Noua mea pasiune

Creat de ciucur, August 17, 2012, 11:14:09 AM

« precedentul - următorul »

ciucur

Sambata 13 Iunie am stors mierea. O parte din ea, adica 10 caturi. Mai am 6 caturi de stors. A fost mult mai bine decat am estimat si nu am avut suficiente bidoane la noi pentru a stoarce tot. De cand am albine nu am avut asa miere de calitate. Fagurii capaciti integral, la toate familiile. A fost evident ca unele familii ar mai fi strans miere insa nu au avut unde, pentru ca nu am avut suficiente caturi si rame. De asemenea s-a putut vedea ca mierea a fost diferita ca si culoare, semn ca familiile au cules din locuri diferite. Ramele folosite sunt toate noi, asa ca nu aveau cum sa coloreze mierea, iar cele din cuib sunt maxim de 3 ani vechime. Mierea este un amestec de salcam cu pomi fructiferi si faneata. Nu ma deranjaza, mie chiar imi place mai mult decat salcamul curat.

Am testat si centrifuga radiala pe 12 rame de la Techtron. E ok, stoarce bine insa a trebuit sa o modific usor deoarece suportii cosului sunt ganditi pentru rame 1/2 sau 3/4 la stoarcerea radiala, nu pentru rame 1/2 redus. Totusi cred ca mecanismul de actionare e usor subdimensionat si constructia ei e cam fragile. Pentru mine e ok, insa daca ar fi sa recomand imbunatatiri, ar fi peretii mai grosi, picioarele usor mai inalte si mai solida.

Au venit si cele 5 regine carnica din Slovenia, toate sunt acceptate si oua. Am fost placut impresionat de modul profesionist de livrare. Au facut insa cam mult timp pe drum din cauza Postei Romane care le-a primit in 27/28 mai la Bucuresti si le-au livrat in Deva in 2 iunie.......
Le urmaresc si la momentul potrivit vor primi rame cu puiet capacit la eclozionare. Toti ceilalti roi se dezvolta bine. In caz de nevoie mai am 4 regine imperecheate in nuclee, dar nu mai am lazi.
Sunt acum 32 de familii si roi. Prea mult pentru apicultura de hobby.

Pe masura ce capat experienta, ii admir tot mai mult pe cei ce au multe familii de albine pentru munca depusa.
Mierea e mult prea ieftina comparativ cu volumul de munca depus pentru a o obtine.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bmdna

Citat din: ciucur din Iunie 15, 2015, 09:23:00 AM
Pe masura ce capat experienta, ii admir tot mai mult pe cei ce au multe familii de albine pentru munca depusa.
Mierea e mult prea ieftina comparativ cu volumul de munca depus pentru a o obtine.
Sint total de acord cu aceste afirmatii desi eu am si mai putine familii si roiuri!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

yulian

Salut Adrian. Ma bucur ca ti-a mers bine. Imi tot propun o zi sa ajung sa ne cunoastem..dar mi-e asa de limitat timpul de nu reusesc nicidecum. Stupi la Ilia, roiuri la HD, polen, sirop...rame...acum urmeaza sa ne mutam la tei, pe urma FS...si tot asa. Poate mai in toamna cand se linistesc lucrurile. Sunt curios cat de multumit o sa fi la anul de matcile din Slovenia.  :hi:

ciucur

yulian,

Multumesc pentru gandurile bune! Sa iti dea Dumnezeu numai bine si success la urmatoarele culesuri !
Si eu imi doresc sa ne cunoastem. Te inteleg perfect cu timpul liber. Si eu am acumulat o stare de oboseala, de lucru mai e mult si concediul e in august. Ca sa nu mai zic ca am cam exagerat si am petrecut cam putin timp cu familia, ceea ce nu e bine deloc. Am totusi noroc ca sotiei incepe sa ii placa apicultura.

Am si eu cativa stupi in care nu mai incap albinele (corp 1/1 11 rame si 2 caturi de 1/2) care ar face treaba la pastoral, insa nu am timp de asa ceva si nu sunt pregatit din punct de vedere logistic. Ma multumesc cu ce strang pe vatra si ii admir pe cei ce merg in pastoral, pentru ca nu e usor.

:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Astazi am gasit albinele maltratand o regina. O tineau stransa intr-un ghem mic, si o trageau de picioare/aripi. Au sifonat-o bine de tot.
Este vorba de un stup ce nu l-am mai controlat de 3 saptamani. Stupul a dat un roi si 25 kg de miere.
Are puiet in toate stadiile pe sase rame si oua. Pe o laterala de rama am gasit o botca deja capacita. E singura botca din stup.
Matca e cea ce a preluat stupul dupa roire, nu e marcata.
Oare nu voiau sa lase regina sa ajunga la botca? Care ar fi motivul pentru care se comportau astfel? Am mai vazut albine strangand regina in ghem (dupa incercare de introducere regina) dar acum parea diferit.
Banuiala mea e ca nu sunt multumite albinele de regina si vor sa o schimbe. Daca e asa, le cam place riscul deoarece au o singura botca si regina e vai de capul ei acum.

Intrucat mie nu imi place riscul, am dat drumul la a doua serie de regine din anul acesta. 10 carpatine, 10 carnica. De data asta am transvazat, nu am mai folosit cutia Nicot. Nu sper la un procentaj prea mare, lanteta chinezeasca ce o aveam la stupina era stricata si cu greu reusam sa las larvele in potirase.
Acum ma pot antrena, nu ma mai intereseaza sa ma inmultesc si am resursele necesare. E total diferit de ceea ce faceam acum 2 ani sau chiar anul trecut.
Stau insa foarte prost la partea cu evidenta familiilor de albine. Nu prea folosesc caietul. Am marcat insa toate reginele din acest an cu placute numerotate pentru a le urmari mai usor pe viitor.

Reginele carnica se deosebesc clar de carpatine. Oua mai putin decat carpatinele, dar mai compact.
Sub coronita de miere au pus o minicoronita cu pastura si apoi puietul. Nu trec la rama urmatoare pana cea pe care lucreaza nu e aproape plina. Albinele sunt evident mai blande. Este prematur sa trag concluzii, le urmaresc in paralel cu roiuri de aceeasi putere de carpatine.

Reginele facute de mine cu trusa Nicot in luna mai sunt bune. Chiar sunt multumit de cum oua. Am mai cumparat 5 regine de la un crescator din zona mai putin cunoscut, membru pe celalalt forum. Albinele lui sunt foarte blande, comparabile cu cele carnica si reginele oua foarte bine. Insa din 5 regine, 2 au botci de schimbare linistita. Vedem ce va fi...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bmdna

Eu cred ca evidenta cat mai exacta a familiilor este foarte importanta. Te scuteste de o parte din munca si te ajuta sa faci ce trebuie la timp. Daca ai o evidenta exacta, este de mare ajutor cand faci regine. Cand vrei sa te apuci studiezi istoricul fiecareia, din ce an este si din care regina provine. Parerea mea personala este ca marcajul este insufficient. Pentru evidenta sint si softuri. Eu imi fac la inceputul zilei planul de bataie. In functie de ce am scris la vizita anterioara stabilesc la ce familii am de intervenit si ce trebuie sa fac. Astfel se scurteaza mult timpul consumat. Mai mult, daca scrii toate pe calculator, ai putea sa faci statistici interesante, care sa fie si ele de ajutor. Dau un exemplu. Mi-am notat data la care a roit fiecare familie. La analiza acestor date am constatat ca la mine majoritatea familiilor au roit intre 20 si 30 mai. Acum stiu sigur ca daca vreau sa ma duc in vacanta in Martinica, o sa evit sa ma duc in perioada asta. Decat sa ma duc in vacanta, mai bine fac controale mai atente. Sigur, acum asta tine de capacitatea fiecaruia, eu nu am o memorie prea buna si am decis ca trebuie sa notez.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

mape 48-petru manea

Acea matca este posibil sa nu fi vrut sa o omoare, ci o obligau prin acea metoda sa o duca spre niste inceputuri de botci sa depuna oua sau sa iasa din nou la roit ,avand in vedere ca deja era o botca in stup---am avut roi puternici cu matca din acel an si sa roiasca ---nimic nu este imposibil

ciucur

Citat din: mape 48-petru manea din Iulie 06, 2015, 12:01:38 PM
Acea matca este posibil sa nu fi vrut sa o omoare, ci o obligau prin acea metoda sa o duca spre niste inceputuri de botci sa depuna oua sau sa iasa din nou la roit ,avand in vedere ca deja era o botca in stup---am avut roi puternici cu matca din acel an si sa roiasca ---nimic nu este imposibil

Daca e asa, nu au nicio sansa sa roiasca. Matca era stramba si o aripa era aproape rupta. Nu cred ca mai e in stare sa zboare.
De aveau gand de roire nu trageau mai multe botci? Repet, in stup era o singura botca, deja capacita. Alte botci nu erau.

