ursulakhe imi spun unii prieteni

Creat de Marius-ursulakhe, Iunie 24, 2012, 09:13:48 AM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

o poza cu gratia pusa peste rama
o poza cu amandoua gratiile puse pe rama
o poza cu gratiile departate un pic de rama
Eu am sa folosesc ceva sarma sa leg gratiile de rama la momentul respectiv  :wink2:

Marius-ursulakhe

Dimensiune exterioara a ramei cu tot cu gratii este de 6,5 cm iar cea interioara intre gratii este de 6 cm

Marius-ursulakhe

#362
Si acum ceva poze cu stupii mei gata de mutat albina din cei din gradina (10 trebuie mutati in lazi pe 10 rame din cauza transportului ---remorca
Tot din cauza remorci trebuie sa montez toate manerele in fata (pe partea cu urdinisul )pt ca altcumva nu imi intra 3 pe rand

Marius-ursulakhe

#363
Marul a cam trecut si papadia mai are putin si este gata

Marius-ursulakhe

Florile de papadie sunt foarte vizitate de albine in aceasta perioada la mine in zona

Marius-ursulakhe

Si doua poze cu ceva plante care au inflorit zilele aste si sunt destull de multe .altele sunt cu floare alba altele cu floare crem
As dori pe cei mai experimentati si cunosc aceasta planta si imi spuna si mie cate ceva despre ia   :hi:   :D 

romikele

Citat din: ursulakhe din Aprilie 22, 2014, 11:36:27 AM
Si acum ceva oze cu stupii mei ...
Poate OZENEURI  =))

Citat din: ursulakhe din Aprilie 22, 2014, 01:51:41 PM
Marul a cam trecut si papadia mai are puti si este gata

Poate puțe ...  =)) =))

:hi:

Marius-ursulakhe

Naiba sa o ia tastatura asta de cand au aruncat copii iaurt lapte etc. pe ia daca nu verific ce am scris ies niste cuvinte de te doare mintea
Pana acuma am zis ca eu ma grabesc cu scrisul dar si sotiia tot as pateste pe facebook si sant anumite litere care nu vor numai daca sunt apasate ori mai dare ori in anumite pozitii

sorinma

Citat din: ursulakhe din Aprilie 22, 2014, 11:36:27 AM
Si acum ceva poze cu stupii mei gata de mutat albina din cei din gradina (10 trebuie mutati in lazi pe 10 rame din cauza transportului ---remorca
Tot din cauza remorci trebuie sa montez toate manerele in fata (pe partea cu urdinisul )pt ca altcumva nu imi intra 3 pe rand

Imcearca cu manerele d-lui Uve poate  sa-ti placa,spatiu sigur ocupa mai putin spatiu
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

NYK74

Nu te preocupa Ursulakhe ,nu esti singurul,se mai întîmplâ si pe la altii,inclusiv mie,oricum cine vrea intelege,dacă isi da interesul.
De multe ori scriem clar un lucru,si alti colegi inteleg si ei tot clar,dar altceva,adică mai multe lucruri =)) =))

sorinma

Sa stiti ca si la tastatura dauneaza cola... :nudie:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

stefan1

Citat din: ursulakhe din Aprilie 22, 2014, 02:01:20 PM
Si doua poze cu ceva plante care au inflorit zilele aste si sunt destull de multe .altele sunt cu floare alba altele cu floare crem
As dori pe cei mai experimentati si cunosc aceasta planta si imi spuna si mie cate ceva despre ia   :hi:   :D

  Cred ca este vorba de Vicia lutea (lutea=galben in latina). E din familia leguminoaselor, in unele zone se numeste si mazariche. Pentru albine nu este o planta deosebita. Are si ceva nectar si ceva polen (gri) dar albinele nu prea ajung la nectar, doar bondarii il culeg sau si albinele daca bondarii rod florile lateral. Unele surse o mentioneaza ca furnizoare de miere de mana, de culoare inchisa, de la o specie de omizi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Marius-ursulakhe

Citat din: stefan1 din Aprilie 23, 2014, 02:20:33 AM
Citat din: ursulakhe din Aprilie 22, 2014, 02:01:20 PM
Si doua poze cu ceva plante care au inflorit zilele aste si sunt destull de multe .altele sunt cu floare alba altele cu floare crem
As dori pe cei mai experimentati si cunosc aceasta planta si imi spuna si mie cate ceva despre ia   :hi:   :D

  Cred ca este vorba de Vicia lutea (lutea=galben in latina). E din familia leguminoaselor, in unele zone se numeste si mazariche. Pentru albine nu este o planta deosebita. Are si ceva nectar si ceva polen (gri) dar albinele nu prea ajung la nectar, doar bondarii il culeg sau si albinele daca bondarii rod florile lateral. Unele surse o mentioneaza ca furnizoare de miere de mana, de culoare inchisa, de la o specie de omizi.
Nea Stefane ai din partea mea toata stima si repectul si un mare mare MULTUMESC  ^:)^   =D>

Marius-ursulakhe

Dragi colegi am nevoie de ceva informatii mai complexe despre periada de inflorire cantitatea de nectar pe hectar (mai la subiect)despre ceva arbori si plante
1 Castanul comestibil care este situat pe o vale de munte
2 teiul intr-o zona muntoasa  (15 hectare)
3 amorfa in zona de ses
4 faneata in zona de deal
5 zmeurul in zona de munte
Toate acestea vreau sa le pun intr-un bilant sa vad la care sa merg cu albinele
Sunt in primul an in pastoral pt acesta data si doresc sa fructific cat pot de mult aceasta meserie
Va multumesc din tot sufletul pt intelegere
PS:nu mai gasesc acel tabel cu plantele si arbori meliferi in care era trecut data de inflorire si productia de miere pe hectar de aceea va cer ajutorul

Ionut Mioveni

Salutare Mihai!
Acel tabel il gasesti in sectiunea Bibliografie ....la litera P vei gasi "Plante melifere"...are 9 pagini.
Cred ca la asta te refereai. Spor!