Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

#4560
1,2 mai este dupa Paste!
Probabil in primul week-end va face si Dragos ceva, nu spun ce!!!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: FlorinI din Martie 30, 2011, 12:09:45 AM
Citat din: dragos2006 din Martie 30, 2011, 12:07:05 AM
   ma faci sa anunt in avanpremiera  ca discutia va avea loc in primul week-end dupa Paste cand va avea loc intalnirea organizata de mine !
??????????????????????????????

dupa paste?
nu era vorba de 1,2 mai?
s-a amanat?
vere baga nasul in calendar !!!!!

Calin Catalin

Si eu sunt curios ce ati pus in punga. Cred ca 40% este apa. Restul?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

D006

#4563
  Fiecare apicultor face ceea ce este mai bine pentru albinele lui ! Este excelent ca aveti grija de albinele voastre , eu prezint doar o varianta , voi faceti cum vreti ! Bagati mare ,  va urez succes !
Nu uitati ca nu exista o reteta universal valabila cum nu exista panaceul  !

Calin Catalin

Am intrebat pentru ca sunt incepator si vreau sa invat.
Oricum, apreciez aspectele pe care ni le prezentati, din care eu, unul, am invatat cate ceva.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

pharaonu75

Citat din: clncatalin din Martie 30, 2011, 12:40:07 AM
Am intrebat pentru ca sunt incepator si vreau sa invat.
Oricum, apreciez aspectele pe care ni le prezentati, din care eu, unul, am invatat cate ceva.

Si daca vei sta cu ochii atintiti pe Dragos, cu siguranta vei mai invata...
Dragos are un mare "defect": nu poate tine doar pentru el ceea ce multi stupari cu experienta ar dori sa nu se afle!
Jos palaria!  :thanks:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Reteta este complicata , in mare are 20,5% apa , fructoza 40% , glucoza 36% si restul altele.
Altele = protofil , startovit , nosestat.

Calin Catalin

Am citit ca fructoza este solida, cristalizata sub forma de ace, iar ceea ce ati pus in punga parea sa aiba o vascozitate mai mica decat mierea si m-am gandit ca are mai mult de 20% apa.
    Am notat reteta.  Multumesc pentru raspuns! :thanks:
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

ANITEI

Citat din: dragos2006 din Martie 30, 2011, 12:33:23 AM
  Fiecare apicultor face ceea ce este mai bine pentru albinele lui ! Este excelent ca aveti grija de albinele voastre , eu prezint doar o varianta , voi faceti cum vreti ! Bagati mare ,  va urez succes !
Nu uitati ca nu exista o reteta universal valabila cum nu exista panaceul universal !
Panaceu universal e pleonasm , nu m/am putut abtine! :zzz:
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

D006

  Ai dreptate , dar aici era important sa se inteleaga mesajul ! Pleonasmul nu facea decat sa sublinieze un anumit aspect , este ca in cazul expresiei "mos batran".

CRISTI M

 Nu ma pot abtine .  O sa-l "trag de limba" ( nu va ganditi la prosti ) pe Dragosi  cu 7 zile inainte de 1 mai   :hippo:      Ups , am dat din casa .

Va salut pe toti .

CRISTI M

 Cat despre intalnirea pe 1,2 mai , ... nu pot sa ajung si eu , de obicei la acea data FACEM EXTRACTIA , incepe sal 1 .

D006

Citat din: CRISTI M din Martie 30, 2011, 09:44:32 AM
Cat despre intalnirea pe 1,2 mai , ... nu pot sa ajung si eu , de obicei la acea data FACEM EXTRACTIA , incepe sal 1 .

Cristi, te poti duce linistit la intilnire....Te voi invoi eu anul acesta, pentru extractia de 1 Mai.

Acum gata cu gluma, dar cred ca salcimul se va duce peste 10 pina in  15 mai la inflorire.....in fiecare an fac un fel de paralelism cum infloresc caisii si alte specii de pomi pentru a stii cam cit mai este pina la salcim.

Cum caisul nu a inflorit inca la 29 martie--asta in zona mea-- deci si salcimul se va arunca peste 15 mai la inflorire.

D006

#4573
  La mine acasa abia a inflorit migdalui iar langa oras am vazut azi primul cais inflorit. La stupina cel putin peste o saptamana voi avea pomi fructiferi infloriti , pana atunci a inflorit papadia si timid urzicuta. Albinele cara polen masiv si cateva aduceau si nectar. Schimbul de albine este spre final , cred ca familiile de albine au trecut de punctul critic si de acum le va spori populatia.
  La 1 mai vin oamenii la mine pt. ca eu nu voi reusi sa extrag mierea de rapitza si voi avea nevoie de ajutoare ...  :)



PS. sacrificati o ora din viata voastra si urmariti urmatorul film , s-ar putea sa intelegeti  " DE CE  ? "

                                                                                         

bucovineanu

Inca nu s-au schimbat in totalitate generatiile de albine, mai ales in acest an familiile sunt inca in "recesiune". Numai Romania iese din recesiune la 1 aprilie. :)