Am obosit si vreau sa iau o pauza sau chiar sa ma retrag definitiv din toate

Creat de Kov iulian, Decembrie 23, 2012, 11:57:57 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

In fiecare an am un obicei, schimb ceva in viata mea sau a altora.


In ultima vreme simt ca nu reusesc sa ma mai integrez aici, am devenit prea artagos, si simt ca nu mai am nimic de spus, nu stiu daca ati vazut dar de o buna bucata de vreme nu mai particip la discutiile apicole ci numai pe la cafenea .


Sincer m-am cam saturat si de apicultura, in special apicultura haotica practicata in romania fara reguli dupa ureche .
Ma suparat si lipsa de colegialitate a unor apicultori din localitate la mine care m-au bagat in fata cand a fost timpul sa se faca ceva pentru a opri aplicarea haotica a insecticidelor .


Prin spate erau LEI faceau, dregeau dar doar din gura, cand a venit timpul sa ii confrunte pe cei ce greseau in fiecare an s-au ascuns, a trebuit sa ii confrunt singur iar ei acum beneficiaza si se bucura de rezultatul eforturilor mele  iar eu mi-am facut Dusmani


( asa sunt eu cand zice cineva hai sa facem ma arunc cu capul inainte )


Iar chestia asta e cam generalizata la noi in tara, sunt bagati in fata fraieri iar smecheri se bucura de rezultatul eforturilor altora .
Problemele intampinate in activitatea apicola, insecticidele fermierilor, practica unor apicultori de a se aseza in fata altor stupine, lungile perioade petrecute pe camp fara a socializa, si alte probleme m-au indepartat sufleteste de albine, le intretin dar nu imi mai sunt dragi uneori chiar le urasc .


Toate aceste probleme m-au facut sa imi doresc sa ies din aceasta lume apicola , vreau mai mult de la viata nu vreau ca toata tineretea mea sa mi-o petrec pe coclauri  sau sa lupt pentru cauze lipsite de sens ( vezi asociatia de protectia a albinelor ) in urma carora sa raman doar cu stresul .( poate voi face ceva dar nu aici, in alta parte )


Practic apicultura din 2003 si sincer mi-a cam ajuns la os totul  iar in cateva luni as vrea sa parasesc tara poate pentru todeauna .
Asta e tot ce am avut de zis si daca nu ma mai vreti va promit ca voi respecta rezultatul sondajului
. :hi: :hi: :hi:

nicomico

Iulian ,sfatul meu este sa nu fi asa negativist ca si cum ar venii sfarsitul lumii.Ai participat cu multe lucruri importante,deci esti apreciat ,chiar daca nu ti-o spunem noi .Cu plecatul in alta tara eu as zice sa te mai gandesti,daca nu ai ceva sigur.Cred ca s-au schimbat multe si pe afara (ti-o spun din ce vad eu ),cat despre dragostea de albine cred ca o sa-ti dai seama in timp ,de multe ori multi fac lucrurile de hobi si ar vrea sa castige bani ca un profesionist.Ajutorul material care sa dat pentru apicultura cred ca a creat si multe "iluzii ".Sunt curios cati apicultori adevarati o sa ramana cind o sa se termine ajutorele.Va doresc la toti Craciun Fericit si un An Nou plin de impliniri !!!

mellificus

am votat varianta a 2a , desi nu va cunosc .... dar orice om are nevoie de o pauza cateodata ... dar sa fie numai pana incepe sezonul :P  cat despre plecatul afara din tara nu pot sa te incurajez. decat daca ai ceva sigur si nici asa. eu am 1 an de cand m-am intors si nu pt ca nu am avut de lucru. nu am venit din grecia , italia sau spania tari care nu mai au de lucru. dar nu mai este ce era o data. s-a cam terminat. trebuie sa faci economii multe sa strangi ceva. si sa stai numai asa de pe o zi pe alta nu cred ca ii convine cuiva sa stea si strain si sa traiesti  de pe azi pe maine. asa poti trai si aici ... in fine. numai o parere... ca in romania sa face apicultura asa haotic ... nu stiu ce sa zic .. incearca sa fii tu un exemplu pt ceilalti ... cu toate ca rezultatele nu vor veni imediat... dar vor veni. asa suntem noi romanii mai 'curve' .(bine inteles cu mici exceptii)  se vede asta in toate domeniile (mai ales politica - asta fiind si televizata probabil de aia ne molipsim si noi) dar ma rog. daca vom reusi sa mai inchidem TV ne vom putea schimba si noi ... ;) sanatate si numai bine. Sarbatori fericite si fii mai optimist :D

