Nea Costica din Buzau

Creat de Nea Costica din Buzau, Ianuarie 19, 2012, 03:39:28 PM

« precedentul - următorul »

prisecarul

bine ai revenit si sanatate multa in continuare!
:welcome:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

Numai bine si putere de munca pentru a fi mai puternic ca inainte !  : sampanie:

oroles

Of... Numai cand aud de Fundeni mi se face pielea gaina.
Sper sa va fie bine! Sanatate si noroc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Bine ai revenit si insanatosire grabnica. :)  :welcome:
Sanatate tuturor apicultorilor

sandupop

Bine ai revenit.....acu ca ai scapat de ...service,  mai mergi peste 50 de ani la o revizie...... Sănătate maximă! !
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Nea Costica din Buzau


Va salut si va multumesc pt urari  :hi:
Ma simt foarte bine dupa operatie, am facut doua controale la Bucuresti, totul este in regula, asa ca urmatoarele controale vor fi la Buzau. Am avut un pic de alergat, am reusit sa ma pensionez pt invaliditate gr 2. Sunt multumit ca am reusit pt ca nu mai aveam niciun venit. O sa revin cat de curand pe forum, pt ca va simt lipsa  :)  :hi:
ps am primit foarte multe i-mail uri de la LINKEDIN  :uimit:, nu stiu ce este , nu cunosc engleza, ma ajuta cineva ?
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Vyktor

Nu e nici daunator,  dar nici folositor,  asa ca poti sa ignori mesajele.
Este un site pe care,  zic ei,  poti descoperi noi oportunitati profesionale,  de afaceri, initiative antreprenoriale....poti construi propria rete profesionala....vax albina.
Bineinteles trebuie sa ti faci cont.  :hi:

G. Iulian


Nea Costica din Buzau

Multumesc Vyktor  :hi:
Am sa incerc Iulian .

Am promis ca am sa va spun [si anecdotic  :uimit:] cateva din peripetiile petrecute la spital, unde am fost operat pe cord deschis, iata ;
Ne-a dus fiul meu pana la Fundeni [afost si sotia], salon 4 paturi, toaleta, balcon si frigider.
Analize, film la plamani coronografie. Trombocite putine, analize la sectia Hematologie [conferential doctor Ionescu], tratament pt a le aduce la normal. Parametri normali, epilare, doua spalari cu dezifectante, ultima cu iod, pansare cu pansament steril zona de interventie, fixare data interventie chirurgicala [luni 16 iunie sch 2], amanare, lipsa anestezist. Reprogramare interventie [17 iunie sch 1], interviu cu anestezistul [explicatii in ce consta interventia chirurgicala] cu o seara inainte.
Dimineata injectia preanestezie [de inveselire  :sad:], in carut gol in pijamale si papuci, directia sala de operatie. Cand m-a luat din salon, infirmiera mi-a zis ,,hai nea Costica sa nu adormi in carut", iar eu cand, cand am fost predat la asistentele din sala de operatie, am strigat, cu mainile sus [premeditat] ,,viva nea Costica, viva Buzaul". Am avut un dialog cu asistentele [ultimul de care-mi mai amintesc], ,,aveti grija de mine, ca si eu voi fii atent cu voi, ele- cum? zic e sotia pe hol]. S-au dus la sotie, sotia ar fi dat orice sa-mi faca bine si le-a dat cate un milion de fiecare  :surprised:. Nu m-am suparat pe ea ca am inteles situatia.

M-am trezit pe un pat mobil, cineva imi scotea furtunul din gat si ma dezlega, am vazut si sotia i-am srans mana [eram deja in salonul de terapie intensiva] si am adormit. Acuma anestezicul isi facea efectul intermitent [cand constient cand somn].
Am scapat de anestezic, dormeam cand doream, imi era sete, apa primeam limitat, asistat.
Si aici am intervenit la o asistenta [fusese sotia atenta si cu ele], mi-a umplut un pet de 0.5l cu apa plata si am bagat-o sub patura.
Peste catva timp aud din patul de langa mine [nu ne vedeam, ne despartea un paravan] aud gemete si strig [incepusem sa vorbesc]- Gigele tu esti ? si zice da.
El nu putea vorbi, abia a doua zi ne-a ridicat in sezut ne-a dat sa mancam si am putut vorbi.
Am mancat cate un iaurt si cate o banana, trebuia sa stam mai mult si in sezut dar pe el il durea capul si a chemat infirmiera sa-l ajute sa se aseze in pat.