Multumesc pentru raspuns.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Trebuie last in pace. Vor sa schimbe regina. Nu e nimic anormal daca au o singura botca. Riscul e ca acea botca sa fie "scuturata" atunci cand s-a umblat in stup. Trebuie vazut, dupa cateva zile, daca a eclozat regina din acea botca. Daca era capacita trebuie controlat dupa cel putin 6 zile.

antiopa din ardeal

Citat din: ciucur din Iulie 04, 2015, 10:26:07 PM
Astazi am gasit albinele maltratand o regina. O tineau stransa intr-un ghem mic, si o trageau de picioare/aripi. Au sifonat-o bine de tot.
Este vorba de un stup ce nu l-am mai controlat de 3 saptamani. Stupul a dat un roi si 25 kg de miere.
Are puiet in toate stadiile pe sase rame si oua. Pe o laterala de rama am gasit o botca deja capacita. E singura botca din stup.
Matca e cea ce a preluat stupul dupa roire, nu e marcata.
Oare nu voiau sa lase regina sa ajunga la botca? Care ar fi motivul pentru care se comportau astfel? Am mai vazut albine strangand regina in ghem (dupa incercare de introducere regina) dar acum parea diferit.
Banuiala mea e ca nu sunt multumite albinele de regina si vor sa o schimbe. Daca e asa, le cam place riscul deoarece au o singura botca si regina e vai de capul ei acum.


Interesanta faza !
Nu cred ca la albine le place sa riste chiar asa. Faptul ca are o botca cred ca demonstreaza clar ca  nu sunt multumite de regina existenta si vor sa o schimbe. Dar nu-mi vine sa cred ca albinele sa se comporte astfel cu regina lor atata timp cat inca nu este in stup o regina (tanara), fecundata si care sa ponteze, ci doar o botca.
As fi optat mai repede pe ideea ca regina maltratata este cea batrana care nu a plecat cu roiul. Se intampla asa ceva din cate stiu dar mai rar. Oricum varianta cade deoarece daca am inteles bine aveti reginele marcate si cea in cauza e nemarcata.
Mai este varianta ca regina in cauza sa provina de la un alt stup care a roit sau de la un roi natural secundar (cu mai multe regine nefecundate) unde albinele dupa ce-si aleg regina le omoara pe celelalte sau le izgonesc (daca nu mor in lupte intre regine). Aceste regine izgonite incearca sa intre in alte familii si unde este deja regina sunt primite va dati seama cum. Ar merita sa verificati daca nu cumva in stup este o regina ouatoare.
Cu siguranta sunt si alte variante pe care oamenii le cunosc dar si pe care nu le cunosc.

