Rarescyp

Creat de rarescyp, Aprilie 08, 2012, 08:33:57 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Asta e ca nu e plana e o remorca si cu obloane din tabla si eu m-am gandit sa tau obloanele laretale pe colturi si sa le cracesc sa am in parte de sus a oblonului 145 iar jos sa ramana asa cu este
Sper sa ii dau de capat cumva momentan nu am cumparat nici materialul dar asta urmeaza perioada urmatoare daca nu mai ploua sau ninge

rarescyp

Citat din: ursulakhe din Februarie 09, 2014, 11:17:10 AM
Asta e ca nu e plana e o remorca si cu obloane din tabla si eu m-am gandit sa tau obloanele laretale pe colturi si sa le cracesc sa am in parte de sus a oblonului 145 iar jos sa ramana asa cu este
Sper sa ii dau de capat cumva momentan nu am cumparat nici materialul dar asta urmeaza perioada urmatoare daca nu mai ploua sau ninge
gasesti tu o solutie...poti sa intrebi si la rar daca poti sa transformi pavilionul remorii....
spor la treaba
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Vyktor


remorca e facuta la comanda ; anvelope c/13, foi de arcur knott ( rezistenta 900 kg / arc), cadru foarte rezistent....remorca ar trebui sa reziste la o incarcatura de 1800- 2000 kg...pana acum am tractato cu masina personla, un opel astra 2.0 tdi....sunt constient ca nu o sa ma descurc cu opelul in pastoral...in viitorul apropiat o sa achizitionez un transporter 2.5.....
pe rand si cu pasi mici le facem pe toate....
[/quote]

Unde ai facut si cat te a costat remorca?
:thanks:

rarescyp

in Salonta...nu mai tin minte cum se numeste firma, tre sa caut in acte...5500 Ron nepodita....daca punea tego pe ea ma mai costa inca vreo 1500 Ron....mi s- a parut mult si am ales sa o podesc eu; am podito cu Qsb de 12mm peste care am pus tabla galvanizata de 0.4 pe care am avuto eu...in total am ajuns cu ea la gata inmatriculata la 6500 Ron....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

#64
ieri am prins o zi frumoasa cu 12℃...Am profitat si le-am dat a 4 stimulare pe anul asta( model calmus daniel )..unele fam aduceau polen...curiozitatea m- a inpins si am desfacut 3 fam toate aveau puiet, dar la una dintre ele am ramas surprins sa vad puiet pe 2 rame jumate cate 10- 15 cm² pe o fata de rama...fam respectiva a fost stransa bine in toamna pe 6 rame si are matca din august 2013...
pt perioada asta cred ca e destul de bine..
,
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

azi am facut primul tratament pt varoa cu un fogar, iar ca solutie am folosit tactic si ulei de parafina...dupa tratament albinele au iesit la un zbor foarte intens sa se curete...afara erau 14°C la ora 13:00...
lada din imagine e din polistiren extrudat, facuta in toammna, in ea a iernat o familie in conditii f bune...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

dodo79


fiug1970

mie imi fac cu ochiul suportii :nebun: :nebun:
sant goi pe dinauntru??au fost storsi??
sau la vara se umplu??suportii..tin rece vara?? :rotfl: =)) :rotfl: =))

rarescyp

aaa suportii,....???
uita cum sta treaba cu 'suportii'...i-am pus anul trecut si am observat ca albinele aduna mai cu spor cand stiu ca acasa le asteapta o lada de bere...;; dar e doar o pacaleala , lada e goala... :rotfl:
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

fiug1970

Sau stuparul trage mai des la stupi??????? :uimit: :uimit: :nod: :nod: :nod:
PRIETENII STIU DE CE!!!!! =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

rarescyp

ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

#71
1.   aparatul meu pt tratamente antivaroa...
2.   freza manuala montata pe o masuta speciala
3.   model de podisor...copiat dupa modelul lui calmus daniel...
4.   roi iernat pe 4 rame in data de 28.02.
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

romikele

Citat din: rarescyp din Martie 01, 2014, 02:38:17 PM
... anticaroa...

Asta ce dreaq mai e... ca mi-am epuizat neuronu si tot n-am aflat  =))

mmacreanu

Citat din: rarescyp din Martie 01, 2014, 02:38:17 PM
1.   aparatul meu pt tratamente anticaroa...
2.   freza manuala montata pe o masuta speciala
3.   model de podisor...copiat dupa modelul lui calmus daniel...
4.   roi iernat pe 4 rame in data de 28.02.

imi poti spune unde se gaseste masuta aia speciala? eu am prins freza manuala sub un banc de lemn ...

EDIT: am gasit pe goagal, acelasi model ca al tau http://www.sculesiechipamente.ro/masa-pentru-freza-lemn-pra-1011-f/
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

rarescyp

chiar de acolo am cumparato ( mafcom cluj) ... isi merita banii, e foarte practica
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....