Kov iulian

Votul se incheie pe 31 Decembrie, apropo primul vot, mi-lam dat singur la sectiunea " Nu ma intereseza ce vrei sa faci "

Si asta fiindca nu puteam vedea rezultatul votului pana nu votam eu insusi .

filip

Am votat si eu varianta 2-aa .Am luat si eu o pauza,m+am retras din din postura de moderator.Acum postez mai rar,doar cand consider ca e necesar.Sfaturi nu dau,incerc sa cresc o generatie de pustani care sa inteleaga albina asa cum o inteleg eu.fara siropuri.Sarbatori fericite!!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian sima

Nu am votat deoarece nu am gasit un punct acolo pe care sa-l votez. :D
In schimb gresiti undeva,relatia apicultor-fermier ,este normal ca fermierul i-si face anumite calcule si se gindeste ce solutii si substante foloseste pentru a avea o recolta bogata ,el are un plan si dupa acesta lucreaza daca ma duc eu si pun stupii linga lanul lui cind infloreste cultura o parte din substantele chimice sint deja bagate restul poate ca sint cumparate si asteapta sa le aplice asa ca nu mai puteti schimba situatia.
In schimb daca ii aduceti din timp la cunostinta ca doriti sa asezati stupi linga cultura lui si ii spuneti si care sint problemele dv impreuna cu fermierul gasiti o solutie de mijlocastfel incit amindoi sa fiti cistigati.

Fermieri inteligenti stiu cu cit la % albinele ajuta la cresterea productiei lui asa ca vor fi interesati de colaborare.

Nu trebuie sa fie o lupta ci o prietenie intre apicultor si fermier.

I-mi aduc aminte cind eram pus cu vagonul la rapita,mustar si in dialog cu inginerul de acolo am gasit solutia optima pentru ca albinele sa nu-mi fie omorite atunci cind stropeau cu avionul.

Ba i-mi aduc aminte cind fermieri i-mi asigura paza pavilionului ,o data chiar au mutat pavilionul de la un lan de floare la altul cu tractorul lui.

Siiiii e bine sa fii singur fara sa-i mai duci pe alti in spate.



alvo

pai?
te-ai plictisit cam repede de albine!
le-ai iubit vreodata cu adevarat?
cu fondurile europene accesate cum ramane?

Bătrânul

Ai dreptate in postarea ta. Daca urasti albina si nu vrei sa-ti petreci timpul in cimp shimbati ocupatia .  :nod: :nod: Propunerile mele sint urmatoarele :1) Te muti in LAS VEGAS cumperi un cazino mai mare si faci pe patronul  :uimit: :uimit: 2.) achizitionezi un vas de croaziera si faci turism in tarile exotice   =)) =)) 3) Te muti in Elvetia si cu dobinda banilori traiesi regeste. 4) Mergi oriunde in lume si incerci sa te faci sluga la un apicultor sau gradinar ca la constructii nu te mai angajeaza... :D :D Acum fara misto. te ocupi de albine de zece ani si nu ese socoteala de acasa ? Iti divulg un secret !!! Pina faci numai din socoteala NU-TI VA IESI CISTIG. Albina trebuie iubita, respectata.......altfel LASA-I IN PACE. :welcome: :welcome:

D006

Citat din: Kov iulian din Decembrie 23, 2012, 11:57:57 PM
1)In ultima vreme simt ca nu reusesc sa ma mai integrez aici, am devenit prea artagos, si simt ca nu mai am nimic de spus
2)Sincer m-am cam saturat si de apicultura, in special apicultura haotica practicata in romania fara reguli dupa ureche .
3)Ma suparat si lipsa de colegialitate a unor apicultori din localitate la mine care m-au bagat in fata cand a fost timpul sa se faca ceva pentru a opri aplicarea haotica a insecticidelor .
4)Iar chestia asta e cam generalizata la noi in tara, sunt bagati in fata fraieri iar smecheri se bucura de rezultatul eforturilor altora .
5)Problemele intampinate in activitatea apicola, insecticidele fermierilor, practica unor apicultori de a se aseza in fata altor stupine, lungile perioade petrecute pe camp fara a socializa, si alte probleme m-au indepartat sufleteste de albine, le intretin dar nu imi mai sunt dragi uneori chiar le urasc .
6)Toate aceste probleme m-au facut sa imi doresc sa ies din aceasta lume apicola , vreau mai mult de la viata nu vreau ca toata tineretea mea sa mi-o petrec pe coclauri
7)... as vrea sa parasesc tara poate pentru todeauna .