Dar sa va povestesc ce am patit eu anul acesta.
Undeva la sfarsitul lui mai am gasit intr-un stup vreo 5-6 botci pe la mijlocul ramelor-deci de schimbare linistita. Deoarece in timpul saptamanii sunt ocupat cu serviciul (inca nu m-au dat afara) si stupina o am la 35 km de casa, obijnuiesc sa fac roi artificiali cu botci existente pe care-i duc la o locatie special pregatita la vreo 5 km de stupina. Stupul l-am trecut pe lista si la urmatoarea vizita am vrut sa fac roii de care am pomenit. Am gasit intr-o parte a cuibului regina batrana pe care am scos-o intr-o ladita de roi si vizionand in continuare celelalte rame am constatat ca toate botcile erau roase si nu mai aveam de unde sa fac nuclee. Ba mai mult, pe o alta rama am gasit o regina frumoasa si fasneata, deci regina aleasa de stup. Am renuntat la idee si am pus si batrana la loc.
Zilele trecute cand am ajuns cu extractia la stupul cu pricina am fost dezamagit pentru ca intr-un capat am gasit doar o rama de miere in rest doar coronite de miere si puiet in diferite stadii. Si am gasit si regina si am fost suparat pentru ca era batrana. Dar vizionand ramele in continuare am gasit la mijlocul stupului o rama cu pastura dupa care iar rame de puiet in toate stadiile. Si surpriza am gasit si regina tanara care avea in jumatatea ei de stup cam tot atata puiet cat si batrana. Am fost uimit ca au convietuit atata timp impreuna fara sa se omoare. Am pus rama cu regina tanara la loc si intr-o fractiune de timp am realizat ca daca batrana ponteaza atat de bine merita sa o scot cu albine si ceva puiet sa o duc la ,,azilul de batrani" unde cu siguranta va face o schimbare linistita de toata frumusetea. Si cu viteza am scos rama pe care era tanara sa o izolez sa nu cumva sa le trimit impreuna in aceeasi ladita la azil. Surpriza, pentru ca nu am mai gasit regina tanara. Si am vizionat ramele inapoi pana in jumatatea batranei unde le-am gasit pe amandoua luptandu-se. Adica batrana statea linistita iar tanara calare pe ea incerca sa o intepe. Dar nu cred c-a reusit ca nu putea sa intoarca fundul fiind plina de oua. Am scos batrana din inclestare, nu mi s-a parut grozav de sifonata si am trimis-o la azil. Sa vedem ce va urma.
Pana acum nu am pomenit ca 2 regine sa convietuiasca atata timp si sunt convins ca se datoreaza albinelor care nu le-au permis sa-si incalce teritoriul reciproc.

MOTANUL

Citat din: ciucur din Iunie 15, 2015, 09:23:00 AM

Au venit si cele 5 regine carnica din Slovenia, toate sunt acceptate si oua. Am fost placut impresionat de modul profesionist de livrare. Au facut insa cam mult timp pe drum din cauza Postei Romane care le-a primit in 27/28 mai la Bucuresti si le-au livrat in Deva in 2 iunie.......


Sunt f. curios de ce regine ai fost mai multumit: cele facute in stupina sau cele venite din Slovenia.
La o prima-vedere ca a trecut putin timp.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin


bucovineanu

La schimbarea linistita se intampla ca batrana sa convietuiasca impreuna cu regina tanara mult timp. Am avut cazuri cand au convietuit cateva luni in sezonul activ, au intrat in iarna amandoua, iar in primavara a iesit doar cea tanara. Au fost cazuri cand am gasit ambele regine pe aceeasi rama, chiar pe aceeasi fata, fara sa se atace. Inca odata se confirma ca nu toate familiile reactioneaza la fel, in situatii similare.

ciucur

Citat din: MOTANUL din Iulie 07, 2015, 12:46:09 PM
Citat din: ciucur din Iunie 15, 2015, 09:23:00 AM

Au venit si cele 5 regine carnica din Slovenia, toate sunt acceptate si oua. Am fost placut impresionat de modul profesionist de livrare. Au facut insa cam mult timp pe drum din cauza Postei Romane care le-a primit in 27/28 mai la Bucuresti si le-au livrat in Deva in 2 iunie.......


Sunt f. curios de ce regine ai fost mai multumit: cele facute in stupina sau cele venite din Slovenia.
La o prima-vedere ca a trecut putin timp.

La cantitatea de puiet si viteza de ouat, in acest moment carpatinele se prezinta mai bine.
La felul cum sunt ouate ramele, cum e organizata hrana si la blandete carnica e mai buna.
Totusi cand la carnica populatia trece de 4 rame bine ocupate de albine, par sa recupereze si la ouat. De asemenea fac rezerve mai mari de polen.

E prea devreme sa dam verdicte. Mie imi sunt dragi toate.
Ca si copiii au calitati si defecte ce difera, insa noi parintii ii iubim si pe unii si pe altii.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

#239
Citat din: ciucur din Iulie 07, 2015, 09:37:59 PM
...Ca si copiii au calitati si defecte ce difera, insa noi parintii ii iubim si pe unii si pe altii.

De acord, dar mai bine îi "cresc pe ai mei" din ţară decât să ... "adopt" din străinătate.
:wink:
(Evident, punct de vedere strict personal şi referitor doar la albine !!! )