Harti

Creat de zozonicus, Aprilie 16, 2011, 06:07:07 PM

« precedentul - următorul »

zozonicus

Salve !

Aveti idee unde as putea gasi harta Romaniei impartita in zone pe sorturi de miere recoltate? sunt constient ca informatia se modifica dar imi trebuie ca statistica doar...
Sau alte informatii statistice legate de suprafete, sorturi de miere, eventual cantitati. Multumesc anticipat !

Cand alegi un tel, tinteste Luna!
Chiar daca gresesti, oricum vei fi inconjurat de stele ...


Florin-braileanul (FlorinI)

la directiile agricole sau apia pe fiecare judet, posibil la minister pe toata tara
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

zozonicus

... multumesc de idee...la Minister nu am pe nimeni dar la o directie m-am agitat si dupa ce le-am explicat ca este totusi o informatie publica si ca daca o cer oficial sunt obligati sa imi raspunda mi-au spus ca nu au harti dar pot sa imi dea de la statistica cati apicultori sunt in judet, ce cantitati se extrag si ce sorturi. I-am intrebat cate kilograme de polen se strang pe suprafata intregului judet si donsoara respectiva a deschis ochii mari si mi-a spus ca nu cultivam polen...Si parca eram la Statistica totusi...
In fine, poate nu am dat peste cine trebuia...
multumesc, oricum...

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: zozonicus din Aprilie 29, 2011, 05:20:08 PM...  donsoara respectiva a deschis ochii mari si mi-a spus ca nu cultivam polen....

=)) =)) =))

"cultivam polen...."


:yes:
era blonda? da-mi si mie nr ei de tel sa o rog sa imi trimita niste seminte de polen sa cultiv si eu.... =)) =)) =))

asta e analele apiculturii
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

zozonicus

... era cam blonda din nefericire.
Am mai facut o incercare la Statistica, unde a fost mai haios. Stiti ca toate firmele, medicii, autoritatile, etc. sunt obligate prin lege sa dea diferite date solicitate de cei de la statistica, pentru a avea la nivel de tara informatii despre evolutia a o gramada de indicatori. Esti obligat prin lege sa prezinti aceste date. Asta inseamna ca pe cheltuiala ta furnizezi datele in formatul cerut de statistica. Ce se intampla daca soliciti tu informatii de la statistica?
Ce credeti ?
Te pun sa platesti informatiile pe care le-ai solicitat, si ti le dau.
In cazul meu, nu am reusit sa aflu daca cei de la statistica au informatiile pe care le-am solicitat dar primul lucru spus a fost ca trebuie sa platesc. Nu folosesc informatiile pe care le-am cerut sa fac profit ci doar ca informare personala pentru un proiect ce va fi postat pe internet si la care vor avea acces toti apicultorii... Cand au auzit de asa ceva, nu m-am mai inteles cu ei, nu mi-au confirmat daca au ce le-am cerut, si m-au tratat cu indiferenta.
In fine, pana la urma mi-am facut un bagaj serios de neuroni morti dar nu am obtinut informatiile solicitate. M-am linistit lucrand 2 ore prin stupina.
Si probabil ca proiectul inceput, il voi trage pe linie moarta.

Cand alegi un tel, tinteste Luna!
Chiar daca gresesti, oricum vei fi inconjurat de stele ...

   

Kov iulian

Citat din: zozonicus din Aprilie 16, 2011, 06:07:07 PM
Salve !

Aveti idee unde as putea gasi harta Romaniei impartita in zone pe sorturi de miere recoltate? sunt constient ca informatia se modifica dar imi trebuie ca statistica doar...
Sau alte informatii statistice legate de suprafete, sorturi de miere, eventual cantitati. Multumesc anticipat !

Cred cel mai bine e sa asteptati un pic un an si ceva  cititi aici mai pe larg de ce zic asta   http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3644.60                                                                                                                                                                                                                                                                                  si aici aveti un mic rezumat                                                                                                                                                   
Citat din: Kov iulian din Mai 16, 2011, 12:50:30 PM
Ce se mai aude cu planul apicol national? Din ce scria in ghid , era vorba sa se faca o baze de date cu bani de la UE, in timp real sau nu ,iar acele servere ar folosi sistemul de operare Linux  Red Hat (http://www.redhat.com/ ) , . Si mai era vorba sa se tipareasca un ghid de bune practici . Cunoasteti ceva , sa mai facut ceva . Ori sau laudat ca fac,ca dreg , si cind sa se apuce , au vazut ca nu se poate face , sau nu sunt bani?                                                                                                                                                                                                                                                                                                              ASTA E DE PE SITUL MADR                                                                                                                                                                    
Citat din:  PROGRAMUL NAŢIONAL APICOL DIN ROMÂNIA
4. RAŢIONALIZAREA TRANSHUMANŢEI

