IERNAREA IN ADAPOST

Creat de bogdan moldovean, Februarie 18, 2012, 09:47:25 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

Dragilor  deschid acest subiect cu scopul de a afla avantajele sau dezavantajele iernarii in adaposturi in cosecinta daca este rentabil logistica si procedeul de iernare in acest mod.Eu dispun de o suprafata de 1700 mp din zidarie acoperita cu acoperis din azbociment(tip fostele grajduri comunale I.A.S-URI)lungime de 75m latime 11 metri acoperisul fiind izolat termic cu vata minerala.Anul asta ma confrunt cu umiditate in stupi nu din cauza impachetarii necorespunzatoare nu i am  infofolit exagerat ci din cauza modelului de stup pe care l am mostenit .Cand administrez turta oricat as aplatizao  tot imi ramane un spatiu intre 2-4mm intre podisor si rame .Cu aceasta pb deosebit de grava pot spune ma confunt serios in iarna asta oricat am incercat sa remediez problema improvizand fele de fel metode tot imi intra curenti reci in stupi in felul asta a dus la aparitia brumei pe peretii interiori ale stupilor si chiar gheata.Ma bate gandul ca de la anul sa incerc metoda asta de iernare in adapost dar nu am cunostintele necesare pt a recurge la aceasta metoda.In interior e ceva mai cald cu 1,5-2 grade e dos nu intra curentii reci de aer dar am dubii cu zborul de curatire Rog apicultorii profesionisti care se aocupa de metoda asta de iernare in adapost care sunt pasii care trebuie parcursi si zborul de curatire daca se poate afectua in aceasta hala .Multumesc

morozan simion

din ce am vazut eu in zona bistrita, apicultorii care au stupina fixa, este o construtie de regula din lemn stil pavilion care au urdinisurile afara.
deci regula de baza este sa aiba urdinisurile afara sa poata sa-si faca zborul(rile) de curatare.

tassevasi

#2
  Dupa cum am inteles , din ce am citit eu acum citiva ani ,trb o f  buna organizare , mai ales cind ai multi peste 500  .
  Paletizarea lor  ,sa ai un titicar ,spatiul mare  cu aerisiri ,in spatiu ele produc dioxid  si caldura .
  Este exclusa iesirea la zborul de curatire in spatiul acela .
  Deci se inchid si se introduc pe timpul rece si atunci cind e cald se scot pt zbor .
  Daca nu m-a interesat  nu am retinut bine ,sunt mai multe  de spus , cred ca vei gasi si pe  net.
  Numai bine .
   

dorindafi

.Cand administrez turta oricat as aplatizao  tot imi ramane un spatiu intre 2-4mm intre podisor si rame

poate vrei sa spui -intre podishor shi stup adica peretzii stupului sau cum vrei sa-i numeshti
cat despre temperatura din grajdi fatza de cea deafara e tot un drac
cred ca trebuie revizuita situatzia la :
-numarul de rame din cuib sa fie pt puterea familiei respective
-urdinishul cu deschiderea corespunzatoare

ps  tassevasi zice bine dar asta-nseamna ca va trebui sa stai numai cu stupii atunci cand trebuie  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

johnysibiu

Am incercat eu. Am si prezentat rezultatul la o sesiune de comunicari stiintifice cand eram student. THAT'S USELESS. Se castiga la cantitatea de miere care ramane in stup in schimb dezvoltarea familiei se amana cu cca trei-patru saptamani. Nu cred ca te aranjeaza.

Parerea mea :stupul trebuie sa stea in aer liber,cele mai scazute temperaturi nu au putut distruge o familie de albine cu temele facute toamna. Familia trebuie sa fie capabila sa iasa la zbor de curatire cat mai devreme iarna pentru a permite reginei sa inceapa ponta,daca vrei sa ajungi la salcam.Daca te bazezi pe faneata poti studia varianta amenajarii adapostului.

Pentru a combate condensul lada trebuie sa se inchida APROAPE ermetic, adica sa nu ai mai multe hornuri si sa fie bine izolata de cu toamna.Acum nu le mai ciocani ca dai de belele.

stefan1

#5
  Daca am inteles bine, dupa ce le pui turta, podisoarele nu se mai aseaza etans si pe sus iese caldura cum vrea!
  Iti propun doua solutii: - le lasi toamna rezerve mai mari si nu le mai dai nici o turta in primavara
                                        - intercalezi intre corp si capac un 'brau' care sa iti permita sa pui acolo o turta sau un fagur culcat cu miere. Poate fi si un cat gol. Nu merge chiar la orice tip de lada
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bogdan moldovean

normal ca deacum nu mai am ce sa l e fac in privinta condensului sa vad cum voi iesi din aceasta iarna atipica dar in privinta iernarii in adapost trebuie neaparat ca urdinisurile sa fie in exteriorul halei?in acest caz nu am cum ca inaltimea geamurilor este la vreo 1.5 m inaltime .Nu se poate ca albinele sa si faca zborul de curatire in interior ?mentionez ca dispun de foarte mult spatiu inaltimea pana la acoperis este de 6m Sau ma puteti orienta sprea alta metoda cu urdinisurile inchise cu plasa pusi pe niste caricioare si cand e timpul favorabil le as  trage afara .Cum e cel mai bine de facut?

