Rarescyp

Creat de rarescyp, Aprilie 08, 2012, 08:33:57 PM

« precedentul - următorul »

rarescyp

nu am facut inca pastoral, asa ca nu pot sa te contrazic....idea e sa iti faci timp si sa extragi inainte de plecare...
majoritatea fac asta.
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

yulian

Si cum poti face la salcam cand in 1-2 zile treci de la agonie la extaz si trebuie sa te muti rapid. Anul trecut aveam stupul cu cantarul 82 kg, miere necapacita si urmau inca doua ture de salcam. Sa stau sa privesc cum creste minusul?? Tai-o taica ca frige. La culesurile de durata e usor, la salcam te rupe!

rarescyp

aceast model de  platforma am gandito singur avand ca inspiratieniste poze gasite pe net...sper sa isi dovedeasca utilitatea si sa imi faca munca mult mai usoara..In 15min de la ajungerea in pastoral, fara efort 2 persoane o pun pe pozitie...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

Citat din: yulian din Februarie 07, 2014, 07:31:38 PM
Si cum poti face la salcam cand in 1-2 zile treci de la agonie la extaz si trebuie sa te muti rapid. Anul trecut aveam stupul cu cantarul 82 kg, miere necapacita si urmau inca doua ture de salcam. Sa stau sa privesc cum creste minusul?? Tai-o taica ca frige. La culesurile de durata e usor, la salcam te rupe!
probabil ca ai dreptate...sigur o sa gasesc o solutie pentru orice situatie
cpropo...cat timp dureaza sa storci 32 stupi la 3 persoane?....
imi asum toate riscurile....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

yulian

Citat din: rarescyp din Februarie 07, 2014, 07:33:41 PM
sper sa isi dovedeasca utilitatea si sa imi faca munca mult mai usoara
Modelul e chiar ok, baza e slaba. Sa nu ti se duca puntea cand ti-e lumea mai draga. La extras trebuie sa ai timp...sau magazii la indemana->scoti unele, bagi altele. Oricum ai lua-o iti trebuie timp si spatiu. Cu ce vei trage remorca? Unde vei pune mierea extrasa, centrifuga, cort, descapacitor. Stiu, e frumos pe vatra cand toate-s la indemana, dar la pastoral sunt multe de luat in seama. Important e sa vrei sa te descurci si atunci vei reusi!

dodo79

Citat din: yulian din Februarie 07, 2014, 08:26:17 PM
Citat din: rarescyp din Februarie 07, 2014, 07:33:41 PM
sper sa isi dovedeasca utilitatea si sa imi faca munca mult mai usoara
Modelul e chiar ok, baza e slaba. Sa nu ti se duca puntea cand ti-e lumea mai draga. La extras trebuie sa ai timp...sau magazii la indemana->scoti unele, bagi altele. Oricum ai lua-o iti trebuie timp si spatiu. Cu ce vei trage remorca? Unde vei pune mierea extrasa, centrifuga, cort, descapacitor. Stiu, e frumos pe vatra cand toate-s la indemana, dar la pastoral sunt multe de luat in seama. Important e sa vrei sa te descurci si atunci vei reusi!
daca e pe suport si nu sta direct pe remorca e un lucru bun.daca ai timp sa scoti mierea la timp atunci nu ar fi o problema asa grava.ptr tractiune ai nevoie de o autoutilitara sa ai loc ptr cele enuntate de Yulian.
sa ne tii la curent
sanatate

roi_ag

#51
Un om in plina creatie ,casa.... , remorca , stupi   :bravo: Sanatate iti doresc!!! %%- Carcotasi se gasesc......O scoti tu la cap :wink:

rarescyp

Citat din: roi_ag din Februarie 07, 2014, 10:25:08 PM
Un om in plina creatie ,casa.... , remorca , stupi   :bravo: Sanatate iti doresc!!! %%- Carcotasi se gasesc......O scoti tu la cap :wink:
ms...satisfactia e ca toate sunt gandite de mine si facute cu mana mea..
remorca e facuta la comanda ; anvelope c/13, foi de arcur knott ( rezistenta 900 kg / arc), cadru foarte rezistent....remorca ar trebui sa reziste la o incarcatura de 1800- 2000 kg...pana acum am tractato cu masina personla, un opel astra 2.0 tdi....sunt constient ca nu o sa ma descurc cu opelul in pastoral...in viitorul apropiat o sa achizitionez un transporter 2.5.....
pe rand si cu pasi mici le facem pe toate....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

ieri am reusit sa termin patforma...mai trebuie doar slefuita si vopsita,...sistemul de fixare pe remorca, in timpul transportului; cat si picioarele mi- au dat ceva de furca...per total a iesit foarte bine...testul si- l va da anul asta, pt ca anul viitor mai  vreau sa fac una.
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

yulian

Cam la ce pret ai ajuns cu materialele??
Mutlam!

rarescyp

teava, cornier,electrozi, panze flex, suruburi, profile,  grund, vopsea...~1500  Ron
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

inca ~ 1500 au costat materialele pt 35 stupi echipati complect...manopera in cazul meu nu se calculeaza
musca sa fie ca de restul m- am ocupat ...
Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Marius-ursulakhe

RARESCYP dami si mie o idee cum sa imi fac (sa imi modific un pic remorca dar sa nu ma afecteze la verificare---adica sa nu se vada prea tare)
Eu am o remorca de salonta cu rotile bagate sub cuva si am dimensiunile la cuva de 2 m lungime si 1,4m latime
Eu as avea nevoie de 2.20 m lungime si 1,45 m latime
Eu la lungime m-am gandit la o ajustare provizorie pe care sa o montez si sa o dezmontez numai cand car stupii
Cadrul il voi face in functie de cum imi cere doua randuri de stupi cu magazie de 1/2

rarescyp

ursulache...la remorca nu trebuie sa faci nici o modificare...
daca platforma remorcii e plana, cu rotile sub remorca poti sa gaci un cadru separat de remorca, la dimensiunea pe care o doresti, iar stupii ii incarci pe acel cadru...
vezi cadrul gandit de mine...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

remorca mea are latimra de 220 cm si lungimea fe 345 cm...cadrul cate l- am facut e mai lung cu 25 cm fats de platforma remorcii; asta ca sa imi incapa 8 stupi pe rand ....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....