1) mergi la un control psihiatric  medicina contemporana  a evoluat enorm in ultimul timp.
2) nu generaliza situatia din satul tau la nivel de tzara . Ai putin simt al masurii.
3) dar ce doreai ? sa-ti ridice statuie ?
4) acum ti-ai dat seama ?
5) tu nu ai iubit niciodata albina , tu in loc sa intelegi ca problemele tale vin din propria-ti incompetenta cauti tzapi ispasitori in alte parti . ( tipic romanesc)
6) tu nu ai facut  niciodata parte din lumea apicola , a face apicultura nu inseamna musai sa stai pe coclauri dar cred ca la atat se reduce experienta ta apicola.
7) vezi ca "afara" s-au terminat posturile de directori si filozofi cu simbrie ...

tassevasi

         ""Asta e tot ce am avut de zis si daca nu ma mai vreti va promit ca voi respecta rezultatul sondajului .""

    Helooo,tinereee, ce s-a intimplat ,  vad ca ai dezamagiri ,frustrari , acum nu vei intra in depresie ,suntem pe forum cam din acelasi an ,eu nu am vazut decit rare situatii cind te-ai contrat cu cineva ,la fel de tineri ,ori mai mici , dar nu am vazut din cite am citit ca ai avut ceva f f  serios cu cineva de  ei o astfel de pozitie .
   Asa sunt tinerii de azi .
  Totusi eu cred ca daca tu nu ai fi singur , ai avea si tu o grija ,adica  casa ,sotie , copil ,gospodarie  realizata  de tine ,sigur ai avea alta pozitie ,radical fata  de ce-a de acum .
   Am rude  cu copii in situatia ta ,32, 35 ani  fete si baeti ,cu aceleasi  sentimente si frustrari  de care pomenesti tu . Concluzia  era ca sunt prea pretentiosi (de la o virsta)  daca nu au apucat sa-si gaseasca pe cineva  si cu cit timpul trece  scopul va fi f  greu de atins .  Cum spune o vorba " vremea p.... tot trece "
  Eu zic ca daca  vei  gasi  jumatatea ,sigur nu o sa mai gindesti asa , poate gresesc ,dar eu asa gindesc .
   Nu am vazut ca cineva  a spus ca nu te mai  vrea pe forum , dar cineva are mare dreptatepe aici  si anume  Filip.
   Numai  bine .
   

morozan simion

din cate vad eu i-ti cam pare rau de hotararea pe care vrei sa o iei. Din punct de vedere psihologic faci parte din categoria celor care sunt usor influietabili, ai nevoie de parearea altora cu privire la ce vrei sa desfasori, sincer nu poti fi o persoana care sa fie factor de decizie, trebuie sa alegi o varianta ceea mai buna pentru tine de a fi coordonat si consiliat in tot ceea ce faci
sarbatori fericite

D006


ioanardelean55


Tinere viata de multe ori e dura cu noi nu ai parte numai de zile senine si de drumuri preserate cu flori , iar viata de apicultor ti-o faci cum vrei ,  chiar si pe coclauri poate fi un vis atunci cind iubesti natura si albinele  :bzz: :bzz: :bzz: Eu decit sa stau intr-un hotel fie el si de 4 stele si sa nu am liniste mai bine as prefera sa stau in mijlocul naturii inconjurat de albine iar rulota este ca si o pensiune .in orice vreme.Sfatul meu e sa nu te lasi chiar daca ai cazut , (psihic si fizic ) ridicate si mergi mai departe ,cindva tot vei ajunge unde doresti . %%-

filip

Fericirea se afla in interiorul nostru ,depinde de fiecare sa o gasim.In 1991 am avut un accident si am ramas fara un picior ,aveam o sotie acasa si o fiica de 2 ani.Normal ca e groaznic,dar am continuat sa lupt am pastrat casnicia,am inca un baiat,am muncit iar acum am pensie la limita de varsta.Albinele au fost pentru mine terapie,loc de odihna,incarcarea bateriilor.In octombrie am participat la casatoria fiicei si m-am simtit implinit,mai fericit decat presedintele Basescu.Nu a fluierat nimeni si nu a huiduit la nunta.Fericirea e langa noi,trebuie cautata si traita.Craciun fericit :bzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

roi_ag

Daca traiesti numai din stupi 50 sunt putini mai ales ca 2012 a fost un an mai prost.
Din 1994 cam toate concediile le-am facut prin coclauri.Acum stupii sunt cam de baza .Copii au terminat studiile si lucreaza.Material sunt cat de cat realizat dar de stupi nu o sa ma las niciodata.
Fara asteptari ,sperante de mai bine,mai mult, in ceea ce intreprinzi nu faci nimic.
Asa ca iesi afara tavalestete prin zapada si trezestete la realitate,lasa calculatorul ,ia circularul in brate si fa-ti de lucru.
Viata nu este numai poezie  :wink: %%-