Practica in apicultura industriala

Creat de dragos2006, Mai 25, 2009, 03:38:19 AM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: AndreiRNAseara mi-am pus in actiune o idee care imi cocea de un timp.
Am construit un fund de stup cu plasa care sa accepte 4 stupi pe un palet.
Primul avantaj ar fi la furat ca daca ridici un stup nu iei si fundul cu tine.
O sa-l vopsesc azi si o sa fac ceva poze.
Buna idee.Daca spatiul permite lasa o distanta de 5-6cm intre lazi. Iti va fi mult mai usor sa lucrezi la ei.

centrifuga

reveninid la titlul topicului:
va propun declansarea unui brainstorming-"furtuna de creere"-,care ptr inceput sa inventarieze locurile inguste din apicultura.
Sa incepem cu manopera,cu forta de munca,ce operatiune consideram ca este mare consumatoare de forta de munca,sau ce operatiuni nu am vrea sa le facem.
Dupa aceasta inventariere sa vedem cum sunt rezolvate aceste probleme in lume si daca putem si noi sa facem asa ceva!
Va multumesc!

D006

In  poza  ai  ramele  galbene  cu  foita de  plastic normala si  rama  alba  cu  foita  de  plastic  crescuta  pe  jumatate.Din  cauza  costului  ridicat nu  prea  se  folosesc.Ex daca  cumperi  900 rame costa  1,17 E  rama,daca  cumperi  cantitate  mica  costa  3,60  rama.

D006

Ramele  din  plastic trebuie  sa  fie cu  celulele crescute  pina  la  jumatate,in  modelul  care  imita foita normala nu  da  rezultate  bune  din  cauza  ca  la  extractie se  desprinde  ceara  de  foita  de  plastic.,in  schimb  la  foita  crescuta  pina  la  jumatate  nu  se  intimpla  acest  lucru.
Avantaje:
-nu trebuie sa  insirmez  rame
-nu  sunt perforati  de  gaselnita
-nu  se  rup  la  extractie
-ai mai  putine  celule  de  trintori
Curatit  si  dezinfectie
-trebuie  spalati  cu  o  masina de  presiune  cu  o  forta  de 150kg pe  cm2,cu  o  presiune  asa  de  mare se  indeparteaza  ceara,polenul si  camasile  de  la  puiet
-se  dezinfecteaza  cu  formol amestecat cu apa 2%,lesie,soda  caustica.
-nu  se  pot  expune  la  temperaturi  ce  depasesc  70grade C.

centrifuga

aceste rame sunt refolosibile.Pretul nu pare exagerat.Cam la fel este si in ro:
bee_lover
Administrator
Mesaj Privat
Din: sighisoara
Inregistrat: 26-03-2007
Postari: 758 
Roii naturali se cumpara cand roiesc, odata bagati in lada pretul creste, sa facem un calcul simplist: 5 rame= 5 roni, 5 faguri artificiali=15 roni,ajunge la 70 de roni, sa nu mai zicem ca fagurii sunt construiti plus puiet si miere daca prind un cules.
Eu nu am de vanzare, inca ma dezvolt, cand ajung pe la 50 atunci o sa mai si vand, pana atunci investesc 
La care se adauga sarma,cuiele si manopera.
Cand ai cateva familii poti sa confectionezi -imbini,insarmazi si lipit faguri-dar cand ai sute de familii problema se pune altfel,mai ales ca nu poti sa insarmezi si sa lipesti faguri in timpul iernii cand teoretic ai mai mult timp liber!
Deci problema ramelor e rezolvata in lume!

centrifuga

Apicultura industriala nu poate fi practicata fara pastoral.
O alta operatiune grea si consumatoare de forta de munca o constitue incarcat-descarcatul stupilor.Cum este rezolvata?

