Perna pentru iernare

Creat de NiKoN, Septembrie 12, 2011, 08:15:40 AM

« precedentul - următorul »

relutu

Domnul romikele sau bucovineanu imi raspundeti si mie ca sunt mic si eu.

bucovineanu

Dupa ce fac pregatirea pentru iarna, nu mai deranjez deloc albinele pana la inceputul lui martie.

relutu

Multumesc mult stimabililor pentru raspuns.

cristipep

O parere va rog......eu am o folie de plastic peste rame.....dupa care urmeaza pe toata suprafata ramelor o bucata de 2,5cm de pluta extrudata...este deajuns pentru iarna sa mai trebuie si altceva?

orbanstefan64


creiveancristi

Am cativa stupi care au podisor de scandura sau placaj care vine peste rame si folia peste acest podisor.
Dar am si cativa care nu au podisor deloc,doar folia peste rame.
As vrea astazi sa le pun niste perne si ziare(chiar nu am avut timp pana acum);imi spuneti cum trebuie procedat?
La stupii care nu au podisor,pot pune prima data folia direct peste rame si apoi perna dupa care ziarele?
Daca punem folia direct peste rame,ea se lipeste de aceasta.Nu este o problema daca albinele nu mai pot trece de pe o rama pe alta decat prin partea de jos a ramei sau prin lateral(partea de sus fiind inchisa de folie)?
Multumesc!

mape 48-petru manea

pune perpendicular peste rame sipci din lemn cu grosimea de 8 mm si apoi folia--- distanta dintre sipci 50-60 mm :hi: :hi: :hi:

cristian87

Azi am facut o vizita de lucru albinelor.
Eu obisnuiesc sa ridic foliile cand se raceste afara dar la cateva familii nu am fost atent si am omis .
La acestea patura de sub folie era uda .La celelalte nici urma de condens .
Concluzie  personala- folia nu are ce cauta in stup in sezonul rece nici macar la cei cu fund antivaroa.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

mape 48-petru manea


creiveancristi

Am inteles treaba cu sipcile de lemn,multumesc.
Ieri dupa amiaza i-am impachetat pentru iarna lazile care au podisoare:am pus ziarele(am zis sa fie primele sa absoarba umiditatea),apoi perna si la urma folia.Dar din cate am inteles vad ca nu este bine,trebuie sa schimb ordinea.
Deci ar trebui sa pun folia,apoi ziarele si la urma perna?

mape 48-petru manea

da schimba ordinea
daca ai fund antivarooa ,folia se pune pe toata suprafata,iar ddaca ai fund plin lasi o fanta opus urdinisului
fanta pe 2 cm dupa care pui perna si deasupra ziare ---eu asa fac----ziarele pastreaza umiditatea deasupra fantei si nu mai are loc schimbul de aier
iernare usoara !

pharaonu75

Si mai este un pericol: oranduirea sociala a albinelor, cristalizata in peste 64 milioane de ani de evolutie, va fi stricata de articolele referitoare la societatea romaneasca! =))
De aceea eu folosesc la impachetare cartoane din acelea maro, de la cutiile/ambalaje, iar peste acestea materiale textile!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

alexutu

am si eu o intrebare pot folosi pernute confectionate din acel burete care se pune sub parchet il pun in 3.....4 straturi il pun deasupra ramelor si peste el folia care o las in jos pe linga diafragma.
a folosit cineva acest material multumesc
00007

cristian87

Citat din: mape 48 din Octombrie 29, 2011, 10:47:21 PM
patura se pune peste folie
sunt de acord.
am avut patura si deasupra si dedesuptul foliei la cei mai multi.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

alexutu

00007