Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

feerary

Citat din: Ioan Olaru din Februarie 28, 2014, 10:51:01 AM
Azi o sa fac filmul sa vedeti ce inseamna strangerea albinelor doar pe ramele care le poate acoperi , nu spun ca se poate face stuparit pe o rama de albine dar incerc , oricum am vazut cazuri unde a ramas doar matca cu 10 albine , aici ce sa mai faci .
Stim asta, si gasim si in cartile de specialitate  :P Nu stim cum vei reusi sa scoti profitul dintr-o astfel de familie (pe o rama) 

Eugen B

Eu doar citesc, nu vreau sa scriu nimic de stupu de 1 rama, dar cine stie cu ce se manca apicultura e clar ce aparere are.

costi82

Citat din: Ioan Olaru din Februarie 28, 2014, 10:51:01 AM
Azi o sa fac filmul sa vedeti ce inseamna strangerea albinelor doar pe ramele care le poate acoperi , nu spun ca se poate face stuparit pe o rama de albine dar incerc , oricum am vazut cazuri unde a ramas doar matca cu 10 albine , aici ce sa mai faci .

Nu vreau sa exagerez, azi am desfacut doua familii iar una dintre ele avea 4 rame cu 80% batute cu puiet capacit, eu ma intreb tu cu familia  pe o rama cand o sa ajungi la numarul de indivizii ai acestei familii? in stilul acesta de lucru, cred ca nu prea curand!
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

romikele

Citat din: Ioan Olaru din Martie 01, 2014, 05:20:29 PM
... familia de pe o rama daca ai cunostinte apicole poate sa se intareasca asa fel incat sa ajunga la 6-7 rame puiet ...
Aia numai familie nu e... nici măcar roi - și se întărește sigur... cu ceva ipsos  :razz:

mmacreanu

Citat din: Ioan Olaru din Martie 01, 2014, 05:20:29 PM
Estimez cel tarziu pe 15 mai fiecare familie va arata foarte bine . Iar familia de pe o rama daca ai cunostinte apicole poate sa se intareasca asa fel incat sa ajunga la 6-7 rame puiet , dar cum am spus toate la timpul lor .
Daca am inteles bine este vorba de ce aparare are acea familie pe o rama , are o aparare foarte buna activitatea acestei famili este normala iar paza este asigurata fara nici o problema .

sunt interesat de rasa de albine pe care o cresti. daca de la o rama se ajunge la 6 rame ... merita sa vinzi matci, oricine si-ar dori!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

petru.atudorei

Roi de anul trecut.

oroles

#3711
Citat din: petru.atudorei din Martie 01, 2014, 05:31:30 PM
Roi de anul trecut.
Arata bine Petrule! E strans foarte bine! Felcitari!
Am unul care imi aduc aminte ca l-am strans bine. Familia aceea e cam micuta la ora actuala desi o lasasem marisoara la intrare in iarna. Cuibul si l-au facut langa diafragma de extrudat (ca majoritatea familiilor). Acum au doua rame din margine pline cu miere, de jos pana sus, insa nu sunt acoperite cu albine. E vreo problema? Cand va fi mai cald ii mai strang cuibul oricum.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

Citat din: Ioan Olaru din Martie 01, 2014, 05:20:29 PM
Daca am inteles bine este vorba de ce aparare are acea familie pe o rama , are o aparare foarte buna activitatea acestei famili este normala iar paza este asigurata fara nici o problema .

Normal. Atat timp cat nu are de cine sa se apere....ca alelalte n or fi mai. ...breze.

petru.atudorei

Eu azi am facut o restrangere generala. Am avut surpriza sa gasesc rame de puiet si zero miere. Darsi albina multa. Am incep , fortat de imprejurari, sa pun sirop

mmacreanu

de ce nu pui hrana solida? nu cred ca este oportun siropul in aceasta perioada!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

petru.atudorei

Pentru ca siropul a fost o masura de urgenta. L-am turna in rama marginasa si au acces la el mai repede decat in hranitor. Luni cand voi ajunge la magazin voi lua si hrana solida

oroles

Citat din: petru.atudorei din Martie 01, 2014, 07:32:07 PM
Eu azi am facut o restrangere generala. Am avut surpriza sa gasesc rame de puiet si zero miere. Darsi albina multa. Am incep , fortat de imprejurari, sa pun sirop
Stiu apicultori care nu restrang deloc cuibul primavara (Am mai vorbit despre acest lucru). Si nu din lene sau comoditate... Ei spun ca nu vad diferente intre un cuib restrans primavara sau o familie lasata in voia sortii. Spun ca e o operatie in plus si pe deasupra inutila. Am tras cu ochii la ambele categorii in diferite momente ale anului si nu am vazut diferente majore intre populatiile de albine din stupii lor. Pe cei din zonele de deal ca mine ii inteleg deoarece nu prea pot umbla primavara devreme la familii deoarece e frig.


@Ioan Olaru, poate tragi vreo concluzie din ce am zis eu mai sus!!!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: petru.atudorei din Martie 01, 2014, 07:55:03 PM
Pentru ca siropul a fost o masura de urgenta. L-am turna in rama marginasa si au acces la el mai repede decat in hranitor. Luni cand voi ajunge la magazin voi lua si hrana solida
Siropul, cum spune si nea Marin si mmacreanu se da cand temperaturile noaptea se stabilizeaza in jurul valorii de 5-6 grade!!!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

petru.atudorei

Diferenta se simte ma prin aprilie mai. Daca restrangi cuibul astfel incat albina sa umple ramele pierderile de caldura sunt mai mici, matca oua suprafata ma mare.

Am un vecin care lasa toate ramele in cuib. Si anul asta deja a pierdut un stup. Au avut miere, dar mprastiata pe rame. Si din cauza puietului nu s-au mai deplasat.

Cand strangi cuibul le fortezi sa isi traga mierea in ramele dn cuib, prin descapacirea ramelor de dupa diafragma

Pai noaptea temp e 6 7 grade. Dar eu leam pus sirop in ultima rama ocupata cu albina deci nu sunt nnevoite sa se deplaseze

oroles

#3719
Citat din: petru.atudorei din Martie 01, 2014, 08:08:24 PM
Am un vecin care lasa toate ramele in cuib.
Eu ziceam ca doar restrangerea de primavara e optionala. Cea de iarna trebuie facuta obligatoriu. Cei de care iti vorbeam lasau cuibul pe 5-6 rame la intrarea in iarna, delimitau cu diafragma si umpleau golul pana la perete. Primavara nu mai faceau o restrangere! Rearanjau cuibul inainte de cires, iar daca era nevoie completau atunci cu rame bune de crescut. (treceau direct la extindere!).  Imi pare rau ca nu mai gasesc discutiile de anul trecut. Erau cateva argumente frumoase din partea unor stupari cu state mai vechi ca mine (@stefan1, @bucovineanu).

Adaugat: Uite si la nea Marin! Procedeaza la fel: http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=4460.msg157536#msg157536
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani