O intrebare.

Creat de johnny1985, Octombrie 09, 2012, 10:34:46 AM

« precedentul - următorul »

johnny1985

Salutare. :hi:
Am restrans pentru iarna stupii iar ramele care aveau mai putina miere le-am dat dupa diafragma.
Intrebarea mea este daca albinele mai cara din ramele de dupa diafragma in cuib miere?
Diafragma nu este etansa iar unul dintre stupi mai are inca pe 2 rame putin puiet deci nu e plin cu miere.
Din experienta voastra mai cara de dupa diafragma in cuib miere sau nu?
Sa aveti o zi buna. :hi:

bucovineanu

Daca ramele date dupa diafragma au avut miere capacita care s-a descapacit, o vor cara in cuib. Daca ramele din cuib  sunt pline si vremea va fi calda in continuare, exista pericolul sa treaca regina dupa diafragma odata cu albinele si acolo stupul sa moara de foame la venirea iernii. Daca nu se iau ramele de dupa difragma, acest pericol exista oricum.

Nea Costica din Buzau

Salut Johnny  :hi:
Eram p-aci, si am sa-ti spun cum am facut eu; scos rama cu miere putina, scutur de albine, peste rame nu in alta parte daca vremea e mai rece. Decapacita cu furculita stuparului, si asezata dupa diafragma, departata  de perete si de diafragma. Daca sunt mai multe, departate si intre ele. Daca spatiul dintre rame[dupa diafragma], ti se pare mic, le pui dezordonate[ex una cu leatul de jos sprijinit de fundul lazii]. Daca au si miere necapacita, sa nu-ti faci griji o cara in cuib. Daca puneai localitatea unde ai vatra era mai bine  :wink2:
Asteapta si alte pareri poate mai calificate  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

johnny1985

In com. limanu jud constanta.
Nea Costica asa am facut si eu. Le-am scuturat peste cele din cuib dar sant vro 4 rame dupa diafragma la fiecare cuib dintre care vro 2 capacite.
Multumesc foarte mult pentru raspuns si astept si altele. :thanks:

Nea Costica din Buzau

Johnny!! Am sa-ti dau un sfat neapicol, sa nu te superi pe mine  :smile:; cand vezi postari [cauta-le]d-ale D-lui Bucovineanu, citeste-le de cate ori trebuie ca sa intelegi ce doreste sa-ti transmita si vei fii castigator. La postarea d-lui ai neglijat exact ceeace a vrut sa te invete, binenteles dupa ce ti-a raspuns la intrebare.
Tradus, inseamna sa nu lasi dupa diafragma, [pe timpul iernii] nicio rama dupa ce au fost linse, sau nelinse.
Eu am facut asa; am evaluat  hrana din cuib, dupa care daca rezulta rame cu miere capacita[multa , putina] in plus, le-am pus intr-o cutie [cat] si le-am bagat la beci impreuna cu cele goale sau linse, separate de o diafragma. Primavara, cele cu miere,  le decapacesti si le pui dupa diafragma cate una.
Atentie cand le bagi in cutie[cat] , sa le asezi putin distantate[sa nu se atinga fagurii intre ei].
Spor baiete  :hi:
ps nu stiu daca am punctat sun tot incepator :)  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

johnny1985

Am inteles Nea Costica.
Multumesc pentru ce ati spus dar yo ma  refeream la faptul ca s-ar putea sa completeze rezervele pentru iarna din ramele de dupa difragma pentru ca la mine inca este cald si aduna bine mersi polen dar cand se va strica vremea nu o sa mai las nici o rama dupa diafragma.
Nu stiu daca m-ati inteles  :sad:
O zi buna si va salut  :hi:

Nea Costica din Buzau

Citat din: johnny1985 din Octombrie 09, 2012, 01:30:43 PM]

dar yo ma  refeream la faptul ca s-ar putea sa completeze rezervele pentru iarna din ramele de dupa difragma pentru ca la mine inca este cald si aduna bine mersi polen
]
Cred ca am inteles; asa vor face cum zici tu, mai ales ca o sa eclozioneze  puietul capacit, si se va mai face loc pt rezerve, lucru inbucurator. Albina stie mai bine ca noi ce are de facut in casa ei, doar ca noi ii cream piste false si o derutam. Ma bucur ca ne-am inteles!!  :smile: Succes  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

johnny1985

 :thanks:
Multa sanatate Nea Costica  =D>

jenica67

          johnny1985, ramele de dupa diafragma, sa nu le lasi mai mult de o saptamana. E bine ca dupa diafragma, sa bagi cate o rama, nu mai multe, iar cand este goala, sa o scoti afara si sa bagi alta. Sa nu uiti nici una acolo, daca vrei sa nu ai probleme, cu familia respectiva. Si eu am lasat una mai mult si familia se mutase acolo si cara mierea din stup pe acea rama, neavand loc se apucase sa faca aripioare din ceara. Iti dai seama ca daca nu o controlam si o prindea frigul, acolo murea.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

dan_ardelean

Poti sa lasi o rama  maxim doua  dupa  diafragma,  cu prima  vei  fixa folia  sau  ziarul  pt   inpachetare  dupa  care  lasa  spatiu  gol  aproximativ  2 rame  si poti  sa continui  cu rame pina in capat  asta  in cazul in care nu ai unde sa le depozitezi. Trecerea  dincolo de diafragma  a familiei  se poate  intimpla in cazul in care ai  4 -  6  rame  in continuarea  diafragmei  dar  si atunci posibilitatea de mutare  a familei   e undeva  sub 5%. . Daca lasi  spatiu intre ramela de dupa diafragma  nu vor parasi cuibul. Totusi  trebuie sa tii seama  cind organizezi  cuibul  sa l pozitionezi  in partea preferata  de  albine.

Bistriteanul

Am lasat intr-o lada orizontala dupa diafragma 2 rame cu putina miere ca sa o traga in cuib. Cele 2 rame erau un pic distantate intre ele si pozitionate undeva la mijlocul lazii, la 25-30 de cm fata de diafragma. La un control dupa venirea frigului am vrut sa verific pe cate rame s-a format ghemul si am constatat ca intre cele 2 rame era un ghem mic de albine (cat intra in pumn). In mijlocul micului ghem era matca. :uimit:
Asa ca,  daca lasati rame dupa diafragma verificati, sa nu aveti surprize.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

4unix

Buna,

Pana la ce temperaturi se pot descapaci rame dincolo de diafragma, ma gandesc ca daca noaptea temp. scade sub 10 grade e bine sa oprim aceasta activitate.

Multumesc mult.

dorindafi

daca consideri ca nu este miere suficienta in rame atunci pt a evita ramanerea albinelor dupa diafragma potzi descapacii exteriorul la prima shi ultima rama  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Viorelalbinaru

Buna ziua dragi apicultori  azi 4.11.2012 foarte cald afara am fost putin pe langa stupi din 5 .4 sunt ok face zburu de curetire dar la unul am gasit 3 albine moarte pe ordinis si mai erau si pe jos oare se intapla ceva cu acel stup vreau pareri va multumesc mult ?

tassevasi

  Daca totul e in regula cu el , adica daca  are matca , l-ai restrins , i-ai asigurat hrana si inpachetat bine ,atunci nu ai de ce sa-ti faci grija pt  citeva albine ce le gasesti moarte .
   Acestea-s din generatia veche  si mor inca in aceasta perioada ,vor mai muri in tot acest timp  dar sa nu fie in cantitate f  mare  atunci sa-ti faci griji .
  Numai bine .