turta proteica

Creat de dragos2006, Februarie 06, 2008, 12:39:55 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Am vazut retete de turte la care se folosesc oua, lapte si faina. Oare n-ar fi bine daca le-am da Danone? Sau si mai bine sunca, pentru ca are multe proteine. :razz:  :razz:
Lasand gluma la o parte, eu nu cred ca asemenea produse de origine animala care se recomanda a fi folosite in hrana albinelor le sunt de ajutor.

D006

"eu nu cred ca asemenea produse de origine animala care se recomanda a fi folosite in hrana albinelor le sunt de ajutor."
100% de acord. dar as duce mai departe ideea. am intalnit cazuri in care apicultori incepatori cumparau miere sau polen din diverse surse pentru as face ei singuri turte. cand le-am spus la ce riscuri se expun au facut ochii mari. mierea stim cu totii ca daca este procesata la temperaturi de peste 50 grd, nu mai este miere, dar unii nu stiu ca loca americana rezista si la sterilizari de peste 100 grd. asa ca polenul si mierea sunt doua surse sigure sa va bagati boala in stup. eu le recomand celor care practica sistemul turtelor sa le faca mai simplu numai din zahar daca nu au productie proprie de miere si polen. sigur nu vor murii albinele de foame, dar si mai sigur nu le veti imbolnavii.

alex_sa

http://apiardeal.3xforum.ro/img/smilies/rusine.pnga
paidaca le era de ajutor DUMNEZEU le dadea si dinti casa le poa sa roada :rusine:

D006

Citat din: crombraDe aici:
http://www.naturaplant.ro/produse/1668/Faina_de_soia
am comandat 5 kg de aici, asta e degresata sau nu ???

andrei_salaj

mda...inseamna ca e bn sa invete incepatorii sa puna unde e condens turte dupa Revelion..... :nod: ..frumos..nu mam precipitat de loc...doar ca eu am inteles o parte nevazuta a postarii....ce sai faci...is ardelean

crombra

Citat din: florinpng
Citat din: crombraDe aici:
http://www.naturaplant.ro/produse/1668/Faina_de_soia
am comandat 5 kg de aici, asta e degresata sau nu ???
Da, are doar 2% ulei.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Ca sa fiu corect pana la capat, am sa reiau discutia referitoare la higroscopicitatea monozaharidelor.
In postarea mea anterioara nu am tinut cont de un aspect(mi-a scapat si este 'mea culpa'), turtele sunt invelite in polietilena. In acest caz umiditatea nu are cum sa fie absorbita de zahar. Mai multe nu pot sa spun pentru ca eu nu folosesc turte. De regula las foarte multa miere in stup peste iarna. Nu mi-a murit niciodata un stup de foame. Mai mult, primavara raman cel putin 2-3 kg de miere capacita pe care o descapacesc si o trec dupa diafragma. De cativa ani avand rapita multa albinele au timp sa se dezvolte pana la salcam, asa ca nu mai e nevoie sa le stimulez cu turte.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: dragos2006In fiecare an produc cate o turta proteica pe care o administrez la inceputul lui matrie la stupi. Reteta o modivic in fiecare an dupa cum imi vine :zzz:  acum vreau sa va supun analizei reteta de anul acesta si va rog sa veniti cu completari in ceea ce priveste cantitatea precum si componentele .
  Reteta pe o sarja :
Zahar 60kg.
miere15kg.
polen 5 kg.
  lapte praf 1kg.
faina de soia 2kg.
drojdie de bere inactivata 2 kg.
zeama de la 10 lamai
putina sare
vit. b2 10 fiole
vit b6 10 foile
vit b12 10 fole
spirulina 3 flacoane
va rog dati-va cu parerea ca joi vreau sa o fac.
De care lapte praf(pt animale )?

D006

Turta pe care o folosec de cand a scazut pretul de achizitie la miere si sa dublat la.....

D006

Aceasta are aroma naturala de rapita si costa doar 5,5 ron kg.

D006

Si sunt zgarcit,o folosesc doar pt.matcile de rezerva.

D006

Citat din: dragos2006Se tot pune intrebarea daca sa punem turte sau nu . Ce am observat la mine , dupa revelion mai multe familii prezentau condens , am pus turte iar la controlul de astazi nici urma de condens.
Turta o punem , albinele o mananca la nevoie , dar sigur va atrage surplusul de apa din stup, deci turta are un rol important in reglarea umiditatii in stup.
Eu inteleg ca asta este o parere si cei rau in asta ,ce nai inteles tu Andrei turtele nau fost puse pentru a prelua surplusul de condens.

D006

Citat din: andrei_salajdomnule...du-te si invata pe altii prostii din astea..crz ca unii incepatori inghit gogosi asa mari?  :rotfl:
halal apicultura se face pe la Buzau
Aici nuti inteleg raspunsul pentru ca nu era nimic la adresa ta sau a mea aici scrie fiecare ce vrea si face fiecare cum stie ceilalti citim si facem cum drcidem  fiecare .

bucovineanu

Citat din: dragos2006In fiecare an produc cate o turta proteica pe care o administrez la inceputul lui matrie la stupi. Reteta o modivic in fiecare an dupa cum imi vine :zzz:  acum vreau sa va supun analizei reteta de anul acesta si va rog sa veniti cu completari in ceea ce priveste cantitatea precum si componentele .
  Reteta pe o sarja :
Zahar 60kg.
miere15kg.
polen 5 kg.
  lapte praf 1kg.
faina de soia 2kg.
drojdie de bere inactivata 2 kg.
zeama de la 10 lamai
putina sare
vit. b2 10 fiole
vit b6 10 foile
vit b12 10 fole
spirulina 3 flacoane
va rog dati-va cu parerea ca joi vreau sa o fac.
Doctore, chiar nu inteleg de ce trebuie date toate ingredientele de mai sus la inceputul lui martie. Atunci albinele au deja polen proaspat in natura si putin sirop este mai mult decat suficient pentru stimulare. Odata ce albinele au facut zbor de curatare se poate da sirop fara nici o problema.

D006

Citat din: andrei_salajmda...inseamna ca e bn sa invete incepatorii sa puna unde e condens turte dupa Revelion..... :nod: ..frumos..nu mam precipitat de loc...doar ca eu am inteles o parte nevazuta a postarii....ce sai faci...is ardelean
Scuze caci am intervenit dar..is Ardelean si nu ne caracterizeaza asa ceva si nu numai atat dar cuvintele nu sant ale tale pentru ca te stiu din postari cu totul altfel.