Am sa ma opresc aici acum, o sa continui altadata cu faze si mai picante.
ps stiu ca e plictisitor sa cititi, dar daca am promis ma tin de cuvant.  :hi:
ps2-pt cei care doresc altceva pun niste poze, sa nu credeti ca am uitat de albine  :) [acolo sunt eu cu nora, nu stiu cine a facut poza]


Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

romikele

Tot frumos si hatru ai ramas... e clar ca operatia a reusit!  :yes:

Sa fii sanatos si mai des pe aici!  :hi:

Nea Costica din Buzau

Da Mihaita , operatia a reusit  :hi:
Am fost la controlul de la 3 luni de la interventia chirurgicala  la cabinet particular al domnului doctor chirurg, unde mi-a facut [o doamna doctor cardeolog primar] Ecocardiografie Transtoracica Doppler.
S-a minunat si dansa de evolutia pozitiva, iar cand a citit domnul doctor chirurg fisa de consultatie iesita din computer, a spus ; ,,din punctul meu de vedere sunteti perfect vindecat, va doresc viata lunga", fara a ma mai programa la alte vizite, in comparatie cu alti fosti  colegi de suferinta.
Asta e, mergem inainte ca innecatul  :sad:, vorba lui Andrei Ingatov, sa traiesti don profesor  :hi:
Apropo de colegi, am avut in salon pacienti din ; Galati, Braila, Ploiesti, Vrancea Craiova etc.
Sa mai povestesc cate ceva din cele intamplate pre si postoperatoriu.
Am ajuns la spital cu o teama de operatie de tremurau chilotii pe mine, ma insotea si sotia, prezenta ei era un spor de stres. In privinta asta toti pacientii erau ca si mine si ceva mai mult. Daca continuam asa ne transformam intr-un cor de bocitori muti.
In mintea mea, ,,daca nu mi-a fost frica de viata, prin cate am trecut eu timp de 58 da ani, nu trebuie sa-mi fie frica nici de moarte, ca este a mea si sunt dator cu ea, cu moartea".
Scimbarea mea a avut efect benefic si pt ceilalti colegi, tranzmitandu-le si lor starea mea.
Pt mine cel mai greu a fost la coronografia si la recoltarea de probe de maduva si de os din sira spinarii, cu ajutorul a unor ,,burghie''.

Acum cateva perle;
- doi colegi [unul din Navodari, altul din Craiva] dintr-un separeu, nu erau siguri cum trebuia sa ia tratamentul si au apelat la doua femei de serviciu la care le-a dat 30 de lei,crezand ca sunt asistente, fiecare ccrezand ca da si pt celalalt.
- celui din Navodari, o asistenta mai ,,trecuta'', i-a infipt toate trei seringile odata in burta  :sad:
- aceiasi asistenta, la alt coleg din Ploiesti, i-a bagat acul pe o parte i-a iesit varful pe alta parte, si serul a fost proiectat  pe o perdea din apropiere.
- mie mi-a facut doua injectii intr-o zi [trebuia una pe zi], sa poata incasa atentia  :smile:
A facut ea si mai multe, dar o iert, ,,pensionare urgerta si usoara doamna asistenta cu vechime de 40 de ani''  :smile:
Dupa operatii multi au avut comportamente mai haioase;
- unul din Bucuresti vedea si visa pitici
- unul din Vrancea ne-a facut sa radem in hohote si era foarte periculos, nu aveam voie sa zdruncinam sternul in niciun fel [ras, stranut, tuse etc], pt ca putea sa cedeze copcile.
Cearsaful era pus pe pat pe dos si se vedeau putin inscrisurile cu ICIliescu scrise cu negru pe fata. El striga sotia sa vina sa ia rama de pe pat si sa vina mai repede ca si misca  :sad:.
Au fost mai multe intamplari haioase, e suficient ce am povestit, e cazul sa ne ocupam si de albine.

ps daca cineva doreste informatii de orice fel legate de acest subiect, le furnizez cu cea mai mare placere, si un sfat [scuze]; curaj celor care trebuie sa ajunga acolo, la chirurgia cardeologica de la Institutul din Fundeni, NU SE MOARE  :hi:

Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

jenica67

       Nea Costica si eu iti urez multa sanatate si refacere cat mai grabnica, de aici de langa leaganul lui Zeus, Muntele Olimp.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bucovineanu

Insanatosire grabnica si deplina si inca multi ani cu sanatate.

Nea Costica din Buzau

Citat din: jenica67 din Septembrie 21, 2014, 05:14:08 PM
       Nea Costica si eu iti urez multa sanatate si refacere cat mai grabnica, de aici de langa leaganul lui Zeus, Muntele Olimp.
Oriunde te vei afla Jenica, eu te salut si te stimez  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

Citat din: bucovineanu din Septembrie 21, 2014, 07:11:26 PM
Insanatosire grabnica si deplina si inca multi ani cu sanatate.
Multumesc d-le Bucovineanu, daca am ascultat si respectat cu sfintenie sfaturileprimite din partea d stra, fiti sigur ca am sa respect si sfatul dat in o postare anterioara, prin care imi doriti sa folosesc inima inca 50 de ani  :rotfl:
Sa fiti sanatos, ca de iubit stiu ca sunteti  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!