ursulakhe imi spun unii prieteni

Creat de Marius-ursulakhe, Iunie 24, 2012, 09:13:48 AM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Citat din: Ionut Mioveni din Mai 04, 2014, 12:20:32 PM
Salutare Mihai!
Acel tabel il gasesti in sectiunea Bibliografie ....la litera P vei gasi "Plante melifere"...are 9 pagini.
Cred ca la asta te refereai. Spor!
Mersi mult ionut dar nu l-am gasit numai ceva pe  http://ro.wikipedia.org/wiki/Plante_melifere   si nu pot sa imi copiez tabelul
Daca are cineva acest tabel va rog sa il postati pe pagina mea sa il am si eu mai la indemana

romikele

Salveaza pagina... File > Save Page As (Web Page complete...)

Marius-ursulakhe

Nea Mihai mai salvat inca o data mersi fain

Marius-ursulakhe

Dragi colegi am nevoie de un sfat pt un prieten care are ceva probleme
Prietenul meu este incepator cu in jur de 40 stupi si a scos la floarea soarelui din doua culesuri doua butoaie de 200 litri de miere pe care a vandut-o in toamna la un patron incepator in domeniul procesari mieri
Problema lui este ca ieri a sunat patonul ca are nevoie de butoaie (pe care le-a lasat la patronul respectiv cu miere cristalizata in iele ) iar angajati patronului ia spus prietenului meu ca miere intr-un butoi a inceput se prinda un miros de alcool (adica eu cred ca mierea respectiva cred ca a prin umiditate si incepe sa fermenteze)
  Intrebarea este ca ce este de facut cu acea miere daca patronul ii cere bani pe ia inapoi ca prietenul meu a zis"EU NU MA CERT CU NIMENI SAU SA FAC SCANDAL PT UN BUTOI DE MIERE"
Mierea respectiva sar putea da in toamna la albine sa ierneze pe aceea miere ?

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Marius-ursulakhe

#380
Citat din: pistol28 din Mai 28, 2014, 06:56:10 AM
Se face TUICA.
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: pot face diaree.
Tot asa am zis si eu catre el dar mi-a zis ca nu au mai facut tuica de 7-8 ani de cand s-au apucat parintii lui de solariile cu flori

Marius-ursulakhe

Dragi colegi am nevoie de ceva poze cu ceva lavete sau cam asa se numesc lavete pt translazare ca la mine in zona nu gasesc de cumparat si am incercat sa imi fac una la lucru dar din cauza ca nu am o poza ma complexa nu stiu cat de buna am facut aceastra laveta
Doresc sa incerc sa vad si eu cu este cu translazarea

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Marius-ursulakhe


Marius-ursulakhe

Salutari dragi colegi
In data de 12 iun am facut prima translazare si am translazat 21 larve din care mi-au reusit 16
Eu am procedat astfel al luat un pix chinezesc si am inceput sa fac niste sabloane cu el pt botci iar joi m-am suparat pe lume si am luat una bucata lumanare am lipit botcile artificiale pe o rama lata si am inceput sa tanslazez
Am bagat rama intr-un starter unde am tinut-o 24 ore la care i-am dat sirop iar dupa cele 24 ore scos din starter si am bagat intr-un stup finisor (un stup cu matca si populat bine cu albina
Poze am sa fac cand iau botcile sa le plantez in nuclee pt inperechere

Marius-ursulakhe

Rama cu botcile din translazare
PS:am gresit la numaratoare dar totusi au iesit din 21 translazate 15 bune
     -in poza se vad doar 13 ca ieri am luat doua si am bagat in doua nuclee de inperechere

G. Iulian

 :bravo:
Bine Marius. Când se încălzeşte mă bag şi eu la treabă.
Cu stupii cum stai? Cum a mers pana acum? Te-ai mai extins?  :hi:  :hi:  :hi:

Marius-ursulakhe

Citat din: Gheorghevici Iulian din Iunie 19, 2014, 02:00:53 PM
:bravo:
Bine Marius. Când se încălzeşte mă bag şi eu la treabă.
Cu stupii cum stai? Cum a mers pana acum? Te-ai mai extins?  :hi:  :hi:  :hi:
Iulian cu stupi stau destul de rau ca a fost un an foarte slab
Am 13 matci pregatite in nuclee pt inperecheat in nuclee si mai am un rand de matci ouate in data de 12 luna asta
Vom mai vedea cum va fi la floare dar daca nu fac ceva miere macar 100 kg atunci anul acesta nu am facut cu 20 stupi cat am facut anul trecut cu 5-6

G. Iulian

Si eu am scos mai multa miere la salcam anul trecut cu 6 stupi decat anul acesta cu 20. In acelasi loc.  :sad:  Maine ii aduc acasa sa vedem ce e prin ei - cei care au roit au matci majoritatea imperecheate dar cu ponta stau destul de prost la toti - sa vedem cum au evoluat in ultima saptamana.

NYK74

Marius,spui un adevăr care nu stiu cit de mult il crezi tu însuti ,dar asa este anul acesta ,in multe cazuri,nu se scoate de la 20 familii ,cit sa scos anul trecut de la 5,
Nu stiu cum merge culesul la tei in ţara ,eu aici in zonă nu am,oricum acest an sa vazut de la inceput  ca nu va fi un an prea grozav .
Sper sa reusească sa-si adune rezerve hrană pentru iarnă ,in rest noi ne vom invata si cu câte un an mai slâbut .
Spor la toate :hi: