Marius - Apicultura

Creat de MariusApicultura, Septembrie 27, 2012, 09:54:56 AM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

asa gandeam si eu o data candva... nu neaparat pe forumul asta.
da-le motiv si vor comenta cu siguranta.
adica decat sa ti se umple topicul cu fraze de genul :
BRAVO! TINE-O TOT ASA! EXTRAORDINAR, etc. pe care eu le urasc (daca ai ceva pertinent de spus SPUNE daca nu TACI DIN GURA) mai bine putin dar de calitate.
ca idee generala pe ORICE forum ai merge si fiind incepator esti intai privit cu scepticism.
sunt FOARTE multi in majoritatea domeniilor care cred ca tot ce zboara se mananca si cand dau de greu bat in retragere si nu mai auzi nimic de ei.
de aici si scepticismul.
ca exemplu uita-te pe topicul meu personal de "dincolo" la ultimile 2 postari (la data postarii adica) am acelasi nick
eu de atunci am renuntat a mai posta acolo. Intru citesc DAAACA zic pe ici pe colo ceva lipsit de importanta si ATAT.
forumul meu de suflet tot APIARDEAL ramane.
SUCCES SI DA-NE MOTIV SA COMENTAM IN TOPICUL TAU  :hi: :wink2:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

MariusApicultura

Asa este, de asemenea succes sau succese...succesuri... :) si mult  %%- %%-
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

RazvanTi

uite comentez eu:
filmul asta e si pe topicul lui marinlm64 si mai e undeva dar imi scapa acum unde  :wink2:
ai vazut? cum ai gresit cum "te comenteaza" omu'  :razz: =)) =))
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

roi_ag


MariusApicultura

Multumesc pentru observare, ^:)^ ^:)^, nu am vazut  :uimit: :uimit:. Ce parere aveti despre stupii din poliestern expandat? Am facut si eu una bucata dar, ramane de vazut anul acesta daca se comporta bine. Singurulele dezavantaje pe care le vad eu sunt: manevrarea in pastoral cu grija (dar eu fac stationar); patrunderea peretelui cu un obiect ascutit si nu stiu cu rosul de soricei ?! Ca avantaje: caldura in interiorul cuibuilui, costuri mici si il poti face foarte usor. Daca are cineva astfel de stupi de acest gen sau ce parere aveti despre astfel de stupi??! Astept comentriile dvs! :hi: O sa pun si cateva poze  :hi: :hi: :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Bistriteanul

Pe zona unde reazama ramele, fixeaza un coltar din tabla sau o rigla de lemn, ca ramele sa nu sprijine direct pe polistiren. Obtii o mai mare rezistenta a zonei si evitarea riscului ruperii polistirenului la desprinderea ramelor propolizate.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

MariusApicultura

Multumesc de sfat, dar asa si este. Este un coltar acolo pus. Este dat cu adeziv si cu lavabila (de asta e portocaliu). Am dat si pe interior cu lavabila si nu stiu daca am facut bine (nu stiu daca am facut bine).
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

RazvanTi

NU ai facut bine...
de interior se ocupau albinele...
acu... cand le-oi baga intr-o "scorbura" varuita pe interior cu lavabila...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

MariusApicultura

Asa este, dar am lasat pe cineva sa imi dea pe extrior si eu nu am fost si a dat cu lavabila si pe interior  :yahoo_cry: :yahoo_cry:. Asta e, acum sa vad cum se comporta...nu stiu ce dezavantaje mai sunt si daca mai are cineva asa ceva sa imi zica cum sau comportat stupii de acest gen... ^:)^
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

silviu

       Nu stiu cum se comporta,si eu am facut o cutie pentru roi dar inca nu am folosit-o(din polistiren extrudat).Sa vedem cum se comporta la ploaie mai ales.Ma tot gandesc cu ce sa acopar capacul.Am vazut la cineca ca a acoperit capacul cu un linoleum mai subtire.Eu ma gandesc la o musama de la mama ca si asa are destule pe langa casa.
    Nu pot pune inca poze ca nu am cu ce le face.
                      Cu stima,
                          Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

marianpitesti

primul lucru care i-mi vine in minte acum e o vijelie zdravana care ii rastoarna si pe cei din lemn. Am patit-o la fl soarelui in urma cu 7 ani .Am plecat cu un prieten el avea 60 eu 10 ii urcam intrun kamaz din ala rusesc ii ridicam pe brate la 1,2m si el ii prindea si ii aseza . Erau sparti vechi(ai lui eu avea-m lazi noi)si lipiti cu pamint ieseau albinele si o luau pe mineca in sus ori intrau pe cracul pantalonilor si intepau unde doare mai tare .In fine ajungem in cimp unul dormea in cabina si altul in spate si numai bine ca s-a pus un vint ca se legana camionul cu noi ca valurule dunarii .Stupii mei s-au rasturnat a inceput si ploaia .Ma gindesc ce facea unul cu stupi de polistiren fie el si extrudat atunci ca mi- au sburat capacele la citiva metri

mape 48-petru manea

Acum catva ani am facut caturi 1/2 din polistiren estrudat si dupa un timp au facut urdinise tot roata acolo unde vedeau o geana de lumina la inbinarea dintre cuib si cat ---dupa aceasta experienta am facut caturi din scandura de brad

MariusApicultura

Citat din: silviu din Martie 27, 2013, 04:09:10 PM
       Nu stiu cum se comporta,si eu am facut o cutie pentru roi dar inca nu am folosit-o(din polistiren extrudat).Sa vedem cum se comporta la ploaie mai ales.Ma tot gandesc cu ce sa acopar capacul.Am vazut la cineca ca a acoperit capacul cu un linoleum mai subtire.Eu ma gandesc la o musama de la mama ca si asa are destule pe langa casa.
    Nu pot pune inca poze ca nu am cu ce le face.
                      Cu stima,
                          Chis

Eu o sa pun tabla subtire pe capac, merge pusa si fixata cu negrese.
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

tassevasi

Citat din: MariusApicultura din Martie 28, 2013, 08:13:26 AM
Citat din: silviu din Martie 27, 2013, 04:09:10 PM
       Nu stiu cum se comporta,si eu am facut o cutie pentru roi dar inca nu am folosit-o(din polistiren extrudat).Sa vedem cum se comporta la ploaie mai ales.Ma tot gandesc cu ce sa acopar capacul.Am vazut la cineca ca a acoperit capacul cu un linoleum mai subtire.Eu ma gandesc la o musama de la mama ca si asa are destule pe langa casa.
    Nu pot pune inca poze ca nu am cu ce le face.
                      Cu stima,
                          Chis

Eu o sa pun tabla subtire pe capac, merge pusa si fixata cu negrese.

  Marius  are dreptate , eu am gasit tabla de  aluminiu subtire  ce se foloseste la tipografii, dupa ce o folosesc  ei o schimba  si o duc la materiale  refolosibile . daca  veti cauta si aranja cu cinevea de acolo  va descurcati ieftin si bine .
  Asta o solutie  ca tot intrebati .