cum sa constrim o exploatatie apicola

Creat de alvo, Decembrie 03, 2010, 08:48:31 PM

« precedentul - următorul »

alvo

ce facem cand avem doua familii de albine slabe?
asteptam sa se intareasca sau le unificam?

filip

Citat din: alvo din Decembrie 03, 2010, 08:48:31 PM
in cele ce urmeaza,va invit sa construim impreuna,virtual- o exploatatie apicola,sa zicem cu circuit inchis,de 300 de familii de albine
Eu si fratele meu avem peste 200 fam de albine.
Muncim impreuna ,dar fiecare gestioneaza  cum crede de cuvinta albinele si investitiile ce trebuie facute.
Fiind in locatii diferite pe cat posibil nu folosim aceiasi centrifuga in 2 locatii.
In caz de boala izolam repede stupina si materialele ce au fost folosite.
Eu personal nu asi intra in combinatia asta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Atat timp cat nu se poate spune ca "aia sunt stupii mei" sau "aia este centrifuga mea", tot ce inseamna patrimoniul asociatiei fiind al tuturor (la gramada, sau in indiviziune cum se spune in termeni juridici) singura problema ar fi caracterul omului... chiar daca unul munceste azi mai mult, maine poateva munci mai putin sau deloc, in functie de specificul muncii sau de cunostintele in domeniul rspectiv!

Hai sa trecem la partea materiala, ca despre cea umana vorbim 100 de ani si tot nu terminam.

Cam care ar fi inventarul necesar unei astfel de exploatatii?

- 300 stupi vericali
- CATE nuclee
- CATE hranitoare
- CATE vase, butoaie
- CE FEL DE  centrifuga, PE CATE rame
- CE FEL DE camera de extractie, CU CE ALTE dotari
- ????

completeaza lista si cu alte elemente ale inventarului apicol, eventual cu specificatiile necesare fiecaruia...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

alvo

have a brake!
lucrez la bucatarie,fac gem de gutui!

D006

  Fara suparare voi doar presupuneti si vorbiti doar din teorie !   :rotfl:
  Voi vorbiti de dotari pt. stupini de peste 600 de familii , la 300 de familii nu se vorbeste de laborator , cupajare , etc. La 300 tragi direct in butoie de 300 si apoi te descurci cu vanzarea.
  Alvo ai incarcat vreo data 300 de stupi in camion si apoi dimineata sa-i dai jos ?  Doua rabe cu pavilioan dupa ele cara fix 300 de familii.  :nod:

  Intrebati ce-ti trebuie  :rotfl: ...  sange in instalatie , mult tupeu si o doza de nebunie .

alvo

am incarcat 200 de stupi,intr-o companie de care nu vreau sa-mi amintesc!

D006

Citat din: alvo din Decembrie 04, 2010, 11:32:28 AM
1. vom cumpara stupi verticali, pe urmatoarea configuratie: soclu,corp Dadant, corp Langstrom, podisor, diafragma, capac, sita de aeresire si capac.
2. lazile pavilonare am stabilit ca vor fi greu de vandut,iar pretul obtinut va fi derizoriu si de aceea nu le vom vinde ci le vom transforma si folosi ptr producerea de roi si apoi de familii.
1. Standardizarea echipamentului va duce la mari economii si usurinta in munca.
2. Si eu as face la fel. As avea doua grupuri de stupii. Uni pt productie si uni pt a sprijini stupi de productie. Dar aici vad ca cei mai mari apicultori nu au facut niciodata o matca si se bazeaza 100% pe matcile producatorilor dedicati astfel timpul le este concentrat numai pe cei 500 - 1000 de familii de productie.

D006

Citat din: dragos2006 din Decembrie 04, 2010, 02:03:14 PM
1. Ati dat faliment din start  :rotfl:
2. ca sa faci pastoral trebuie sa mergi in recunoastere, cine pune masina la dispozitie, cine cumpara benzina, cine pierde timpul???   aici sigur va impotmoliti :)
3. poti avea 5 vete cu cate 60 de familii.
1. Negativistule.  :nono:
2. Daca ....., citeai si intelegeai ei deja au aceasta baza de cunostinte si informati destul de solida.
3. Aici ai dreptate dar nu neaparat. Exista si hranirea artificiala chiar daca are detrimentele ei.

alvo

ok!
familiile de sprijin vor exista si vor fi "cazate"pe vatra/vetre in cutiile pavilionare

D006

   Ce te faci cand pleci la tei si dupa o saptamana nu-ti baga nimic in cat ? tot asa de entuziasti veti fi ?

D006

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 04, 2010, 03:03:31 PM
1. Atat timp cat nu se poate spune ca "aia sunt stupii mei" sau "aia este centrifuga mea", tot ce inseamna patrimoniul asociatiei fiind al tuturor (la gramada, sau in indiviziune cum se spune in termeni juridici) singura problema ar fi caracterul omului... chiar daca unul munceste azi mai mult, maine poateva munci mai putin sau deloc, in functie de specificul muncii sau de cunostintele in domeniul rspectiv!
2. Cam care ar fi inventarul necesar unei astfel de exploatatii?
- 300 stupi vericali
- CATE nuclee
- CATE hranitoare
- CATE vase, butoaie
- CE FEL DE  centrifuga, PE CATE rame
- CE FEL DE camera de extractie, CU CE ALTE dotari
1. Asta va fi problema majora stiind caracterul stuparului dar ...... mergem mai departe.
2 Aici o singura persoana are grija de 300 de famili lejer cu utilajul modern..
- 350 de nuclee.
- 350 de hranitoare.
- Vase/butoaie sa poata stoca 30 de tone de miere. E bine ca sa ai 25% din productie pe stock.
- 32 de rame radiala cu vas de decantare incalzit de 1mcub. Descapacitor automat ca acolo se pierde timpul.
- Camera de extractie mobila si ideal ar fi un "toy hauler" cu generator propriu. Fa un search.

D006

Citat din: dragos2006 din Decembrie 04, 2010, 07:14:04 PM
   Ce te faci cand pleci la tei si dupa o saptamana nu-ti baga nimic in cat ? tot asa de entuziasti veti fi ?
Dar TU ce ai facut?

D006

  Ce te faci cand patesti ca anul acesta la salcam cand din 9 zile de  cules teoretic in 7 ploua ?????????

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Decembrie 04, 2010, 07:31:07 PM
  Ce te faci cand patesti ca anul acesta la salcam cand din 9 zile de  cules teoretic in 7 ploua ?????????

Umbli cu umbrela dupa ele! :rotfl: :rotfl:

Lasa aspectele astea, alvo intreba dotari, modalitatide lucru, nu ii mai taia elanul...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: dragos2006 din Decembrie 04, 2010, 07:31:07 PM
  Ce te faci cand patesti ca anul acesta la salcam cand din 9 zile de  cules teoretic in 7 ploua ?????????
Supravietuiesti din mierea de pe stoc a carei valoare a crescut zilnic.
Care era chibzuit si pastra 50% din mierea de anul trecut la butoaie acuma ii vedea valoarea reala.
Trebuie sa invatati de la procesatori ca ei cumpara cand e ieftin si o vand cand e scumpa.