Marius - Apicultura

Creat de MariusApicultura, Septembrie 27, 2012, 09:54:56 AM

« precedentul - următorul »

bismark

    La ploaie si soare se comporta bine,eu am avut asatavara puse placi de poliester pe capacele stupilor sa mai potolesc caldura ca era afara 40 si ceva de grade si  nu s-au deformat sau sfarimat.Eu vreau sa-mi fac nuclee din poliester cu rama normala (1-3) rame cu care sa  si iernez pentru a avea in primavara matci de inlocuit sau completat. Inca testez lipirea cu diferite tipuri de silicon ca nu prea rezista la lipituri.Daca are cineva un asemenea experiment astept idei.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

MariusApicultura

Citat din: tassevasi din Martie 28, 2013, 09:34:07 AM
Citat din: MariusApicultura din Martie 28, 2013, 08:13:26 AM
Citat din: silviu din Martie 27, 2013, 04:09:10 PM
       Nu stiu cum se comporta,si eu am facut o cutie pentru roi dar inca nu am folosit-o(din polistiren extrudat).Sa vedem cum se comporta la ploaie mai ales.Ma tot gandesc cu ce sa acopar capacul.Am vazut la cineca ca a acoperit capacul cu un linoleum mai subtire.Eu ma gandesc la o musama de la mama ca si asa are destule pe langa casa.
    Nu pot pune inca poze ca nu am cu ce le face.
                      Cu stima,
                          Chis

Eu o sa pun tabla subtire pe capac, merge pusa si fixata cu negrese.

  Marius  are dreptate , eu am gasit tabla de  aluminiu subtire  ce se foloseste la tipografii, dupa ce o folosesc  ei o schimba  si o duc la materiale  refolosibile . daca  veti cauta si aranja cu cinevea de acolo  va descurcati ieftin si bine .
  Asta o solutie  ca tot intrebati .

Asa este nea Vasi, eu tot de acolo o sa iau (mai exact este matrita folosita la tipografii).
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

Citat din: bismark din Martie 28, 2013, 09:34:40 AM
    La ploaie si soare se comporta bine,eu am avut asatavara puse placi de poliester pe capacele stupilor sa mai potolesc caldura ca era afara 40 si ceva de grade si  nu s-au deformat sau sfarimat.Eu vreau sa-mi fac nuclee din poliester cu rama normala (1-3) rame cu care sa  si iernez pentru a avea in primavara matci de inlocuit sau completat. Inca testez lipirea cu diferite tipuri de silicon ca nu prea rezista la lipituri.Daca are cineva un asemenea experiment astept idei.Cu respect

Incheieiati  cu negrese(nu cu lipici ca nu va tine  :nono:), e un tip de negrese special pentru poliestiren extrudat, eu asa l-am facut si e foarte rezistent si nu ai probleme cu el la incheituri sa se miste, ramane foarte fix, la colturi am pus si coltare de aluminiu.
Ca si rezistenta nu e problema, sa vedem cum se comporta la intemperii si mai ales cum le accepta albinutele  :bzz: :bzz:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

bucovineanu

In primul rand vor largi urdinisele. Daca corpul de deasupra nu va etansa corect, vor face mi multe urdinisuri.

sfantul spiridon

pentru lipire va recomand perlandez
trebuie sa va miscati repede pentru ca efectiv topeste
rezultatele insa sunt notabile
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bismark

   Multam,  Sfinte ca prelandez am. Cit de negrese nu  stiu ce sint  (holtsuruburi ?).Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele


MariusApicultura

Cam asa arata negresele...din poza pusa de dl Romikele si sunt unele speciale pentru poliestern extrudat. Eu recomand f mult sa incheiati cu negrese, decat prelandez, eficienta mare si se monteaza foarte...foarte usor, pe cand la prelandez e complicat si trebuie sa lucrezi atent sa nu arda, sa nu naclaiesti tot stupul cu prelandez...etc.

:hi: :hi: :hi:

Am mai pus si eu poze cu negrese .... :D :D :D :hi: :hi: :nudie: :nudie:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

Pe 21.04.13, am fost la stupi si am avut o surpriza placuta, am gasit ramele din margine tapene de polen si miere si 6 rame de puiet. A trebuit sa largesc cuibul si am bagat si cate o rama la cladit de 1/1, in weekend o sa pun primul cut de 1/2 peste cuib, sper ca procedez corect. Am inteles ca atunci o sa infloreasca si rapita.
Stie cineva daca gresesc daca pun si colectoarele de polen?

Numai bine!  :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

romikele

Citat din: MariusApicultura din Aprilie 23, 2013, 09:57:39 AM
...Stie cineva daca gresesc daca pun si colectoarele de polen?
Nu e nici o greseala, dar ar fi bine sa le lasi deschise o zi, sa se obisnuiasca albinele cu prezenta lor.

MariusApicultura

Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

Nu am mai postat de mult pe forum, anul acesta sunt multumit ca incepator, am reusit sa scot stupii din iarna si nu au fost ei prea puternici in toamna. Sunt multumit si de mierea pe care am scoso de la trei stupi pana acum (in jur de 50 kg poliflora+salcam+tei), urmeaza floarea soarelui. Chiar si polen am scos de la trei stupi, 6 kg (pana acuma)in trei saptamani de recoltare. Sa nu mai punem ca am facut si 3 roi. :)

Sper ca si la altcineva  anul apicol sa fie bun.

:hi: :hi: :hi: %%- %%- %%- %%-
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

G. Iulian

Bravo Marius ține-o tot așa.   :hi:  :hi:  :hi:

MariusApicultura

Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

Am mai facut o extractie in weekend la floarea soarelui (stationar), cam 30 kg de la 3 stupi.  :yes: :yes: :yes:
Chiar sunt multumit anul acesta de evolutie, sper ca la toata lumea sa fie asa.  :hi: :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!