D006

Citat din: centrifugareveninid la titlul topicului:
va propun declansarea unui brainstorming-"furtuna de creere"-,care ptr inceput sa inventarieze locurile inguste din apicultura.
Sa incepem cu manopera,cu forta de munca,ce operatiune consideram ca este mare consumatoare de forta de munca,sau ce operatiuni nu am vrea sa le facem.
Dupa aceasta inventariere sa vedem cum sunt rezolvate aceste probleme in lume si daca putem si noi sa facem asa ceva!
Va multumesc!
Cind  ai  putini  stupi  totul  e  o  placere,ei  cind  ai  citeva  sute  atunci  intervine oboseala si  ruperea  de  oase.Am  extras  pina  acum 6 t de  miere si  am  vazut  ce  inseamna  apicultura  cu  adevarat.

centrifuga

Cum se face extractia:
cum se scot ramele din stup,cum se transporta la camera de extractie,cum se face descapacirea,cum se extrage mierea
Haideti,mai puneti intrebari,mai veniti cu raspunsuri legate de tematica!
Pana acum,toate multumirile Dlui ABEJA!
Dle AndreiRN,CUM SUNT REZOLVATE ACESTE PROBLEME IN USA?

D006

In  toate  visele  reale  intervin banii si  nu  cred  ca  cineva  este  nebun  sa  bage citeva  sute  de  mii de  euro dintr-un  foc ,plus  ca putini  au  bani  lichizi.Sa  incepem  cu  cele  necesare:stupi,albine,nuclee,hala,camion,sala  de  caldura pt  madurarea  mierii,sala imbuteliat,microbuz,sala  ext,etc...
La  modelul  Layens ext..  se  face  in  cimp(suntem  la  200km  de  hala) ,folosim  o  centrifuga reversibila  de  6  rame .Centrifuga  si  masina  de  descapacit se  conecteaza la  un  grup .La acest  model  de  stup  nu  poti  folosi  aparat  de  aer pt  a  indeparta  albinele  de  pe  rame,deci  este prin  scuturare  si  periat.
La stupii  verticali este  cu  totul  altceva,se  scot  magaziile  se  duc  la  hala  si  se  face  ext...(ai  umbra  si  o  bericica  rece).Ori  cit  ai  incerca sa  folosesti  utilaje  sofisticate in  apicultura  fara  nopti  pierdute,oboseala ,caldura si  citeva  intepaturi  usturatore nu  scapi.Fara  aceste dezavantaje  nu  poti  fi  apicultor profesionist.

catel

ce frumos ii cand stii fiecare din ce localitate este ...
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

centrifuga

Citat din: abejaIn  toate  visele  reale  intervin banii si  nu  cred  ca  cineva  este  nebun  sa  bage citeva  sute  de  mii de  euro dintr-un  foc ,plus  ca putini  au  bani  lichizi.Sa  incepem  cu  cele  necesare:stupi,albine,nuclee,hala,camion,sala  de  caldura pt  maturarea  mierii,sala imbuteliat,microbuz,sala  ext,etc...
La  modelul  Layens ext..  se  face  in  cimp(suntem  la  200km  de  hala) ,folosim  o  centrifuga reversibila  de  6  rame .Centrifuga  si  masina  de  descapacit se  conecteaza la  un  grup .La acest  model  de  stup  nu  poti  folosi  aparat  de  aer pt  a  indeparta  albinele  de  pe  rame,deci  este prin  scuturare  si  periat.
La stupii  verticali este  cu  totul  altceva,se  scot  magaziile  se  duc  la  hala  si  se  face  ext...(ai  umbra  si  o  bericica  rece).Ori  cit  ai  incerca sa  folosesti  utilaje  sofisticate in  apicultura  fara  nopti  pierdute,oboseala ,caldura si  citeva  intepaturi  usturatore nu  scapi.Fara  aceste dezavantaje  nu  poti  fi  apicultor profesionist.
Nici macar izgonitor de albine?
Cum se incarca-descarca stupii?

D006

Da matale  crezi  ca  la  1500de  stupi  ai  timp  de  izgonitoare  si  alte  manevre.Pina  la  anul se  incarca  la  manuta.

centrifuga

Citat din: abeja.....Pina  la  anul se  incarca  la  minuta.
Nu inteleg ce inseamna la minuta-cumva carca?
AM INTELES! LA MANA!
OK!

centrifuga

Mijloacele de transport sunt proprietate sau inchiriate?
Cum sunt transportati stupii,cu urdinisurile inchise,cu plasa de protectie,doar pe timp de noapte?

D006

Da.Tot  ce  am  scris  pina  acum  este  cazul  meu(adica  unde  mai  castig  un  ban  extra),altii  sunt  cu  mult  mai  dotati dar  cu  mari  datorii  la  banci.Totul  este  proprietate.