cum sa constrim o exploatatie apicola

Creat de alvo, Decembrie 03, 2010, 08:48:31 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 04, 2010, 07:35:48 PM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 04, 2010, 07:31:07 PM
  Ce te faci cand patesti ca anul acesta la salcam cand din 9 zile de  cules teoretic in 7 ploua ?????????

Umbli cu umbrela dupa ele! :rotfl: :rotfl:

Lasa aspectele astea, alvo intreba dotari, modalitatide lucru, nu ii mai taia elanul...

  Am un cunoscut care impreuna cu sotia merg vara in pastoral cu 400 de familii. Au o centrifuga de 6 rame  Danant reversibila sau 12 rame 1/2. Toti stupii sunt pusi pe pavilioane si foloseste un tractor si un camion la tractare. El scoate ramele din caturi iar sotia le da la centrifuga. Descapacire doar accidental deoarece nu lasa mierea la capacit . In doi insi intr-o vara se intorc din pastorasl cu 16 tone de miere .

D006

Citat din: dragos2006 din Decembrie 04, 2010, 07:40:08 PM
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 04, 2010, 07:35:48 PM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 04, 2010, 07:31:07 PM
  Ce te faci cand patesti ca anul acesta la salcam cand din 9 zile de  cules teoretic in 7 ploua ?????????
Umbli cu umbrela dupa ele! :rotfl: :rotfl:
Lasa aspectele astea, alvo intreba dotari, modalitatide lucru, nu ii mai taia elanul...
Am un cunoscut care impreuna cu sotia merg vara in pastoral cu 400 de familii. Au o centrifuga de 6 rame  Danant reversibila sau 12 rame 1/2. Toti stupii sunt pusi pe pavilioane si foloseste un tractor si un camion la tractare. El scoate ramele din caturi iar sotia le da la centrifuga. Descapacire doar accidental deoarece nu lasa mierea la capacit . In doi insi intr-o vara se intorc din pastorasl cu 16 tone de miere .
Munca fizica multa si ineficienta pt a produce miere de proasta calitate.

pharaonu75

Citat din: AndreiRN din Decembrie 04, 2010, 07:47:32 PM
Munca fizica multa si ineficienta pt a produce miere de proasta calitate.

Si eu cunosc pe cineva in aceeasi situatie ca cea descrisa de Dragos, doar ca detine mult mai putine familii.
De ce este mierea extrasa de acestia de proasta calitate?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Are un % ridicat de apa.
Nu este o miere maturata si trebuie trecuta printr-un evaporator pt a reduce riscul de alterare.
O duce probabil direct la procesator unde e posibil sa ia un pret mai redus.

pharaonu75

Daca o extrage inainte de capacire asa este, insa cel pe care il cunosc eu o lasa se fie capacita... foloseste si capacelala la ceva... m-a vindecat pe mine de ulcer duodenal cu ea! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

   Mierea este foarte buna chiar daca are umiditatea mare , ea dupa extractie merge in maturatoare unde ajunge la umiditatea admisa.
  Eu am tratat un var de ulcer cu miere amestecata cu tinctura de propolis si laptisor de matca.

kiloz

Miere maturata artificial seamana a miere chinezeasca, zeama de nectar !
Sa fii drept si scrie adevarul.

D006

Citat din: kiloz din Decembrie 04, 2010, 10:39:30 PM
Miere maturata artificial seamana a miere chinezeasca, zeama de nectar !
Farte adevarat.

D006

Citat din: kiloz din Decembrie 04, 2010, 10:39:30 PM
Miere maturata artificial seamana a miere chinezeasca, zeama de nectar !

  "banii nu au miros"  si nici gust  :hi:

D006

Citat din: dragos2006 din Decembrie 05, 2010, 04:49:08 AM
Citat din: kiloz din Decembrie 04, 2010, 10:39:30 PM
Miere maturata artificial seamana a miere chinezeasca, zeama de nectar !

  "banii nu au miros"  si nici gust  :hi:
Dar parca bani sunt ochii Dracului si tu te feresti de el.
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Am un amic evreu roman si comparat cu tine lui nu ii pasa de bani de loc.

alvo

ideea este sa ajungem la o productie sub brand propriu,cu toate implicatiile,in asa fel incat sa ne bucuram in totalitate de rezultatele muncii noastre,fara sa crestem osanza lui dremot,cui-ciucoro,gheorghesco-buc,si alti pretiosi achizitori
speram ca in maximum 3 ani sa ajungem la 600 de familii

alvo

va rog sa criticati,sa intrebati,sa completati......

alvo

#87
cred ca in intreprinderea noastra un rol important il vor juca Dnii Lucian Zaharia ,Grantmetalsi Apisrom-faguri Vaslui

gheco

Un exercitiu care stimuleaza imaginatia.
Cert este ca putini sunt apicultorii cu peste 100 familii productive care sa nu stie cum si cand sa extrage mierea pentru a sta cu fruntea sus in fata oricarei analize. Falsurile sau botezurile pot sa apara din buna stiinta a unora care vor un surplus de bani sau de cele mai multe ori rolul acesta il iau lucratorii procesatorilor.
Daca mierea este extrasa din rame capacite peste doua treimi are umiditate corespunzatoare. Cat despre antibiotice este doar vina apicultorilor. ... Personal apreciez ca nu este cazul sa ne furam caciula. Un client multumit mai aduce doi. Un client nemultumit indeparteaza zece. Daca ai noroc de rauvoitori (critici de dragul criticii) acestia nu au spor.
Personal singurul motiv pentru care as participa la o asemenea afacere ar fi sa se realizeze vanzarea produselor in comun. Presupune seriozitate din partea componentilor asociatiei, dar permite maximizarea profitului.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

  Un brand propriu  in Romania presupune comercializarea anuala a minim 500 de tone de miere  .