4.1. Realizarea şi implementarea Programului Naţional de Management al Resurselor Melifere (PNMR) de origine silvică şi al culturilor entomofile sub aspectul eficientizării stupăritului pastoral din România

Scopul principal al proiectului este realizarea unor hărţi digitale implicit prin achiziţionarea echipamentului informatic (hardware, software) elaborarea şi realizarea unui sistem informatic integrat şi complex pentru optimizarea stupăritului pastoral la început pentru judeţele Timis, Prahova, Mehedinţi şi Tulcea, precum şi determinarea potenţialului melifer şi calcularea încărcăturii maxime admise de familii de albine/masiv melifer de origine silvică, mai exact pentru salcâm (Robinia pseudaccacia L.) şi tei (Tilia ssp.).
Se va avea în vedere ca sistemul informatic să fie astfel conceput încât să permită ulterior extinderea prin includerea şi a altor aplicaţii, cum ar fi înfiinţarea şi punerea in functiune a unei Burse Electronice, unde pe de o parte să se întâlneasca cererea de servicii de polenizare a fermierilor cu cererea de pastoral a apicultorilor la culturile melifere entomofile, iar pe de altă parte să pună la dispoziţie instrumentele pentru încheierea on-line a contractelor de polenizare. Planificarea stupăritului la masivele melifere cultivate şi încheierea contractelor de polenizare se va putea realiza astfel într-un mod eficient, transparent şi uşor, singura condiţie fiind accesul la o sursă de Internet.



zozonicus

Saru-mana iulian... deja am inteles ca avem o directie. Sunt cam frustat, recunosc, ca noi in 2011 ne lovim de probleme pe care cei de pe langa noi le-au rezolvat de 30-40 ani. Dar e bine ca cineva a trasat jaloane inainte si stim ce avem de facut. Sincer nu am incredere dar asta nu inseamna ca nu doresc sa mearga treaba bine si la noi. Cei de la Directia Agricola nu au pomenit de acest proiect iar cei de la APIA, oricum nu au treaba cu asa ceva, ei sunt cu platile... Ma duc sa mai pun niste rame goale, ca salcamul e in toi pe la noi, si mai am de asteptat :).
Multumesc.

Cand alegi un tel, tinteste Luna!
Chiar daca gresesti, oricum vei fi inconjurat de stele ...

Calin Catalin

Iata harta speciilor melifere din Manualul apicultorului, editia a V-a, Bucuresti, 1983
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Kov iulian

Multumim pt poza am traso si eu jos , e bine sa ai acea harta , dar  ma intreb din 83 si pina astazi oare  cit la suta din acele paduri mai sunt in picioare , ca astia tot taie si exporta .

Calin Catalin

Este adevarat ca unele masive nu mai sunt ce erau, dar macar avem o idee pe unde sa facem recunoasterea pentru pastoral.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

cipriene

am curaj sa pun pariu ca nici peste 10 ani nu o sa avem o harta cu tot ce inseamna resurse melifere si culturi entomofile. eu de multe ori m-am intrebat ce rol/rost mai au directiile agricole? :sad:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: cipriene din Decembrie 19, 2011, 12:15:10 AM
am curaj sa pun pariu ca nici peste 10 ani nu o sa avem o harta cu tot ce inseamna resurse melifere si culturi entomofile. eu de multe ori m-am intrebat ce rol/rost mai au directiile agricole? :sad:
hai sa te fac sa zambesti
si eu gandeam ca tine pana pe 1 dec 2011, la targul de la ramnic
am intrebat chestia asta pe doamna surlea de la apia buc si mi-a spus ca directiile agricole si cei de la primariile locale, AU OBLIGATIA sa-ti spuna, deca intrebi, ce culturi au, ale cui sunt, ce suprafete, iar tu ca apicultor discuti cu proprietarul si ceri acceptul de amplasare la tarlaua lui
am sa verific si eu anul asta
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Decembrie 19, 2011, 12:21:27 AM
...
am sa verific si eu anul asta

Vrei sa iti faca aia ochii ca ai ursului panda? =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

super, asta chiar este o veste buna.  :yes:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

cu toate ca ma indoiesc ca functionarii provinciali sa fie asa draguti :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)