Adrian Roman

Citat din: bogdan moldovean din Februarie 19, 2012, 09:13:59 AM
normal ca deacum nu mai am ce sa l e fac in privinta condensului sa vad cum voi iesi din aceasta iarna atipica dar in privinta iernarii in adapost trebuie neaparat ca urdinisurile sa fie in exteriorul halei?in acest caz nu am cum ca inaltimea geamurilor este la vreo 1.5 m inaltime .Nu se poate ca albinele sa si faca zborul de curatire in interior ?mentionez ca dispun de foarte mult spatiu inaltimea pana la acoperis este de 6m Sau ma puteti orienta sprea alta metoda cu urdinisurile inchise cu plasa pusi pe niste caricioare si cand e timpul favorabil le as  trage afara .Cum e cel mai bine de facut?
Urdinisul nu il inchizi cu plasa, acolo trebuie gratie anti soareci. Si daca ai asa, 5-10 familii, sa zicem ca le mai plimbi cu caruciorul afara-inapoi, si din nou, cand e fereastra de zbor. Daca ai familii multe, sau foarte multe, zau ca nu vad eficacitate, dar deloc ! Pune in balanta toate aspectele, si vezi cum ti-e mai bine . :nod:

nicomico

Bogdan sunt de parere ca iernarea in adaposturi este buna.Consumul de hrana este mai mic,deci nu se incarca atata intestinul albinelor.Pentru zboruri de curatire trebuie scoase din cand in cand afara cand este temperatura optima.Atasez foto cu iernare in adapost sa tragi concluzii daca trebuie sau nu sita la urdinis.(nu cred ca le afecteaza cu ceva)

bucovineanu

Cand eram copil, in urma cu vreo 50 de ani, se mai obisnuia sa se ierneze familiile in adaposturi. Din ce tin eu minte de multe ori nu scapau decat foarte putine. In acele adaposturi trebuie mentinuta o temperatura constanta in jur de 3-5 grade si o buna ventilatie. Ori acest lucru se face cu un important consum de energie. Despre zboruri de curatire nu poate fi vorba. Adapost e si pavilionul si cei care ierneaza familii atat in pavilion cat si varsati spun ca mai bine ierneaza cei varsati. Albinele nu mor din cauza frigului. DACA AU REZERVE SUFICIENTE SI AU FOST TRATATE CORECT FAMILIILE DE ALBINE TREC ORICE IARNA DIN ZONA ROMANIEI,.

bogdan moldovean

de ventilatie nici nu se pune pb ca  am aer este la discretie am inteles ca in adapost familiile de albine isi creaza microclimatul (incalzirea)prin eliminarea dioxidului de carbon Cu cat ai mai multe familii in adapost cu atat temperatura este mai ridicata favorizand inceperea pontei mult mai devreme si economisirea hranei .Ma gandesc ca daca le as ierna in adapost as putea obtine macar o generatie de albina in plus fata de iernarea pe vatra.Dar marea pb este zborul de curatire .Pot iesi albinele in hala pt a si face zborul?

bucovineanu

Zborul de curatire in spatiu inchis e recomandat in unele carti de apicultura dar in practica rezultatele sunt dezamagitoare. Albinele vor incerca sa iasa spre lumina, respectiv se bulucesc la geamuri si nu se intorc in stupi neputand face zborul de recunoastere.

filip

Citat din: bucovineanu din Februarie 19, 2012, 06:49:51 PM
Zborul de curatire in spatiu inchis e recomandat in unele carti de apicultura dar in practica rezultatele sunt dezamagitoare. Albinele vor incerca sa iasa spre lumina, respectiv se bulucesc la geamuri si nu se intorc in stupi neputand face zborul de recunoastere.
In zilele cu soare si temperatura peste 10 grade scoti lazile afara.Astfel fac zborul de curatire.Apoi spre seara le duci inapoi in beci.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

#13
E o solutie daca ai familii putine si nu ratezi ocaziile prielnice.  Daca ai familii multe nu e realizabila. Toamna trecuta cand trebuiau bagate la "beci"?

bogdan moldovean

nu este vorba de beci este o cladire ca un fel de hala in spatiu liber prevazuta cu geamuri betonata in interior NU as ierna stupi in beciuri unde este umiditate ridicata sau in solarii Este o cladire noarmala