesibile si pt. un incepator. Nu trebuie musai pt toate familiile. Poti sa incepi cu 3-4 bucati.
Grija mare ca la colectorul de polen nu merge asa...trebuie sa ai la toate, ca de nu, te trezesti cum se muta culegatoarea la aia care nu au.  :hi: