Cand furajam albinele ?

Creat de dragos2006, Ianuarie 26, 2010, 06:10:40 PM

« precedentul - următorul »

prisecarul

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

Ajung buzoieni sa mulga un stup.  :hi:

cocobeny

Am inteles despre ce furajare este vb. da acuma ca trebuie si eu sa le fac o stimulare si complectare, ce este mai bine si cind sa le pun, numai sirop simplu, adica zahar cu apa sau si alceva pus in sirop, eventual facut cu ceai de plante, voi ce folositi, sau ce este mai indicat inafara de miere pentru albine, mentionez ca nu am numai 3 stupi si este primul an in care am inceput stuparitu si chear anul acesta a fost dupa cum stim cu totii cel mai slab di multi ani in urma, da nu mam descurajat deloc, viata merge inainte.  :nod:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

ioanardelean55


  In functie de cita miere au poti decide ,,STIMULARE s-au COMPLETARE '' important e sa le dai ,se da sirop de zahar 1/1 ceaiurile se dau in caz de boala ( dar cred ca nu e cazul ) s-au primavara , in Sept.- Oct . se mai pot descapaci rame cu miere dupa diafragma

andrei_calinescu

Dragoselu' are dreptate ,
Schema de hranire de completare /stimulare e generata de tipul hranei.
Daca e sirop neinvertit faci completare(3 hraniri cu 7-8 l la trei zile). Fetele au bagat totul la cutie, in jurul puietului.
Dupa aceea stimulezi un 400g la 3-4 zile in asa fel incat mierea din siropul de completare sa fie capacita si sa stimulezi matca sa oua in continuare.
Intr-o dicutie cu d-l profesor Popescu -cam cel mai mare stupar din sud, dansul face asa: hraniri de 600 ml  de 2 ori pesaptamana, in intervalul 5 august - 15 septembrie. Insa dansul nu-i "cheleste" de miere la corp. In felul asta realizeaza concomitent si stimularea si completarea, fara o uzura masiva.

Noi in Franta le dama saptamanal vreme de 3-4 weekenduri un hranitor-podisor plin cu sirop (ap 5 l la o hranire). Ele stiu unde sa-si puna siropul. Plus de asta, la 800 fam nu ai timp sa stai sa le dai cu lingurita, mai ales ca nu se gasesc pe aceeasi vatra.

andrei_calinescu

Apropo Dragoselu', tu in ce hranitoare le oferi 8l , ca am vazut ca folosesti in general Ulucele.
De aceea sunt total de acord cu hranitoarele-podisor: capacitate mare, se folosesc pe parcursul iernatului, administrare facila de turte primavara, inversand pozitia hranitorului , administrare facila a siropului fara sa umbli la cuib si or mai fi si altele.

D006

  Am  un rand de caturi de rezerva , astfel pot incarca toate ramele din cat cu sirop si pus peste catul deja existent pe cuib. Fiind o suprafata mare de contacrt albinele in doar cateva ore cara siropul unde este nevoie.

cetin

Am si eu o curiozitate... :-? Dupa o furajare din asta masiva, se poate scoate miere? daca da sunt persoane care o fac?

filip

Citat din: cetin din August 08, 2010, 10:47:43 AM
Am si eu o curiozitate... :-? Dupa o furajare din asta masiva, se poate scoate miere? daca da sunt persoane care o fac?
Rezultatul furajarii nu se poate numi in nici un caz MIERE
Daca te respecti nu poti face asa ceva,sa vinzi sub denumirea de miere un produs care nu e miere.
Clientul il pacalesti o singura data,acum exista persoane care pot face analiza la miere fara a sti tu.
Procesatorii de asemeni fac analize,nu cred ca merita incercat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cetin

Cum se numeste ceea ce e in fagure dupa ce furajam? Oare cum consuma albina acest produs daca noua nu ne place? Sau pentru ele nu conteaza... Nu vreau sa fiu ironic , nu prea am multa experienta, ma gandeam doar!

filip

Citat din: cetin din August 08, 2010, 11:18:13 AM
Cum se numeste ceea ce e in fagure dupa ce furajam? Oare cum consuma albina acest produs daca noua nu ne place? Sau pentru ele nu conteaza... Nu vreau sa fiu ironic , nu prea am multa experienta, ma gandeam doar!
Laptele praf pentru sugari nu poate inlocui laptele matern.
Dar uneori trebuie recurs la el pentru a supravietui bebelusul.
Asta ar fi un raspuns printro comparatie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ioanardelean55


   Problema o lamureste Dragos , intotdeauna exista diferenta intre profesionist si amator .

D006

   Daca ai o ferma de vaci si le tii doar la iarba pe camp mulgi  doar cativa litri de lapte pe zi , daca le dai si tain bun bogat in proteine vei obtine peste 40 litri de lapte pe zi si vei privi zootehnia  cu alti ochi.
  La fel si in stuparie , meseria noastra este indisolubil legata de starea meteo , cand anul este neprielnic , de unde sa scoti produse apicole cand ele saracele nu au nici pentru ele ???  daca esti baiat de baiat si nu vrei sa vezi albinele cum sufera si tu sa te vaiti ca melteanul  ca nu ai facut miere intervii in momentele oportune cu sirop de zahar. Se stie prea bine ca productie buna de polen si venin  se obtine doar prin stimulare cu sirop . Acum sa revenim la problema mierii cand administrezi sirop la albine : ORICE PRODUS DULCE TRECUT PRIN GUSA ALBINEI SE NUMESTE MIERE DE ALBINE . E clar ca la toamna cand voi strange cuiburile imi vor ramane si rame pentru extras in care voi gasi miere din sirop , dar aceasta miere este foarte buna deoarece in gusa albinei a fost supusa proceselor enzimatice apoi imbogatita cu polen. Am dat la analize astfel de miere si a iesit foarte bine deoarece trecuse mai mult de o saptamana de la ultima administrare de sirop plus ca in miere ni se permite 5% zaharoza.
  Miere falsa inseamna cand vinzi un produs industrial drept miere sau cand cupajezi acest produs cu miere tot un fals rezulta. cE ESTE EXTRAS DIN RAMA CAPACITA E MIERE NATURALA INDIFERENT DE FURAJARILE EFECTUATE LA ALBINE

ioanardelean55


filip

Dragos acum te-ai compromis total in fata apicultorilor de buna credinta.
Si aporopos ,spor la vanzare!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)