Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

Porfy66

Arborele din poza se numeste Otetar galben!
Am vazut ca este vizitat intens de catre albine!
:hi: :hi: :hi:

G. Iulian

Astăzi am avut o surpriză plăcută. În zona mea floarea soarelui a început pe 23 iunie și pe 12 iulie am zis că este gata ( toate cele 4 lanuri semănate succesiv ). În zonă este o movilă pe care este amplasată o bornă geodezică, am fost acolo și am descoperit un al 5-lea lan care de abia a înflorit. Am măsurat de la vatră până la lan sunt 2,5 km, albinele merg linie spre noul lan. Deci măcar 8,9 zile mai avem cules la floarea soarelui.
Anul acesta am lucrat cu stupii dadant 10R cu 2 caturi și nu am avut cuibul blocat la floare. ( am extras catul de deasupra și l-am băgat deasupra cuibului, de două ori până acum ).
Atâta verdeață în luna iulie nu am mai văzut de mult.

G. Iulian

Astăzi am verificat dacă au fost acceptate toate cele 4 mătci de la domnul Bucovineanu, rezultat 4 din 4.

G. Iulian

După ce s-a terminat și floarea soarelui pun două poze cu ultimele două rame (de anul ăsta) băgate la extras mierea:

G. Iulian

Poze cu roii mei de anul acesta.

G. Iulian

Lada de 18 rame am pus diafragma astfel încât au ieșit două compartimente 5 rame și 12 rame. În cel de 5 am format roiul cu o ramă cu puiet și una cu FA dar și-a făcut treaba și a umplut compartimentul, în cel de 12 rame a fost făcut pe 4 rame cu puiet căpăcit + miere.

G. Iulian

Aceiași situație ca și compartimentare la a doua ladă. Numai că în compartimentul de 5 rame roiul nu a reușit să scoată matcă și s-a bezmeticit (l-am scuturat) acum este un roi format acum două săptămâni cu matcă de la domnul Bucovineanu mai primește o ramă ca în pozele de mai sus cu miere.

G. Iulian

Alte poze cu roiuri care au mers bine zic eu.Toți formați pe 4 rame.

G. Iulian

Următoarele două roiuri au stat în același stup de 12 rame până acum o săptămână, unul pe 6 rame și unul pe 5 rame. Am scos unul din roiuri, l-am pus în ladă nouă și au evoluat bine.

G. Iulian

Și ultimul format tot cu matcă de la domnul Bucovineanu format acum două săptămâni. Urmează să mai primească 1 ramă cu puiet căpăcit și 2 cu hrană ca mai sus.

G. Iulian

Celelalte două mătci de la domnul Bucovineanu au fost acceptate dar la prietenul meu în aceeași curte.

G. Iulian

A venit și luna August. Am terminat primul tratament cu varachet ( 3 ori la 7 zile ). Ca și recensământ, situația se prezintă astfel:
- am iernat 8 roiuri, au ieșit toți în primăvară ( 6 au iernat pe 4 rame dar cuplați doi câte doi )
- la rapiță staționar crescut rame și extras 5 kg de la toți, am pus etajele 1/2 la 6 și 1/1 la doi dintre ei.
- la salcâm deplasat toți 8 de extras doar de la 6 - cei cu cat 1/2. -- 68 kg
- pe cei cu cat 1/1 + câte 2 rame de la ceilalți am făcut inițial 10 roiuri, după salcâm. Cu o zi înainte de ai aduce acasă am mai găsit o matcă de roire la un stup al tatălui meu care a roit și am mai format un roi.
- din cei 10 unul l-am scuturat, după 3 tentative nu a primit matca și mai avea un pumn de albine.
- la floarea soarelui am făcut 2 roiuri cu mătci de la domnul Bucovineanu.
- total roiuri + familii = 20
- miere extrasă de la 7 familii: 6 dadant și 1 Layens = 142 kg:
- situația mătcilor din stupină: 2 buc - 1 an și 3 luni; 5 buc - 1 an și 1 lună; 4 buc - 2 luni; 9 buc - 3 luni;  :)
- Roiurile au actual minim 8 rame cu rezerve și albine, rezerve cel puțin 14 kg miere , am două roiuri pe 5 rame pentru că atât au avut spațiul în cele două lăzi orizontale pe care le am, dar vor fi vecini cu roiuri de 10 rame actualmente și au rezerve de aproape 12 kg miere ( cele pe 5 rame ).
Am lăsat multă miere pentru că anul trecut a trebuit să fac completări roiurile fiind mici iar iarna tot cu gândul la stupi.
În perioada asta fac stimulare din 3 în 3 zile cu sirop de zahăr 1/1 + zer. Azi trec pe la ei poate nu uit să iau aparatul să fac poze.
Vă salut și vă doresc la toți să fi avut un an cel puțin ca al meu.  :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian

 :hi:

mape 48-petru manea

Frumoasa stupina  :bravo: si la mai multe

G. Iulian

Mulțumesc! Stupii mei sunt cei de pe rândul din mijloc și cel alb din stânga de pe primul rând.  :hi:  :hi:  :hi: