Stupul profesorului Ursu

Creat de pharaonu75, Decembrie 04, 2010, 11:55:16 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Albinele nu se cresc pe blog, si nici copiii din carti!  :wink2:

cornelioandanciu

Citat din: cornelioandanciu din Februarie 21, 2014, 06:58:14 AM
Citat din: Ioan Olaru din Februarie 16, 2014, 08:08:39 PM
Vad ca sunteti nelamuriti cu stupi domnului profesor , albinele au fost comprimate si au fost mutate intr-o locatie cu soarele in fata , pozitia unde erau aveau soarele in spate , am spus ca folosesc metoda de lucru care o consider cea mai buna , stiam de antecamera de deasupra dar nu voi mai folosi folia , iar in acest fel expandarea va fi dificila , ma refer la 5 in 1 , de acea nu voi ierna decat 3in1 , albinele au iesit frumos afara se pare ca toti au puiet asta dupa zborul dupa apa , in observatie la niste stupi orizontali zbor slab , albina anemica.
Deci albinele au fost comprimate... Aha! Acuma inteleg! :bravo:
Si pe urma zici ca ai de gand sa le expandezi?... O singura intrebare mai am, chestia aia alba cu care va imbracati este costum de apicultor?
Va salut.

oroles

Chiar daca sunt un terchea-flenchea de incepator, un nimeni in ale apiculturii, mi-as fi dorit sa il fi avut astazi cand le-am pus albinelor o turta de Apifonda in cap sa vada si el ce inseamna sa ai albina intr-un stup. Chiar nu ma asteptam la atata albina intr-o familie. Am avut un stup dublu si din cauza ca cel care l-a facut l-a acoperit cu tabla din doua bucati (asa a avut omul) am avut infiltratii de apa sub capac. Scandurelele podisorului puteau fi stoarse de apa, la propriu. Albina era in numar foarte mare (nu mai multa ca in altii) si cu suficienta miere la nas. Nu au avut nici anticamera, nici folie smechera deasupra, si au supravietuit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

SPYKAL

Oroles, din ce am constatat de-a lungul timpului (din postarile tale) esti un tip echilibrat care chiar stie ce face si isi doreste sa practice apicultura. Chiar crezi ca merita sa iti mai bati capul cu analfabeti gen olaru sau indivizi ca ursu?  Am scris pe acest topic (am vazut nickname-ul tau si nu m-am putut abtine  :D :P) pt ca eu chiar iti urmaresc cu interes postarile. Multe lucruri le-am invatat chiar de la tine. :D :D :D :wink: :wink: Stima si respect!!!

oroles

Citat din: SPYKAL din Februarie 22, 2014, 04:48:48 PM
Oroles, din ce am constatat de-a lungul timpului (din postarile tale) esti un tip echilibrat care chiar stie ce face si isi doreste sa practice apicultura. Chiar crezi ca merita sa iti mai bati capul cu analfabeti gen olaru sau indivizi ca ursu?  Am scris pe acest topic (am vazut nickname-ul tau si nu m-am putut abtine  :D :P) pt ca eu chiar iti urmaresc cu interes postarile. Multe lucruri le-am invatat chiar de la tine. :D :D :D :wink: :wink: Stima si respect!!!
Echilibrat, nu stiu daca sunt... Dar nu prea imi place sa dau gres. Abia astept sa vad daca si matcile sunt in regula. Si sa stii ca si eu le invat de la altii, sau de prin carti. Si eu ma bucur cand gasesc informatii la altii care sa imi ajute.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

feerary

Dl Ion, vreau sa vad si eu cat puet este in "nucleele" care sunt pe o rama.... daca se poate  :D

cipik

Citat din: feerary din Februarie 27, 2014, 08:50:16 PM
Dl Ion, vreau sa vad si eu cat puet este in "nucleele" care sunt pe o rama.... daca se poate  :D

4 rame full de puiet.  =)) =)) =)) =))
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

costi82

#3697
lasati omul in pace, Ionel viseaza acum la roii pe care o sa-i faca la vara!  ))/
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

Ioan Olaru

Imi pare rau deocamdat nu misc o rama din cuib , doar de curiozitate cat puiet are , dar stiu un singur lucru albina de pe o rama este activa ca si cea de pe 3 , las aceasta surpriza pe mai tarziu.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

D006

Cezi ca online ursu recunoaste ca doar cu o rama nu se face stuparie !

yulian

Citat din: Ioan Olaru din Februarie 28, 2014, 02:06:17 AM
Imi pare rau deocamdat nu misc o rama din cuib , doar de curiozitate cat puiet are , dar stiu un singur lucru albina de pe o rama este activa ca si cea de pe 3 , las aceasta surpriza pe mai tarziu.

Tot comprimate albinele??  :rotfl: :rotfl:

Bătrânul

Citat din: Ioan Olaru din Februarie 28, 2014, 10:51:01 AM
Azi o sa fac filmul sa vedeti ce inseamna strangerea albinelor doar pe ramele care le poate acoperi , nu spun ca se poate face stuparit pe o rama de albine dar incerc , oricum am vazut cazuri unde a ramas doar matca cu 10 albine , aici ce sa mai faci .
Te lepezi de satana ?  :sad: :sad:

Bătrânul

Citat din: Bătrânul din Februarie 28, 2014, 11:11:50 AM
Citat din: Ioan Olaru din Februarie 28, 2014, 10:51:01 AM
Azi o sa fac filmul sa vedeti ce inseamna strangerea albinelor doar pe ramele care le poate acoperi , nu spun ca se poate face stuparit pe o rama de albine dar incerc , oricum am vazut cazuri unde a ramas doar matca cu 10 albine , aici ce sa mai faci .
Te lepezi de satana ?  :sad: :sad:
Pentru prima data in acest an desfac si eu azi citeva cuiburi pentru orientare .... Lada de bere si poti privi  =D>

Bistriteanul

Citat din: Ioan Olaru din Februarie 28, 2014, 10:51:01 AM
Azi o sa fac filmul sa vedeti ce inseamna strangerea albinelor doar pe ramele care le poate acoperi , nu spun ca se poate face stuparit pe o rama de albine dar incerc , oricum am vazut cazuri unde a ramas doar matca cu 10 albine , aici ce sa mai faci .

Ramine sa va laudati ca ati evoluat de la 3 in 1 anul trecut, la 5 in 1 in toamna  si acum marea realizare de primavara:10 in 1! (10 albine la o familie tip Ursu).
Cu miile de euro profit promis cum ramine?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

feerary

Citat din: cipik din Februarie 27, 2014, 08:56:48 PM
Citat din: feerary din Februarie 27, 2014, 08:50:16 PM
Dl Ion, vreau sa vad si eu cat puet este in "nucleele" care sunt pe o rama.... daca se poate  :D

4 rame full de puiet.  =)) =)) =)) =))
Si 2 ii bine  =))