Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Mai bine ii dai sticluta, hartie,  pipeta si vatojet daca nu are. Sa faca atunci tratamentul. Asa cred ca are efectul cel mai bun . Ar fi indicat sa aiba hartie de control sau fund av Sa vada efectul vf.

ciucur

Citat din: Eugen B din Septembrie 28, 2015, 09:36:42 AM
Mai bine ii dai sticluta, hartie,  pipeta si vatojet daca nu are. Sa faca atunci tratamentul. Asa cred ca are efectul cel mai bun . Ar fi indicat sa aiba hartie de control sau fund av Sa vada efectul vf.

Stupii sunt orizontali. Nu au plasa AV. Si mai bine ar fi sa merg eu sa fac tratamentul. Dar nu pot. Intrebarea ramane.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Cristel

Raspunsul il vei gasi prin experienta. Sunt doua variante: gasesti o sticluta similara si ii dai aproximativ picaturile de care are nevoie sau daca pui tu pe banda picaturile, sa le invelesti bine in folie de aluminiu si dupa aceea sa le introduci in punga etansa, cu riscul de a se pierde din puterea substantei. Doar producatorul poate sa iti spuna cat la suta se pierde din eficienta substantei in alte conditii de pastrare decat cele recomandate.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ciucur

Azi am verificat familiile si am inceput sa scot dupa diafragma ramele mai goale, sa incep usor restrangerea cuiburilor.
In unele familii reginele oua, in altele au oprit ouatul si nu mai exista puiet. Sunt si familii cu puiet pe 4 rame, si oua proaspete. Reginele carnica inca oua. Una dintre ele e deja preferata mea din stupina. Imi plac foarte mult ca sunt blande si stau cuminti pe rame. Nu fug ca nebunele si atunci cand pun rama la loc foarte rar se intampla sa ating cate una. Cred ca se poate lucra la ele si fara fum. Daca se dovedesc bune culegatoare sunt decis sa trec toti stupii pe carnica.
Am trei ciobanesti carpatini (sa nu zic pitbull) ce sunt imuni la fum. De asemenea tentativele de furtisag sunt mai dese decat anii trecuti.

Anul asta am lucrat si eu cum zice cartea si am dat sirop invertit pentru completare in sfarsit de august/inceput de septembrie. La cei ce inca au puiet trebuie sa completez din nou, sunt familii care au consumat destul de mult din ce au primit. Anii trecuti am hranit chiar si in sfarsit de octombrie cand am ramas fara puiet, partea proasta e ca nu mai capacesc. Drept e ca nu am avut nicio problema cu diareea, in zona mea iernile au fost destul de blande si cu multe zboruri de curatire. E foarte clar ca nu e o regula universal valabila, si difera foarte mult de zona si regimul termic.

Ma speriasem ca nu vad varroa dupa tratament. Am folosit Taktic pe benzi de hartie cu varojetul si acum am vazut destui. Oricum nu ca si anul trecut.
Ma gandesc ca in curand trebuie sa iau o pauza pana in sfarsit de februarie si asta ma baga in depresie...Atat de mult timp fara sa deschid un stup...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dorindafi

la cei care ai puiet mult bagale pe git cit le tine burta ca se vor bloca singuri
la mine se intimpla in fiecare an asa ceva
zona ta e cu ceata si friguroasa  [ am stat in Simeria ] ani de zile   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ciucur

Citat din: dorindafi din Octombrie 04, 2015, 10:42:07 AM
la cei care ai puiet mult bagale pe git cit le tine burta ca se vor bloca singuri
la mine se intimpla in fiecare an asa ceva
zona ta e cu ceata si friguroasa  [ am stat in Simeria ] ani de zile   :hi:

Multumesc de sfaturi.

E drept ca pe valea Muresului e ceata des.
Zona unde am stupii nu e deloc cu ceata, si as zice ca nici prea friguroasa. Stupii ii am in comuna Baita, spre Apuseni. Sunt undeva cu 200 m altitudine mai sus decat locul in care se formeaza ceata.
Stupii sunt cu fata spre sud. De multe ori cand inspre lunca Muresului e vreme nasoala, acolo e soare si de multe ori am avut zbor de curatire cand in zona Devei nu se putea face din cauza conditiilor meteo. Diferenta e iarna cand ninge mai mult si e mai frig cu pana la 5 C.
Ati lucrat la CFR, sau cum de ati stat in Simeria?
:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dorindafi

da, in simeria triaj   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ciucur

Ieri am verificat rezultatele tratamentului de sambata.
Foarte multi varroa. Am tratat 4 saptamani la rand in septembrie si parca a fost degeaba. Asta e, continuam cu foggerul si apoi cu oxalic.
Sunt insa surprins de numarul imens de viespi. Intra cu forta in stupi indiferent de cat de puternici sunt. Pe jos in fata stupilor e plin de viespi moarte. Am trei capcane pline...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dorindafi

redu urdinisul la 4/5mm
uite mine
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Acolo e mai mult de 4-5 mm. Cred ca sunt 3-4 cm.
Eu la o parte din stupi am pus gratiile ca ii am langa padure si sunt gauni.

dorindafi

 :nono: ,  maxim 5mm
si daca nu ma crezi ma jur : la anu sa am stupii tot asa   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

5mm e jumate de cm. Dute maine cu metru de curiozitate :D

ciucur

Am redus urdinisul de ceva vreme, maxim doua albine daca pot trece una pe langa alta .
Cu viespii.... In timp ce albinele scoteau unu' afara, altul intra.
Partea buna e ca aduc destul de mult polen.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dorindafi

Citat din: Eugen B din Octombrie 07, 2015, 10:11:47 PM
5mm e jumate de cm. Dute maine cu metru de curiozitate :D
am ruletasi masoara 2m. banuesc ca e suficient   :D
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Nu e bună ruletă Dorine, aia măsoară în sistem metric. În apicultură măsuram cu albina. Ai văzut ce măsură are. Toți fagurii îi face la fel. Deci unitatea de măsură este diametrul albinei. Așa ca mai fa o poza când sunt puține albine pe scândură, să se vadă cu ochiul liber ca doar 1 albina poate intră sau ieșii din urdiniș.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.