Perna pentru iernare

Creat de NiKoN, Septembrie 12, 2011, 08:15:40 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Citat din: alexutu din Octombrie 30, 2011, 11:10:59 AM
am si eu o intrebare pot folosi pernute confectionate din acel burete care se pune sub parchet il pun in 3.....4 straturi il pun deasupra ramelor si peste el folia care o las in jos pe linga diafragma.
a folosit cineva acest material multumesc

nu este bun --retine apa si pana la urma apare mucegaiul cu toate neajunsurile lui

dan motu

eu folosesc pe langa paturica tot burete de pus pe sub parchet din ala cu staniol pe o parte si tot asa cu fanta lasata in spate de 2 cm,fanta se poate face din ianuarie inainte deoarece condensul apare di momentul in care apare puietul,paturica o am facuta din material de canepa tesuta multumita bunicii mele care mia lasat cateva suluri cu material tesut pt prosoape cum se purtau acum multi ani

Kiwi Bee

Dar buretele care se pune sub mocheta la folosit cineva?

relutu

Eu vreau sa pun burete de pus sub parchet pe dinafara stupilor ca un fel de izolatie si fata cu  urdinisurile sa o las libera.Ce spuneti?

bucovineanu

Un lucru nu pot intelege: ce rost are folosirea foliei daca trebuie lasata fanta pentru aerisire? Ori etansam perfect cu folia, ori nu o mai punem deloc. In pozele celor care folosesc folie am vazut de fiecare data condens sub folie. Ori se stie cat e de daunator condensul in stup. Sa nu imi spuneti ca de acolo isi iau albinele apa, caci asta e o mare prostie.

creiveancristi

D-voastra cum ne sfatuiti sa facem,domnul Bucovineanu.
Sfatul d-voastra este foarte important pentru mine fiind la prima iernare.
Sa punem ziare peste podisor si apoi perna pentru iernare,este suficient?
Precizez ca am stupi cu fund plin.

bucovineanu

E foarte bine asa cum ai zis, mai ales daca podisorul este din scandura.

creiveancristi

Multumesc de raspuns,asa o sa fac.

Zoom Zoom

Citat din: cristipep din Octombrie 03, 2011, 11:07:16 PM
Cine este interesat de covorase de papura.....sa lase aici un mesaj de intentie


Buna ziua!
As dori sa stiu si eu cat m-ar costa 80 de bucati!(Din judetul Buzau)

dorindafi

 :hi: creiveancristi
uite cum am facut eu-fund plin=podishor, ziar, mocheta
                                          s-au=podishor, ziar, mocheta shi folie care e lasat peste doua laterale ale cutiei
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

  Folia nu are ce cauta peste materialele izolante. Ori este ea prima ori nu o mai pui. orice material izolant, daca se imbiba cu umezeala isi pierde rin calitatile de izolant termic.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dorindafi

cu umezeala nu are de unde deoarece folia nu acopera toate cele 4 laturi ale stupului ci numai doua
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

#72
salut,
anul trecut am inpachetat stupii pana mi-au mucegait ramele. le-am pus si ziare peste podisoare, i-am inveli la exterior cu polistiren (in cojoc), nu mai stiam ce sa le fac. ulterior am aflat ca le-am facut mai mult rau decat bine cu toata grija asta.
anul asta am schimbat placa: m-am ingrijit sa am familii cat mai puternice (am trecut cu sirop de la inceputul lui august), hrana sa fie de ajuns, tratamentele sa fie efectuate (varachet si mavrirol) si noapte buna  : %%- %%- %%-
sunt de parere ca atata grija sufoaca albina. cineva spunea ca albinele sunt de nu stiu cate milioane de ani. pai fratilor, cine le-a invelit toata perioada asta? :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

mape 48-petru manea

Citat din: cipriene din Decembrie 18, 2011, 02:54:41 PM
salut,
              , cine le-ai invelit toata perioada asta? :P
cum cine ? noi albinarii  =))

cipriene

probabil mape stii ca cel mai mare dusman al albinelor sunt "albinarii"?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)